Rynki zaufały decydentom

Rynki zaufały decydentom
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-10-17 (13:17)

Uchronienie Grecji przed bankructwem, wzmocnienie sektora bankowego, zmarginalizowanie groźby eskalacji problemów zadłużeniowych w innych państwach peryferyjnych Eurolandu oraz umożliwienie Irlandii i Portugalii powrotu na rynek długu w 2013 roku – to cele, które mają być osiągnięte dzięki planowi nad którym pracują europejscy decydenci, i który ma być ogłoszony do 23 października.

Doniesienia prasowe sugerują, że będzie on zakładał m.in. zwiększenie wartości środków do dyspozycji EFSF i daleko idące rozszerzenie kompetencji Funduszu, jak również restrukturyzację długu Grecji nawet o 50 proc. i zaostrzenie wymogów kapitałowych dla banków. Najprawdopodobniej, w okresie przejściowym, ECB wciąż będzie skupował instrumenty dłużne na rynku wtórnym. Największe kontrowersje zdaje się budzić brak konsensusu w sprawie roli ECB w zwielokrotnieniu środków do dyspozycji EFSF (obecnie 440 miliardów euro), jak również znalezienie takiego sposobu implementacji zmian, który pozwoliłby uniknąć konieczności uzyskania zgody krajowych parlamentów. Rajd na północ indeksów, jak również wzrosty eurodolara, czy zwyżki rentowności niemieckich obligacji dowodzą, że rynki są przekonane o determinacji europejskich liderów i dyskontują przyjęcie odważnego planu pomocowego. Frankfurcki DAX przebijał poziom 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z okresu kwiecień – wrzesień usytuowany w pobliżu okrągłych 6000 punktów, co otwiera drogę do zwyżek w okolice 6290 punktów (zniesienie 50 proc. Fibonacciego wspomnianego ruchu). Dość istotny poziom oporu znajduje się w okolicy 6110 punktów i jest powiązany z sierpniowym maksimum, jak również dołkiem z września ubiegłego roku.

W tym tygodniu negocjacje w sprawie planu dla Europy znajdą się w centrum uwagi, ale warto pochylić się też nad niektórymi odczytami danych makroekonomicznych. O 14:30 poznamy odczyt pierwszego z serii regionalnych, wyprzedzających indeksów koniunktury – NY Empire State. Konsensus zakłada wzrost z – 8,8 punktów do – 4 punktów. W drugiej części tygodnia poznamy odczyt wskaźnika Philly Fed. Z kolei o 15:15 zostanie opublikowana dynamika produkcji przemysłowej oraz wykorzystanie mocy produkcyjnych we wrześniu. Prognozy zakładają, że w ujęciu miesięcznym dynamika produkcji pozostała na poziomie 0,2 proc., a wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło o 0, 1 proc., do 77,5 proc. Jednak istnieje zagrożenie, że z powodu huraganu Irine, część firm wstrzymało produkcję i może przełożyć się to na spadek wykorzystania mocy. Wskaźnik ten dobitnie pokazuje, jak obecna kondycja amerykańskiej gospodarki daleka jest od stanu sprzed kryzysu: średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w długim okresie wynosi około 79,5 procent.

Na Wall Street tempa nabiera sezon publikacji wyników kwartalnych: dziś jeszcze przed pierwszym dzwonkiem (14:00) raportami pochwalą się banki Wells Fargo i Citigroup, a już po zamknięciu notowań raport opublikuje technologiczny gigant IBM. Jutro kolejna porcja sprawozdań wiodących firm technologicznych: Apple, Intel i Yahoo. Amerykańskie indeksy mają za sobą tydzień mocnych wzrostów. Nasdaq zyskał aż 7,6 proc., S&P 500 6 proc., a średnia Dowa niemal 5 proc. Indeks S&P 500 przebijał 55 – okresową średnią i dotarł do istotnej strefy oporu 1220 -1230 punktów, na którą składa się m.in. poziom 50 – proc. zniesienia Fibonacciego zniżek zapoczątkowanych wiosną i sierpniowe maksima.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.