Niepokojąco rozbieżne wskazania indeksów surowcowych

Niepokojąco rozbieżne wskazania indeksów surowcowych
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-12-12 (14:06)

Stosunek wartości indeksów rynku surowcowego S&P GSCI i CRB Raw Industrial wzrósł w ostatnim czasie do 1,25 i od września przybiera wartości powyżej średniej dla ostatnich 50 sesji. W ostatniej dekadzie rekordową rozbieżność odnotowano w 2008 roku, ...

... a iloraz obu wskaźników wynosił wówczas niemal 1,8. Wskaźnik obliczany przez CRB jak pierwszy osiągnął szczyt, a jego słabość była zapowiedzią gwałtownych spadków indeksu S&P GSCI.
Od pierwszych dni października, kiedy oba indeksy notowały lokalne minima, wskaźnik CRB Raw Industrial wykazuje niepokojącą słabość: zniżkował o 1,5 proc., podczas gdy w tym samym okresie indeks S&P GSCI zanotował zwyżkę o około 12,5 proc. Skąd bierze się taka rozbieżność?

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na skład analizowanych indeksów. S&P GSCI to szeroki indeks rynku surowcowego, jednak bardzo dużą wagę w nim mają ropa naftowa i paliwa, a na ich kurs w ostatnim czasie wpływa eskalacja napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie. Jednak subindeks metali przemysłowych zwyżkował w analizowanym okresie o ponad 8 proc., wzrosty o podobnej skali odnotował też indeks LME tworzony w oparciu o ceny metali notowanych na tej giełdzie. Tak więc relatywna siła indeksu S&P GSCI względem indeksu CRB Raw Industrial ma swoje korzenie nie tylko w kształtowaniu się cen surowców energetycznych. Korelacja dziennych stóp zwrotu indeksu LME i paneuropejskiej średniej giełdowej Stoxx 600 obliczana dla okresu trzydziestu sesji wyraźnie się nasila i sięga obecnie 0,89. Notowania metali przemysłowych i na giełdach przebiegają zatem niemal bliźniaczo, a determinantą ich przebiegu jest rozwój wypadków w Europie.

Z kolei indeks CRB Raw Industrial tworzony jest w oparciu o ceny 22 nisko przetworzonych towarów, które w większym stopniu uzależnione są od realnego popytu ze strony przemysłu niż od nastrojów na rynkach finansowych. Czynniki fundamentalne są w nim zatem mocniej eksponowane, a ostatnio obserwowana słabość indeksu jest złą wróżbą dla rynku surowców, a w szczególności metali przemysłowych.

W poniedziałek na giełdach Starego Kontynentu dominuje kolor czerwony, mocno wzrastają rentowności włoskiego długu, a miedź notowana w trzymiesięcznym kontrakcie na LME tanieje o 2 proc., za tonę trzeba zapłacić około 7650 dolarów.

Wciąż pod presją znajduje się sektor bankowy. Utrzymujący się w okolicach 100 pb spread pomiędzy trzymiesięcznymi stawkami Euribor i OIS jest dobitnym dowodem na problemy z płynnością. Niechęć banków do udzielania pożyczek na rynku międzybankowym potwierdzają także statystyki ECB oddające wartość depozytów overnight składanych przez banki komercyjne w ECB (Recourse do Deposit Facility), jak również wykorzystanie przez instytucje finansowe środków w ramach Marginal Lending Facility. Oba wskaźniki przybierają wysokie wartości, kiedy banki mają problemy z płynnością. Istnieje wyraźny związek między płynnością na rynku międzybankowym, a notowaniami złota. Kruszec znajduje się długoterminowym trendzie wzrostowym, a na wykresie dziennym rysuje się formacja trójkąta. Dziś XAU/USD wybija dolne ograniczenie formacji, jak również bardzo ważne wsparcie powiązane z sierpniowymi minimami. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zniżka do długoterminowej, 200 – okresowej średniej ruchomej. Średnia ta powstrzymywała wszystkie korekty w trendzie wzrostowym od 2009 roku, a ostatni raz kurs XAU/USD trwale ją naruszał w ramach gwałtownych przecen w 2008 roku, kiedy swoje apogeum osiągał kryzys finansowy. Utrzymywanie się kłopotów banków z płynnością, a co gorsza ich eskalacja, będą znacząco zwiększać prawdopodobieństwo zmaterializowania się podobnego scenariusza także tym razem. Kolejnym istotnym wsparciem będą dołki z sierpnia usytuowane na poziomie 1532 dolarów za uncję.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.