Zapowiedź podwyżki oprocentowania kredytów w PKO BP

Zapowiedź podwyżki oprocentowania kredytów w PKO BP
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-11-12 (16:36)

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes PKO BP Rafał Juszczak poinformował o planowanej podwyżce oprocentowania kredytów hipotecznych. Wzrost o kilkadziesiąt punktów bazowych, choć nie wydaje się drastyczny, w długim okresie kredytowania może mieć dla kredytobiorcy duże znaczenie.

Posłużmy się przykładem kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętym na 30 lat. Wzrost oprocentowania o 50 punktów bazowych zwiększy płaconą ratę o ok. 60 zł, zaś odsetki na koniec okresu kredytowania wzrosną o ok. 20 tys. zł. Oczywiście im wyższa kwota kredytu, tym większy poziom strat.

W pewnej perspektywie wzrost oprocentowania może również dotknąć rynek kredytów gotówkowych. Biorąc jednak pod uwagę to, że już w sierpniu tego roku zdrożały one w PKO BP o mniej więcej 1,9%, należy mieć nadzieję, że silna na tym polu konkurencja międzybankowa nie pozwoli na kolejną podwyżkę.

Wiceprezes PKO BP Robert Działak decyzję o podniesieniu oprocentowania kredytów tłumaczył bieżącą sytuacją rynkową. Głównym powodem podwyżki według niego jest kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA, w konsekwencji którego banki związane z rynkiem amerykańskim poniosły ogromne straty. W tych okolicznościach drastycznie wzrósł koszt pozyskania pieniądza na rynku międzybankowym, co z kolei w bezpośredni sposób wpływa na koszty kredytów w Polsce. Dlatego można się spodziewać, że w najbliższym czasie w ślad za PKO BP, który ma największy – bo 27-proc. udział w rynku kredytów hipotecznych – decyzję o podwyżkach podejmą również inne banki.
Wciąż słyszane z sektora bankowego zapewnienia na temat dostosowywania ofert do konkurencji i potrzeb klienta nie skłaniają nas do zbytniego optymizmu. Wiadomo bowiem, że koszt pozyskania pieniądza zawsze będzie obciążał kredytobiorcę. Jeśli więc dany bank nie podniesie marży kredytu, z pewnością możemy spodziewać się wzrostu pozaodsetkowych kosztów, takich jak prowizja czy dodatkowe ubezpieczenia. Część banków jednak, aby móc pozostać konkurencyjnymi, będzie szukać alternatywnych dróg pozyskania pieniądza (np. poprzez emisję listów zastawnych). Miejmy wiec nadzieję, że ich oferty będą tańsze i dostępne nie tylko dla nielicznych.

Wraz z piątkową konferencja prasową PKO BP pojawiły się spekulacje na temat kondycji polskiego rynku kredytów hipotecznych. Sytuacja w USA skłania wprawdzie do refleksji, lecz stosunek kredytów hipotecznych w Polsce do PKB (zaledwie 10%) wciąż jest kilkakrotnie niższy niż w krajach wysokorozwiniętych, czyli np. w Stanach Zjednoczonych. Ponadto banki poprzez zaostrzanie polityki kredytowej, polegającej na wnikliwszej ocenie klienta oraz podwyższaniu progu zdolności kredytowej, wydają się stać na straży bezpieczeństwa rynku kredytów hipotecznych w Polsce.

Źródło: Magdalena Ciechońska, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.