Wzrosty w końcu powróciły na GPW

Wzrosty w końcu powróciły na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-13 (17:39)

Po serii spadków dzień przyniósł inwestorom długo oczekiwane odbicie. Na giełdzie w Warszawie od początku dnia przeważali kupujący. GPW zachowywała się dzisiaj znacznie lepiej niż inne giełdy w Europie. Wzrosty dotyczyły jednak dużych spółek, znacznie gorzej radziły sobie te małe i średnie, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień na niewielkim minusie.

Wzrostom indeksu WIG20 pomagały dzisiaj w szczególności spółki surowcowe PKN Orlen oraz LOTOS, co wiązało się z dobrymi publikacjami wyników za III kwartał. Giełda w Warszawie zachowywała się dzisiaj lepiej niż inne europejskie rynki, na których przez większość dnia utrzymywały się spadki. Europejskim giełdom nie pomagały dzisiejsze publikacje makroekonomiczne. We wrześniu produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,7% (prog. -0,2%). Na słabe nastroje w Europie wpłynęła również publikacja indeksu koniunktury niemieckiego instytutu ZEW, który spadł listopadzie do -32,5pkt.
z -18,1pkt, co było najgorszym wynikiem od 1993 roku.

Druga część sesji na giełdzie w Warszawie była jeszcze bardziej udana. Nastroje inwestorów zdecydowanie poprawiały rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, które rosły, po lepszych od oczekiwań, wynikach amerykańskich spółek za III kwartał m.in. spółki Wal-Mart Stores. Polepszenie sytuacji na GPW w końcu zaczęło być widoczne na całym szerokim rynku. Indeks WIG20 przebił poziom 3600 punktów i nadal poprawiał swoje dzienne maksima, natomiast indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zaczęły odrabiać straty z poprzednich godzin.

O godzinie 14.00 NBP opublikował komunikat o deficycie na rachunku obrotów bieżących. We wrześniu odnotowano deficyt na tym rachunku w wysokości 681mln euro wobec 618mln euro po rewizji w sierpniu. Komunikat NBP nie wpłynął na rynek akcji, inwestorzy oczekiwali głównie na otwarcie sesji na Wall Street i publikacje z rynku nieruchomości w USA, które mogły wpłynąć na końcówkę dzisiejszej sesji.

Wzrosty na początku notowań za oceanem spowodowały, że końcówka sesji w Warszawie była spokojna. Indeks WIG20 dzień zakończył ponad 2% wzrostem. Gorzej sytuacja wyglądała w przypadku małych i średnich spółek. Niestety tutaj nie było żadnego odbicia, indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 0,15%, a sWIG80 0,19%. Ostatecznie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nie zostały opublikowane, publikacja została przesunięta na godzinę 21.00.

Indeks WIG wzrósł dzisiaj o 1,28%, natomiast WIG20 o 2,04%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,5mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.