Czarne chmury kłębią się nad Półwyspem Apenińskim

Czarne chmury kłębią się nad Półwyspem Apenińskim
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-02 (12:40)

Spotkanie liderów państw G-20, negocjacje posiedzenie FOMC, aukcja hiszpańskich obligacji, bardzo istotne i liczne odczyty makroekonomiczne i dane dotyczące włoskiego deficytu budżetowego - druga część tygodnia będzie bogata w bardzo istotne wydarzenia.

Szczególnie duży wpływ na notowania będzie mieć odbywające się w Cannes spotkanie G-20, na którym podniesione zostaną kwestie przyszłości Grecji i całego Eurolandu, a europejscy liderzy z pewnością będą dążyć do uspokojenia nastrojów. Tymczasem wczoraj, czyli niespełna tydzień po ogłoszeniu projektu planu ratunkowego, rentowności 10 - letnich obligacji Włoch zbliżyły się do rekordowych poziomów, a spread dochodowości w relacji do analogicznych papierów niemieckich przekraczał 440 pb i był najwyższy w historii Eurolandu. Co więcej, dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego państw peryferyjnych nie napawają optymizmem. W przypadku Hiszpanii wskaźnik wynosi 43,9 punktów, w przypadku Włoch indeks zanurkował aż o 5 punktów i przybrał wartość najniższą od maja 2009 roku – zaledwie 43,3 punktów. Kombinacja wysokich rentowności długu oraz słabnącej koniunktury, przy rosnących napięciach na scenie politycznej i słabym sektorze bankowym jest wielce niepokojąca w kontekście oczekiwań, że gabinet Berlusconiego w niespełna miesiąc przedstawi wiarygodny plan uzdrowienia finansów publicznych. Na parkietach Europy środowe przedpołudnie przyniosło odreagowania dwudniowych mocnych przecen i umiarkowane wzrosty. Frankfurcki DAX wzrasta o 0,8 proc. do poziomu 5880 punktów, a CAC 40 zwyżkuje o 1 proc. i testuje 3100 punktów. W przypadku notowań niemieckiego indeksu blue chipów opory usytuowane są w okolicach 5970 i 6000 punktów.

Warto zwrócić uwagę na wczorajszy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, który wprawdzie wypadł poniżej prognoz, ale kluczowa relacja części składowych: różnica nowych zamówień i zapasów po raz pierwszy od kilku miesięcy przybrała wartość dodatnią i zdecydowanie wzrosła. Dobrym prognostykiem w kontekście danych o sprzedaży detalicznej jest ilość sprzedanych aut. W październiku Amerykanie kupili 13,2 miliony pojazdów - najwięcej od lutego, a Nissan podniósł prognozy sprzedaży w USA – branża motoryzacyjna znacząco będzie wspierać przemysł po drugiej stronie Oceanu, co potwierdza także wspominany odczyt ISM.

Słabe nastroje konsumentów dotychczas nie przełożyły się na ograniczenie ich wydatków konsumpcyjnych. Jednak taki stan rzeczy nie utrzyma się długo, jeśli nie poprawi się kondycja rynku pracy, którego stan jest największą bolączką amerykańskich gospodarstw domowych. Już dziś rusza maraton danych obrazujących kondycję tej kluczowej sfery gospodarki. Składowa indeksu ISM dla przemysłu obrazująca zatrudnienie przybrała wartość zbliżoną do ubiegłomiesięcznej. Prognozy zakładają, że w ubiegłym miesiącu w sektorze pozarolniczym liczba etatów wzrosła o niespełna 100 tys. Kolejnych wskazówek dostarczą dziś publikowane dane ADP oraz raport Challenger’a dotyczący planowanych zwolnień. Drugi ze wskaźników miesiąc temu przybrał alarmującą wartość, co nie znalazło potwierdzenia w danych Departamentu Pracy. Także składowa indeksu ISM dla usług, które generują ponad 80 proc. miejsc pracy, w poprzednim miesiącu wypadła poniżej granicznych 50 punktów. Odczyt za październik, podobnie jak liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych i jej czterotygodniową średnią w tygodniu zakończonym 29 października, czyli kolejny istotny prognostyk danych o zatrudnieniu poznamy jutro.

Indeks S&P 500 obniżył się wczoraj o 2,8 proc. i finiszował na poziomie 1218 punktów. Tym samym średnia giełdowa przebijała wsparcie powiązane z sierpniowymi maksimami, 50 proc. zniesienia Fibonacciego obniżek z okresu maj – październik oraz krótkoterminową średnią kroczącą. Ważna strefa wsparcia znajduje się w okolicach 1190 punktów. Warto zwrócić uwagę, że papierek lamusowy nastrojów na Wall Street, czyli indeks VIX przebił linię trendu spadkowego i po raz pierwszy od około miesiąca zakończył notowania ponad 50 – okresową średnią, na poziomie 34,8 punktów.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.