Polski przemysł na krawędzi spowolnienia

Polski przemysł na krawędzi spowolnienia
Raport Home Broker
Data dodania: 2011-10-03 (12:51)

Nowy miesiąc na rynkach finansowych przynosi kontynuację wrześniowych tendencji. Ryzykowne aktywa pozostają pod wyraźną presją. Europejskie giełdy tracą po ponad 2%, zniżkują obligacje i waluty rynków wschodzących. Trwa wyprzedaż surowców.

Przyczyny są wciąż te same - obawy o przyszłą koniunkturę gospodarczą i brak wiary w to, że rządy i banki centralne są w stanie przeciwdziałać negatywnym tendencjom. Siłę spadkowych trendów na rynkach wzmacniają przepływy globalnego kapitału. W III kwartale z funduszy akcji z rynków wschodzących odpłynęło przeszło 23 mld USD kapitału, a z funduszy akcji z rynków rozwiniętych ponad 77 mld USD. Do tego blisko 15 mld USD odpłynęło z podmiotów lokujących w obligacje przedsiębiorstw wysokiego ryzyka. Wśród funduszy sektorowych też widać było niechęć do ryzyka. Nadwyżkę wpłat nad wypłatami odnotowały jedynie podmioty lokujące w akcje spółek użyteczności publicznej oraz w surowce. W przypadku tych drugich przyczyniły się do tego przede wszystkim fundusze specjalizujące się w inwestycjach w metale szlachetne.

Choć w niektórych przypadkach odczyty wskaźników PMI dla przemysłu za wrzesień okazały się nieco lepsze od przewidywań (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy), to generalnie są odbierane jako potwierdzenie niekorzystnych tendencji gospodarczych. Spowolnienie jest przy tym mocno widoczne na rynkach wschodzących. PMI w Polsce spadł do 50,2 pkt, w Rosji symbolicznie poprawił się do 50 pkt, w Indiach zszedł do 50,4 pkt, w Chinach pozostał na poziomie 49,9 pkt.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wrześniowe wskaźniki aktywności przemysłu praktycznie na całym świecie przynoszą pogłębienie niekorzystnych tendencji. W Wielkiej Brytanii podaż mieszkań przyrasta w znacznie szybszym tempie niż popyt, co wywiera presję na ceny.

Rynki nieruchomości

Z danych Hometrack, bazujących na badaniu agentów nieruchomościowych, wynika, że we wrześniu ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii poszły w dół 0,1%, a w skali roku obniżyły się o 3,5%. Według tych danych od lipca 2010 r. ceny szły w dół w każdym miesiącu, poza jednym. Jednocześnie Hometrack zwraca uwagę na rosnącą podaż, która zwiększała się dwukrotnie szybciej niż popyt. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku na sprzedaż zostało wystawionych 22% więcej mieszkań niż było ich na koniec 2010 r. Londyn był jedynym miejscem, w którym we wrześniu ceny poszły w górę. Wzrost wyniósł 0,2% w skali miesiąca.

Najmniejszy wzrost od 2 lat mieliśmy w III kwartale w przypadku w Singapurze. Wyniósł 1,3% w porównaniu z końcem czerwca. Taki obraz wynika z transakcji przeprowadzonych w pierwszych 10 tygodniach kwartału. Pełen obraz będzie znany za 4 tygodnie. Już teraz jednak można mówić o chłodzeniu się kolejnego azjatyckiego rynku nieruchomości.

Od dewelopera

W dniach 8 i 9 października w godz. 10-15 deweloper Robyg organizuje Dni Otwarte w biurach przy ul. Klimczaka 12C na warszawskim Wilanowie i przy ul. Rydygiera 15 na Żoliborzu. W programie znajdzie się m. in. prezentacja i sprzedaż nowej inwestycji, zwiedzanie mieszkań oraz porady kredytowe. W biurze na Żoliborzu znajdzie się oferta mieszkań z projektu City Apartments, natomiast w biurze w Wilanowie Osiedle Zdrowa i Nowa Rezydencja Królowej Marysieńki, w której cena lokalu mieszkalnego zaczyna się od 5700 zł za m kw.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.