Zmiany cen metali

Zmiany cen metali
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-10-13 (18:00)

W minionym tygodniu ceny surowców odnotowały wzrost. Pozytywnym czynnikiem wpływającym na takie zachowania surowców i metali były wzrosty cen akcji w Chinach. Benchmarkowy indeks giełdowy w Chinach SCI wzrósł o 2,2 procent, odrabiając wcześniejszą stratę, z powodu spekulacji, że rząd wesprze finansowo rynek akcji po spadku wycen spółek do rekordowo niskich poziomów.

W połowie tygodnia tona miedzi w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie była wyceniana na poziomie 7 340 USD za tonę. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 1,1 procent. Wydaje się, że wzrost notowań akcji wpłynął też na zwiększenie spekulacyjnych zakupów podstawowych metali, w tym i miedzi. Ceny miedzi zwyżkowały wsparte też przez osłabienie dolara oraz sygnały, że Chiny uzupełniają zapasy tego surowca, wzrosty ograniczały natomiast obawy inwestorów spowodowane odrzuceniem przez parlament Słowacji zmian w EFSF. Słabsza amerykańska waluta powoduje, że surowce w niej denominowane stają się bardziej atrakcyjne dla nabywców spoza Stanów Zjednoczonych. Ceny metalu wspierały też oczekiwania, że Chiny zaczęły uzupełniać zapasy surowca. Od końca września w magazynach LME w Korei i Singapurze, będących najbliżej Chin zapasy silnie spadły. Według najnowszych danych zapasy spadły o 1525 ton. Zapasy miedzi są na niskich poziomach, a gospodarka Chin ciągle rośnie dlatego można się spodziewać uzupełniania zapasów.

Po znaczących wzrostach pod koniec tygodnia doszło do spadku cen. Na giełdzie w Londynie ceny metali spadały w reakcji na oceny, że wcześniejsze wzrosty notowań były przesadzone. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest obecnie wyceniana na 7 355 USD za tonę. Natomiast na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 1,1 proc. do 54 810 juanów (8 590 USD). Pojawiła się też informacja, że Chiny importowały we wrześniu o 12 procent więcej miedzi i jej produktów w ujęciu miesięcznym. Licząc zaś rok do roku import był większy o 3,3 procent. Analitycy oceniają, że w październiku import miedzi do Chin może być jeszcze większy. Wydaje się, iż obecnie na rynku miedzi nie widać żadnej prawidłowości. Ceny miedzi nie mają żadnego kierunku i łatwo naśladują inne rynki.

Notowania ropy wzrosły w ostatnich dniach w reakcji na obawy o możliwe zakłócenia w jej dostawach z Kuwejtu i Nigerii. W poniedziałek rozpoczął się w Kuwejcie strajk celników, którzy domagają się podwyżki płac. To sparaliżowało pracę głównego portu lotniczego i punktów celnych na granicy. Zagrożony jest eksport ropy naftowej. Również w Nigerii rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników sektora naftowego, którzy domagają się od rządu większej ochrony. W efekcie w poniedziałek ropa w USA zdrożała o 2,9 procent do 85,4 USD za baryłkę. Obok wspomnianych czynników związanych z ograniczeniami w dostawach tego surowca wyższe ceny ropy wynikały również z reakcji na informacje, że kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy zapowiedzieli, iż do końca października przedstawią „całościowy pakiet” propozycji rozwiązania aktualnych problemów Unii Europejskiej.

Ceny ropy zwyżkowały również ponieważ wpływ słabszego dolara przeważył nad obniżeniem przez Organizację Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) oraz Agencję Informacji Energetycznej (EIA) prognoz dotyczących popytu na paliwa. Prognoz EIA zakłada, że w tym i przyszłym roku globalna konsumpcja paliw będzie rosnąć wolniej niż przewidywano z powodu spowolnienia gospodarczego. Natomiast OPEC po raz czwarty z rzędu obniżył prognozę globalnego popytu z uwagi na spowolnienie gospodarcze w rozwiniętych krajach. Jednak słabsze dane makroekonomiczne z USA i Chin odwróciły ten trend. W czwartek poznaliśmy gorsze od prognoz dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego, które pokazały że druga co do wielkości gospodarka świata odczuwa światowe spowolnienie. Eksport Chin wzrósł we wrześniu mniej niż oczekiwano, niższa od prognoz była też nadwyżka handlu. Inwestorzy zaczęli się obawiać, iż słabsze dane oznaczają spadek popytu na paliwa. W środę Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że popyt na benzynę w USA spadł w ub. tygodniu najmocniej od ponad 5 lat, o 10,5 procent Był to największy spadek od marca 2006 r. API podał, że zapasy ropy w USA spadły o 3,81 mln baryłek.

Według raportu Stanford C. Bernstein & Co., notowania ropy Brent mogą spaść nawet do okolic 90 USD za baryłkę ze względu zwiększanie produkcji przez Libię (obecnie za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić nieco powyżej 108 USD) – zwłaszcza, że niektóre państwa arabskie zwiększyły wydobycie surowca po zamieszkach w Libii. O tym, że część krajów OPEC powinna z powrotem zmniejszyć produkcję ropy, wspomniał obecny przewodniczący tej organizacji, Mohammad Ali Khatibi z Iranu. Khatibi zaznaczył, że na globalnym rynku ropy nie ma deficytu, więc niepotrzebne będzie także podnoszenie limitów produkcji na kolejnym spotkaniu grupy OPEC w Wiedniu 14 grudnia br.

Źródło: Krzysztof Wołowicz, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.