Złoto: najlepszy początek roku od ponad 30 lat

Złoto: najlepszy początek roku od ponad 30 lat
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-02-03 (16:57)

Od początku tego roku złoto znajduje się w silnym trendzie wzrostowym zyskując w styczniu ponad 11 proc. co sprawia, że jest to najlepszy początek roku dla notowań złota od 1980 roku. Obecnie cena uncji złota na giełdzie Comex kosztuje 1760 dolarów, a wzrosty zatrzymały się na oporze wyznaczonym przez szczyt z początku grudnia ubiegłego roku.

Na styczniową zwyżkę cen złota decydujący wpływ miały dwa czynniki: operacja długoterminowego refinansowania przeprowadzona przez Europejski Bank Centralny w drugiej połowie grudnia oraz wydłużenie przez Fed okresu utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych do końca roku 2014. Czynniki te wpływają przede wszystkim na wzrost płynności na rynku. Co prawda z początku wątpiono w skuteczność LTRO, gdyż środki z tej operacji szybko powróciły do ECB (na niskooprocentowane bezpieczne lokaty), jednak od początku roku widać wpływ udzielonych pożyczek na rynek finansowy (choćby w stosunkowo wysokim popycie na aukcjach długu państw strefy euro). Wzrost płynności na europejskim rynku międzybankowym dobrze obrazuję ciągły spadek spreadu między 3- miesięcznymi stawkami Euribor i OIS. W styczniu systematycznemu wzrostowi płynności towarzyszyły wzrosty cen złota. Od końca 2008 roku, kiedy to spread Euribor- OIS gwałtownie zaczął się zawężać z poziomu 200 pb do 20- 40 pb ceny złota wzrosły z 750 do 1900 dolarów za uncję. Notowaniom złota sprzyjała również łagodna polityka pieniężna w Stanach Zjednoczonych, która zwykle wpływa na osłabienie dolara i spadek kosztu alternatywnych inwestycji w niskooprocentowane aktywa, takie jak złoto. Co więcej wraz z zyskującą na wartości rupią indyjską (obecnie jej wartość w stosunku do dolara dochodzi do najsilniejszych poziomów od września 2011 roku) wzrósł popyt ze strony Indii- Największego konsumenta złota na świecie, gdzie do maja będzie trwał tradycyjny sezon ślubów. Z kolei Chiny które są największym producentem kruszcu na świecie, poinformowały, że ich wydobycie w ubiegłym roku wzrosło do rekordowego poziomu 360,95 ton, jednak zapotrzebowanie Chin znacznie przewyższa krajowe wydobycie. Cały czas obecne są również problemy strefy euro, które wpływają na wzrost zainteresowania ochrona majątku a co za tym idzie aktywami powszechnie uznawanymi za bezpieczne.
W ubiegłym tygodniu ceny ropy brent notowanej na giełdzie w Londynie wzrosły do poziomu 113,90 dolarów za baryłkę, kończąc tydzień przy poziomie 113,5 usd/ baryłkę. Z kolei ropa WTI notowana na giełdzie paliw w Nowym Yorku w przeciwieństwie do ropy brent zaliczyła tydzień spadku wartości. Cena zniżkowała z poziomu 99,80 do 96 dolarów za baryłkę. W ubiegłym tygodniu na spadek cen trzymiesięcznych kontraktów na ropę WTI największy wpływ miał wzrost zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. W środę Agencja Informacji Energetycznej podała, że w tygodniu zakończonym 30 stycznia zapasy ropy wzrosły o ponad 4 mln baryłek podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 2,4 mln. Co więcej agencja poinformowała, że popyt na benzynę spadł do najniższego poziomu od 11 lat. Wsparciem dla cen ropy były natomiast doniesienia o styczniowym wzroście aktywności przemysłu w największych gospodarkach świata. W USA indeks ISM dla przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca ubiegłego roku, PMI dla chińskiego przemysłu nieoczekiwanie również wzrósł, utrzymując się powyżej granicznego poziomu 50 pkt., natomiast PMI dla przemysłu w Niemczech zanotował pierwszą od czterech miesięcy zwyżkę wartości. Cały czas również nierozwiązany pozostaje spór z Iranem, który w odpowiedzi na sankcje nakładane przez państwa zachodu, grozi wstrzymaniem dostaw surowca do Unii Europejskiej.

Ceny miedzi notowanej na giełdzie Comex wykonały ruch powrotny do przebitego poziomu 375 USD/funt, po czym konsolidowały się przy poziomach 376- 384 USD/funt. Na notowania miedzi największy wpływ miały obawy o popyt z Chin, które wróciły na rynek po trwającym tydzień okresie świątecznym. Zapasy w chińskich magazynach pozostawały jednak cały czas na stosunkowo wysokim poziomie, co wpływało na niższy popyt. Wsparciem dla notowań były natomiast doniesienia, że koncerny wydobywcze Xstrata i Glencore negocjują warunki swojego połączenia (w wyniku czego powstałaby grupa o wartości ok. 80 mld dolarów. Większa koncentracja po stronie produkcji powinna wpływać na wzrost cen metali.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.