Spadki notowań miedzi i ropy

Spadki notowań miedzi i ropy
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-09-01 (20:57)

Od momentu ustanowienia rekordowych wartości złota, kruszec ten znajduje się ciągle w centrum zainteresowania inwestorów i stanowi najbardziej interesujący fragment rynku surowcowego. Po ustanowieniu rekordu 23-go sierpnia br. wynoszącego powyżej 1910 dolarów za uncję i późniejszej gwałtownej korekcie ...

... uwidocznionej w spadku notowań do poziomu nieznacznie powyżej 1700 USD, obecnie wartość złota wróciła do poziomu powyżej 1800 dolarów za uncję. Wspomniana powyżej korekta to największa 3-dniowa zniżka notowań złota w przeciągu ostatnich trzech lat. W bieżącym tygodniu notowania złota zniżkują w czwartek drugi dzień pod rząd. Przyczyną odwrócenia się inwestorów od tego kruszcu są w pierwszym rzędzie lepsze nastroje panujące na światowym rynku finansowym, które wynikają z kolei z wiary w amerykańską Rezerwę Federalną i dalszą stymulację największej gospodarki świata. Inwestorzy obecnie raczej nie zastanawiają się, jakie ewentualnie kroki podejmie Ben Bernanke, tylko koncentrują się na plotkach. Na rynku akcyjnym dobre nastroje były pożądane szczególnie po wysokiej zmienności spowodowanej obniżeniem ratingu USA i problemami fiskalnymi strefy euro. Ponieważ sentyment inwestycyjny jest obecnie na lepszym poziomie, stąd nieznaczne pogorszenie notowań złota. Możliwe, że do momentu wrześniowego posiedzenia FOMC notowania złota mogą nadal zniżkować, co wynikać może ze wspomnianej wyżej wiary rynku w dalsze luzowanie polityki monetarnej. Paradoksalnie słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne mogą pogorszyć notowania złota (w normalnym przypadku polepszyłyby), gdyż zwiększa się prawdopodobieństwo reakcji ze strony Fedu. Sytuacja techniczna widoczna na wykresie złota nie jest jednoznaczna. Na wykresie dziennym notowania zbliżają się od góry do średnich kroczących, zaś oscylatory wskazują na ciągłe, choć już nie tak mocne jak jeszcze niedawno wykupienie rynku. Analiza ta wskazywałaby na możliwości dalszych spadków w najbliższym czasie. Jednak notowania złota w większej mierze zależeć będą od wydarzeń fundamentalnych niż sytuacji technicznej widocznej na poszczególnych wykresach. W przypadku dalszej poprawy nastrojów i wiary w stymulację fiskalną notowania kruszcu mogą zniżkować. Jednak w nieco dłuższej perspektywie rynek może wrócić do niepewności co do efektów stymulacji – wtedy inwestorzy ponownie przypomną sobie o złocie, które prawdopodobnie zaatakuje poprzednie szczyty.
Notowania ropy zniżkują pierwszy raz od ośmiu sesji i oscylują poniżej 115 USD za baryłkę ropy gatunku Brent. Wcześniejsze wzrosty wiązać należy z poprawą nastrojów na rynku globalnym, która z kolei była odreagowaniem znaczących spadków z przełomu lipca i sierpnia. Na wykresie dziennym notowań ropy Brent poziomem nie do pokonania na stałe okazały się wspomniane 115 USD. Co prawda rynek nie jest jeszcze tak bardzo wykupiony, ale po takiej serii wzrostowej dość prawdopodobne wydaje się odreagowanie. W dłuższej perspektywie notowania ponownie zależeć będą od tego, co uczyni Rezerwa Federalna. Rynki oczekują kolejnej transzy luzowania polityki monetarnej – w przypadku potwierdzenia takich kroków notowaniania „czarnego złota” powinny zwyżkować. Analogicznie do powyższego toku rozumowania, gdy rynki zaczną kwestionować ewentualne działania Fedu (lub gdy np. skala działań rozczarowuje rynki), ropa straci na wartości wraz z pogorszeniem sentymentu inwestycyjnego.
Również notowania miedzi zniżkują podczas czwartkowej sesji – jest to pierwszy spadek w notowaniach tego surowca od siedmiu sesji. Przyczyną przewagi strony podażowej są pierwsze od 2 lat mniejsze zamówienia eksportowe chińskiej gospodarki. Warto odnotować, że w tym roku notowania miedzi zniżkowały prawie o 5 proc., gdyż Chiny zmagają się z wyższą inflacją i zdecydowanie politykę monetarną. Czwartkowa zniżkę notowań miedzi (również ropy) wytłumaczyć można również nieco słabszym od oczekiwań odczytem danych makroekonomicznych dotyczących sektora przemysłowego w Niemczech oraz strefie euro. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł w sierpniu odpowiednio: 50,9 pkt. oraz 49 pkt. (oczekiwano 52 pkt. i 49,7 pkt.). Notowania miedzi będą podążały w tym samym kierunku co notowania ropy, a kierunek ponownie zależeć będzie od działań Rezerwy Federalnej.

Źródło: Adam Mizera, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.