Dolar i apetyt na ryzyko rozdają karty na wszystkich rynkach

Dolar i apetyt na ryzyko rozdają karty na wszystkich rynkach
Komentarz do rynku surowców DM BOŚ
Data dodania: 2011-10-17 (10:22)

Piątkowe notowania na rynkach towarowych skończyły się wzrostami najważniejszych kontraktów. Stale kluczowymi czynnikami wpływającymi na wyceny była słabość amerykańskiego dolara i spadek awersji do ryzyka, które już na poprzednich sesjach kształtowały zachowania graczy.

Niemniej trudno pominąć dobre zachowanie rynków akcji, które solidarnie z innymi segmentami, pozytywnie zareagowały na dane o dynamice sprzedaży detalicznej w USA. Kolejny raport z serii zaprzeczających drugiej fali recesji w USA wraz ze spekulacjami, iż Europa upora się z kryzysem w sektorze bankowym, wzmocniły stronę popytową.

Bilansem dnia była zwyżka kontraktu na ropę crude o przeszło 3,2 procent, gdy kontrakt na ropę brent zyskał blisko 3,5 procent. Równie dobrze radził sobie kontrakt na miedź, który zyskał niewiele mniej niż 3 procent. Słabość dolara nie przeszła bez echa w segmencie metali szlachetnych, gdzie złoto zdrożało o 0,8 procent, srebro o niespełna 1,2 procent a platyna o 1,4 procent. Doskonale poradziły sobie pallad, który wzrósł o blisko 5 procent.

Optymistyczne sygnały z gospodarki i słabość dolara odcisnęły swój ślad na rynku towarów rolnych, na którym solidarne zwyżki zanotowały kukurydza, pszenica i soja. Bykom pomagały tygodniowe dane, które pokazały, iż na eksport trafiło 1,3 mln ton kukurydzy. Bilansem była zwyżka cen kukurydzy o blisko 0,5 procent i wzrosty cen soi oraz pszenicy po – odpowiednio – 1,2 o 0,9 procent.

W istocie piątkowe notowania na rynkach towarów rolnych były tylko kropką nad i postawioną przez popyt po zwyżkach na poprzednich sesjach. Sam fakt, iż pszenica i soja mają za sobą pierwszy wzrostowy tydzień po kilku tygodniach spadków towarów rolnych – pszenica wzrosła już w poprzednim tygodniu – zmusza do myślenia o zwyżce w kategoriach odreagowania przeszło miesięcznej słabości.
W szerszej perspektywie patrząc w zakończonym tygodniu na rynku towarowym drożało niemal wszystko a nie brakło zwyżek przekraczających 10 procent, jak np. na rynku cukru. Również fakt, iż soja ma za sobą najlepszy tydzień od przeszło dekady wskazuje, iż wspomniana wyżej mieszanka wzrostu apetytu na ryzyko i spadku obaw przed drugą falą recesji były paliwem, który napędzał popyt.
Fakt, iż w kluczowe towary w skali tygodnia zyskały po kilka procent, gdy eurodolar spadł o nieco mniej niż cztery procent przesądza o tym, iż w nowym tygodniu rynek walutowy pozostanie jednym z czynników kształtującym wyceny na rynkach towarowym. Już dziś o poranku widać, iż korelacja pomiędzy eurodolarem a rynkiem ropy przynosi spadek euro i surowca.

Przed 8:00 czasu polskiego EUR/USD traci 0,2 procent, co przekłada się na zbliżony spadek ceny kontraktu na ropę crude. Po czerwonej stronie notowana jest również miedź, która cofnęła się o 0,8 procent, gdy srebro traci 0,1 procent. Kosmetyczny wzrost o 0,2 procent notuje rynek złota.
W kolejnych godzinach ważne dla cen towarów będą dane o dynamice produkcji przemysłowej w USA, które powinna odbić się szerokim echem na wszystkich rynkach. Nastroje kształtowały będą również wyniki kwartalne spółek, choć tu trzeba szukać zagrożeń związanych z raportami firm sektora finansowego, który stale odczuwa skutki kryzysu w branży.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Adam Stańczak, analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.