Dane z Chin wspierają notowania metali

Dane z Chin wspierają notowania metali
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-01-20 (18:38)

Przez cały ubiegły tydzień ceny złota wzrastały. Na wykresie XAU/USD zarysowała się formacja trójkąta, a cena obecnie znajduje się przy górnym ograniczeniu formacji na poziomie 1670 dolarów za uncję, co oznacza, że złoto jest najdroższe od pięciu tygodni. Poziom ten pokrywa się również z oporem wyznaczonym przez dołek z listopada poprzedniego roku.

Jeżeli notowania złota przebiją wspomniany opór i wybiją się z trójkąta, kolejnym poziomem, przy którym mogą zatrzymać się ceny złota jest 1760 dolarów za uncję. Na wzrost cen złotego kruszcu decydujący wpływ miał spadek wartości dolara, co najlepiej da się zaobserwować na indeksie dolarowym, który w ostatnim tygodniu systematycznie zniżkował. Wsparciem dla cen złota była również informacja, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza zwiększyć swoje zdolności pożyczkowe o 500 mld USD. W sytuacji kolejnego wzrostu podaży „pieniądza papierowego” na rynku, relatywna wartość złota wzrasta. Ponadto ceny metali szlachetnych wspierał, popyt z Chin, który jak zwykle wzrasta w miarę zbliżającego się nowego roku (23 stycznia Chiny będą świętować nadejście Księżycowego Nowego Roku). W ostatnich miesiącach, gdy na rynku międzybankowym płynność jest zdecydowanie niższa, odwróciła się zależność, że im większa niepewność i gorsze informacje ze światowej gospodarki tym wyższe ceny złota (traktowanego jako bezpieczna inwestycja). W ostatnich dniach szczególnie dało się zauważyć, że pozytywne informacje m. in. o udanych aukcjach długu państw strefy euro, czy najwyższy wzrost indeksu ZEW w historii jego publikacji wpływają na wzrosty cen złotego kruszcu. Kłopoty płynnościowe sektora bankowego dobrze obrazuje wciąż utrzymujący się wysoki spread między trzymiesięcznymi stawkami Euribor i OIS.

Ceny miedzi notowanej na giełdzie Comex wzrosły do najwyższego poziomu od 4 miesięcy. Zwyżki zatrzymały się na 200- sesyjnej średniej kroczącej i wykonały ruch powrotny do przebitego oporu na poziomie 374,5 dolarów za funt miedzi. W całym 2011 roku ceny miedzi spadły o 21 proc., natomiast w pierwszych trzech tygodniach tego roku notowania tego metalu zyskały już około 6 proc. Głównym powodem zwyżek w ubiegłym tygodniu były dane o produkcie krajowym brutto Chin. Gospodarka Kraju Środka w czwartym kwartale 2011 roku wzrosła o 8,9 proc. w ujęciu rocznym, wobec 9,1 proc. w poprzednim kwartale. Mimo lekkiego spowolnienia dane okazały się lepsze od prognoz rynkowych, które zakładały wzrost na poziomie 8,7 proc. r/r. Co więcej produkcja przemysłowa Chin wzrosła w grudniu o 12,8 proc. rok do roku, a sprzedaż detaliczna o 18,1 proc. Ponadto część inwestorów liczy na złagodzenie polityki pieniężnej w Chinach po tym jak inflacja w tym kraju wyhamowała w grudniu do najniższego poziomu od piętnastu miesięcy. Cięcie kosztu pieniądza mogłoby wpłynąć na wzrost popytu z tego kraju na metale przemysłowe, a w ślad za tym wzrost ich cen. Ponadto zwyżki wspierane były przez słabnącego dolara amerykańskiego oraz doniesienia o spadku zapasów miedzi na giełdzie towarowej w Londynie. Wzrost cen metali dobrze obrazuje wykres indeksu LMEX (mierzący zmiany cen sześciu głównych metali denominowanych w dolarach na Londyńskiej Giełdzie Metali).

Po wybiciu z kanału spadkowego notowania ropy brent na giełdzie w Londynie, wykonały ruch powrotny do przebitej górnej bandy kanału i konsolidowały się w ciągu tygodnia przy poziomie 111 dolarów za baryłkę. Z kolei ceny ropy notowanej na giełdzie w Nowym Yorku podlegały większej zmienności. Ceny ropy wspierane były prze dobre dane z Chin oraz Europy (indeks ZEW zanotował najwyższy wzrost w swojej dwudziestoletniej historii (z -53,8 do -21,6) oraz ciąg dalszy napięć na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z propozycją duńskiej prezydencji kraje Unii Europejskiej w celu skłonienia Iranu do wycofania się ze swego programu atomowego, mogłyby wstrzymać importu ropy z tego kraju od pierwszego lipca. W brew przewidywaniom zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu nie wzrosły czwarty raz z rzędu. Mimo większego importu czarnego złota do USA Agencja Informacji Energetycznej podała, że zapasy skurczyły się o 3,4 mld baryłek (wobec oczekiwań wzrostu o 2,6 mln baryłek). Co więcej notowania ropy cały tydzień utrzymywały się na stosunkowo wysokim poziomie, pomimo obniżenia prognoz popytu na ten surowiec przez Międzynarodową Agencję Energii. IEA za główne czynniki słabnącego zapotrzebowania uważa łagodną zimę oraz prawdopodobieństwo ostrego wyhamowania w gospodarce.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.