Kłopoty strefy euro nie sprzyjają notowaniom surowców

Kłopoty strefy euro nie sprzyjają notowaniom surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-12-30 (16:35)

Wydarzenia minionego tygodnia nie sprzyjały cenom surowców i metali szlachetnych. Na ich ceny negatywnie wpłynęły kłopoty europejskiego systemu bankowego, który wiąż boryka się z problemami płynnościowymi.

Świadczyć o tym może rozszerzający się spread między 3- miesięcznymi stawkami EURIBOR i OIS, znajdujący się w okolicach tegorocznych szczytów. Nastroje zdecydowanie pogorszyły się po ogłoszeniu, że bilans Europejskiego Banku Centralnego zwiększył się do rekordowego poziomu 2,73 bln EUR, a przyjęte depozyty overnight osiągnęły również najwyższy poziom w historii wzrastając do 452 mld EUR (bijąc ubiegłodniowy rekord 412 mld EUR). Problemy płynnościowe na rynku międzybankowym w strefie euro są obecnie jednym z największych zagrożeń dla cen surowców. Dodatkowo umocnienie się dolara do poziomu nie obserwowanego od ponad roku, spowodowało spadek cen surowców i metali szlachetnych denominowanych w tej walucie. Z kolei wsparciem dla surowców były kolejne dosyć dobre dane, wskazujące na poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce.

Po zeszłotygodniowym odreagowaniu cen złota, które z dzisiejszej perspektywy wygląda na ruch powrotny do przebitej 200- sesyjnej średniej kroczącej, w tym tygodniu ponownie obserwowaliśmy spadki. Notowania XAU/USD zniżkowały do najniższego poziomu od trzech miesięcy- 1515, przebijając tym samym ważny opór przy poziomie 1550. W najbliższym czasie możliwy jest spadek cen w okolice 1435- 1480 dolarów za uncję (strefa wyznaczona przez szczyty z przełomu 2010 i 2011 roku oraz dołki z maja i lipca tego roku). Do spadków wartości złotego kruszcu przyczyniły się obawy o słabnący popyt z Chin oraz Indii (największych konsumentów złota na świecie). Z powodu niskiego kursu rupii indyjskiej przewiduje się spadek importu złota do Indii w grudniu sięgający nawet 50 proc. w relacji miesięcznej. Cenom złota nie pomaga zmniejszona płynność na rynku wywołana kryzysem zadłużenia w strefie euro. Co prawda złoto ciągle uznawane jest jako bezpieczna inwestycja w niepewnych czasach, jednak również uważa się, że inwestorzy w końcówce roku sprzedają złoto aby pokryć straty poniesione na innych rynkach. Ceny w dół ciągnęły również duże zlecenia sprzedaży z Japonii. Tamtejszy rząd wprowadził, nowy zapis w prawie podatkowym (wchodzący w życie 1 stycznia), wymuszający raportowanie do władz podatkowych, fizycznych transakcji dokonywanych na złocie i platynie, opiewających na więcej niż 2 mln jenów. Mimo spadków w tym tygodniu, złoto było metalem szlachetnym, który dał najwięcej zarobić w 2011 roku, kończąc rok wzrostem o 11,1 proc.

Wykres cen miedzi od września tworzy formacje trójkąta. W tym tygodniu obserwowaliśmy zawężanie się przedziału jego wahań, a cena funta miedzi notowana na giełdzie Comex ponownie zeszła do dolnej linii formacji i zatrzymała się przy poziomie 331,5 USD/funt. Przyjmując, że trójkąt to formacja kontynuacji trendu bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie dołem i ponowne testowanie poziomu 300 USD/funt. Notowaniom cen miedzi ciążyły obawy o słabnący popyt z chińskiej gospodarki, która odpowiada za 40 proc. światowej konsumpcji metali. Ponadto słabsze od prognoz odczyty indeksu cen domów S&P/Case-shiller dla 20 amerykańskich metropolii w październiku oraz japońskiej produkcji przemysłowej w listopadzie potwierdziły możliwość spadku popytu na metale przemysłowe. Z drugiej strony zniżki hamowane były przez informacje, że pracownicy jednej z największych kopalni miedzi na świecie- indonezyjskiej Grasberg (należącej do Freeport McMorgan Copper & Gold), wstrzymali się z powrotem do pracy. Mimo wypracowanego kompromisu przez zarząd kopalni i związki zawodowe, wznowienie produkcji wraz z początkiem 2012 roku stoi pod znakiem zapytania.

Ceny ropy brent notowanej na giełdzie w Londynie konsolidowały się w ubiegłym tygodniu pod górną bandą kanału spadkowego zapoczątkowanego pod koniec kwietnia tego roku. Jeżeli w najbliższych tygodniach ponownie pojawią się dobre dane ze Stanów Zjednoczonych, możemy zaobserwować przebicie wspomnianej linii oporu i dojście ceny do oporu na poziomie 127 dolarów za baryłkę. Notowania najbardziej wspierane były przez informacje o groźbach zablokowania przez Iran transferów tego surowca cieśniną Ormuz, którą transportowane jest większość ropy eksportowanej przez pięć krajów znad Zatoki Perskiej. Ponadto spodziewano się kolejnego tygodnia spadków zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Na wzrosty cen „czarnego złota” nie pozwoliło jednak umocnienie się dolara do najniższego poziomu od ponad roku oraz niespodziewany wzrost zapasów ropy w USA w poprzednim tygodniu o 3,9 mln baryłek. W 2012 roku możliwy jest spadek cen z powodu wyhamowania globalnego popytu, niemniej jednak w tym roku inwestycja w ropę dała zarobić, gdyż jej ceny wzrosły o 14 proc.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.