Dane z Chin wspierają notowania metali

Dane z Chin wspierają notowania metali
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-01-20 (18:38)

Przez cały ubiegły tydzień ceny złota wzrastały. Na wykresie XAU/USD zarysowała się formacja trójkąta, a cena obecnie znajduje się przy górnym ograniczeniu formacji na poziomie 1670 dolarów za uncję, co oznacza, że złoto jest najdroższe od pięciu tygodni. Poziom ten pokrywa się również z oporem wyznaczonym przez dołek z listopada poprzedniego roku.

Jeżeli notowania złota przebiją wspomniany opór i wybiją się z trójkąta, kolejnym poziomem, przy którym mogą zatrzymać się ceny złota jest 1760 dolarów za uncję. Na wzrost cen złotego kruszcu decydujący wpływ miał spadek wartości dolara, co najlepiej da się zaobserwować na indeksie dolarowym, który w ostatnim tygodniu systematycznie zniżkował. Wsparciem dla cen złota była również informacja, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza zwiększyć swoje zdolności pożyczkowe o 500 mld USD. W sytuacji kolejnego wzrostu podaży „pieniądza papierowego” na rynku, relatywna wartość złota wzrasta. Ponadto ceny metali szlachetnych wspierał, popyt z Chin, który jak zwykle wzrasta w miarę zbliżającego się nowego roku (23 stycznia Chiny będą świętować nadejście Księżycowego Nowego Roku). W ostatnich miesiącach, gdy na rynku międzybankowym płynność jest zdecydowanie niższa, odwróciła się zależność, że im większa niepewność i gorsze informacje ze światowej gospodarki tym wyższe ceny złota (traktowanego jako bezpieczna inwestycja). W ostatnich dniach szczególnie dało się zauważyć, że pozytywne informacje m. in. o udanych aukcjach długu państw strefy euro, czy najwyższy wzrost indeksu ZEW w historii jego publikacji wpływają na wzrosty cen złotego kruszcu. Kłopoty płynnościowe sektora bankowego dobrze obrazuje wciąż utrzymujący się wysoki spread między trzymiesięcznymi stawkami Euribor i OIS.

Ceny miedzi notowanej na giełdzie Comex wzrosły do najwyższego poziomu od 4 miesięcy. Zwyżki zatrzymały się na 200- sesyjnej średniej kroczącej i wykonały ruch powrotny do przebitego oporu na poziomie 374,5 dolarów za funt miedzi. W całym 2011 roku ceny miedzi spadły o 21 proc., natomiast w pierwszych trzech tygodniach tego roku notowania tego metalu zyskały już około 6 proc. Głównym powodem zwyżek w ubiegłym tygodniu były dane o produkcie krajowym brutto Chin. Gospodarka Kraju Środka w czwartym kwartale 2011 roku wzrosła o 8,9 proc. w ujęciu rocznym, wobec 9,1 proc. w poprzednim kwartale. Mimo lekkiego spowolnienia dane okazały się lepsze od prognoz rynkowych, które zakładały wzrost na poziomie 8,7 proc. r/r. Co więcej produkcja przemysłowa Chin wzrosła w grudniu o 12,8 proc. rok do roku, a sprzedaż detaliczna o 18,1 proc. Ponadto część inwestorów liczy na złagodzenie polityki pieniężnej w Chinach po tym jak inflacja w tym kraju wyhamowała w grudniu do najniższego poziomu od piętnastu miesięcy. Cięcie kosztu pieniądza mogłoby wpłynąć na wzrost popytu z tego kraju na metale przemysłowe, a w ślad za tym wzrost ich cen. Ponadto zwyżki wspierane były przez słabnącego dolara amerykańskiego oraz doniesienia o spadku zapasów miedzi na giełdzie towarowej w Londynie. Wzrost cen metali dobrze obrazuje wykres indeksu LMEX (mierzący zmiany cen sześciu głównych metali denominowanych w dolarach na Londyńskiej Giełdzie Metali).

Po wybiciu z kanału spadkowego notowania ropy brent na giełdzie w Londynie, wykonały ruch powrotny do przebitej górnej bandy kanału i konsolidowały się w ciągu tygodnia przy poziomie 111 dolarów za baryłkę. Z kolei ceny ropy notowanej na giełdzie w Nowym Yorku podlegały większej zmienności. Ceny ropy wspierane były prze dobre dane z Chin oraz Europy (indeks ZEW zanotował najwyższy wzrost w swojej dwudziestoletniej historii (z -53,8 do -21,6) oraz ciąg dalszy napięć na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z propozycją duńskiej prezydencji kraje Unii Europejskiej w celu skłonienia Iranu do wycofania się ze swego programu atomowego, mogłyby wstrzymać importu ropy z tego kraju od pierwszego lipca. W brew przewidywaniom zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu nie wzrosły czwarty raz z rzędu. Mimo większego importu czarnego złota do USA Agencja Informacji Energetycznej podała, że zapasy skurczyły się o 3,4 mld baryłek (wobec oczekiwań wzrostu o 2,6 mln baryłek). Co więcej notowania ropy cały tydzień utrzymywały się na stosunkowo wysokim poziomie, pomimo obniżenia prognoz popytu na ten surowiec przez Międzynarodową Agencję Energii. IEA za główne czynniki słabnącego zapotrzebowania uważa łagodną zimę oraz prawdopodobieństwo ostrego wyhamowania w gospodarce.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.