Czarne chmury kłębią się nad Półwyspem Apenińskim

Czarne chmury kłębią się nad Półwyspem Apenińskim
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-02 (12:40)

Spotkanie liderów państw G-20, negocjacje posiedzenie FOMC, aukcja hiszpańskich obligacji, bardzo istotne i liczne odczyty makroekonomiczne i dane dotyczące włoskiego deficytu budżetowego - druga część tygodnia będzie bogata w bardzo istotne wydarzenia.

Szczególnie duży wpływ na notowania będzie mieć odbywające się w Cannes spotkanie G-20, na którym podniesione zostaną kwestie przyszłości Grecji i całego Eurolandu, a europejscy liderzy z pewnością będą dążyć do uspokojenia nastrojów. Tymczasem wczoraj, czyli niespełna tydzień po ogłoszeniu projektu planu ratunkowego, rentowności 10 - letnich obligacji Włoch zbliżyły się do rekordowych poziomów, a spread dochodowości w relacji do analogicznych papierów niemieckich przekraczał 440 pb i był najwyższy w historii Eurolandu. Co więcej, dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego państw peryferyjnych nie napawają optymizmem. W przypadku Hiszpanii wskaźnik wynosi 43,9 punktów, w przypadku Włoch indeks zanurkował aż o 5 punktów i przybrał wartość najniższą od maja 2009 roku – zaledwie 43,3 punktów. Kombinacja wysokich rentowności długu oraz słabnącej koniunktury, przy rosnących napięciach na scenie politycznej i słabym sektorze bankowym jest wielce niepokojąca w kontekście oczekiwań, że gabinet Berlusconiego w niespełna miesiąc przedstawi wiarygodny plan uzdrowienia finansów publicznych. Na parkietach Europy środowe przedpołudnie przyniosło odreagowania dwudniowych mocnych przecen i umiarkowane wzrosty. Frankfurcki DAX wzrasta o 0,8 proc. do poziomu 5880 punktów, a CAC 40 zwyżkuje o 1 proc. i testuje 3100 punktów. W przypadku notowań niemieckiego indeksu blue chipów opory usytuowane są w okolicach 5970 i 6000 punktów.

Warto zwrócić uwagę na wczorajszy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, który wprawdzie wypadł poniżej prognoz, ale kluczowa relacja części składowych: różnica nowych zamówień i zapasów po raz pierwszy od kilku miesięcy przybrała wartość dodatnią i zdecydowanie wzrosła. Dobrym prognostykiem w kontekście danych o sprzedaży detalicznej jest ilość sprzedanych aut. W październiku Amerykanie kupili 13,2 miliony pojazdów - najwięcej od lutego, a Nissan podniósł prognozy sprzedaży w USA – branża motoryzacyjna znacząco będzie wspierać przemysł po drugiej stronie Oceanu, co potwierdza także wspominany odczyt ISM.

Słabe nastroje konsumentów dotychczas nie przełożyły się na ograniczenie ich wydatków konsumpcyjnych. Jednak taki stan rzeczy nie utrzyma się długo, jeśli nie poprawi się kondycja rynku pracy, którego stan jest największą bolączką amerykańskich gospodarstw domowych. Już dziś rusza maraton danych obrazujących kondycję tej kluczowej sfery gospodarki. Składowa indeksu ISM dla przemysłu obrazująca zatrudnienie przybrała wartość zbliżoną do ubiegłomiesięcznej. Prognozy zakładają, że w ubiegłym miesiącu w sektorze pozarolniczym liczba etatów wzrosła o niespełna 100 tys. Kolejnych wskazówek dostarczą dziś publikowane dane ADP oraz raport Challenger’a dotyczący planowanych zwolnień. Drugi ze wskaźników miesiąc temu przybrał alarmującą wartość, co nie znalazło potwierdzenia w danych Departamentu Pracy. Także składowa indeksu ISM dla usług, które generują ponad 80 proc. miejsc pracy, w poprzednim miesiącu wypadła poniżej granicznych 50 punktów. Odczyt za październik, podobnie jak liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych i jej czterotygodniową średnią w tygodniu zakończonym 29 października, czyli kolejny istotny prognostyk danych o zatrudnieniu poznamy jutro.

Indeks S&P 500 obniżył się wczoraj o 2,8 proc. i finiszował na poziomie 1218 punktów. Tym samym średnia giełdowa przebijała wsparcie powiązane z sierpniowymi maksimami, 50 proc. zniesienia Fibonacciego obniżek z okresu maj – październik oraz krótkoterminową średnią kroczącą. Ważna strefa wsparcia znajduje się w okolicach 1190 punktów. Warto zwrócić uwagę, że papierek lamusowy nastrojów na Wall Street, czyli indeks VIX przebił linię trendu spadkowego i po raz pierwszy od około miesiąca zakończył notowania ponad 50 – okresową średnią, na poziomie 34,8 punktów.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).