Zapowiedź podwyżki oprocentowania kredytów w PKO BP

Zapowiedź podwyżki oprocentowania kredytów w PKO BP
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-11-12 (16:36)

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes PKO BP Rafał Juszczak poinformował o planowanej podwyżce oprocentowania kredytów hipotecznych. Wzrost o kilkadziesiąt punktów bazowych, choć nie wydaje się drastyczny, w długim okresie kredytowania może mieć dla kredytobiorcy duże znaczenie.

Posłużmy się przykładem kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętym na 30 lat. Wzrost oprocentowania o 50 punktów bazowych zwiększy płaconą ratę o ok. 60 zł, zaś odsetki na koniec okresu kredytowania wzrosną o ok. 20 tys. zł. Oczywiście im wyższa kwota kredytu, tym większy poziom strat.

W pewnej perspektywie wzrost oprocentowania może również dotknąć rynek kredytów gotówkowych. Biorąc jednak pod uwagę to, że już w sierpniu tego roku zdrożały one w PKO BP o mniej więcej 1,9%, należy mieć nadzieję, że silna na tym polu konkurencja międzybankowa nie pozwoli na kolejną podwyżkę.

Wiceprezes PKO BP Robert Działak decyzję o podniesieniu oprocentowania kredytów tłumaczył bieżącą sytuacją rynkową. Głównym powodem podwyżki według niego jest kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA, w konsekwencji którego banki związane z rynkiem amerykańskim poniosły ogromne straty. W tych okolicznościach drastycznie wzrósł koszt pozyskania pieniądza na rynku międzybankowym, co z kolei w bezpośredni sposób wpływa na koszty kredytów w Polsce. Dlatego można się spodziewać, że w najbliższym czasie w ślad za PKO BP, który ma największy – bo 27-proc. udział w rynku kredytów hipotecznych – decyzję o podwyżkach podejmą również inne banki.
Wciąż słyszane z sektora bankowego zapewnienia na temat dostosowywania ofert do konkurencji i potrzeb klienta nie skłaniają nas do zbytniego optymizmu. Wiadomo bowiem, że koszt pozyskania pieniądza zawsze będzie obciążał kredytobiorcę. Jeśli więc dany bank nie podniesie marży kredytu, z pewnością możemy spodziewać się wzrostu pozaodsetkowych kosztów, takich jak prowizja czy dodatkowe ubezpieczenia. Część banków jednak, aby móc pozostać konkurencyjnymi, będzie szukać alternatywnych dróg pozyskania pieniądza (np. poprzez emisję listów zastawnych). Miejmy wiec nadzieję, że ich oferty będą tańsze i dostępne nie tylko dla nielicznych.

Wraz z piątkową konferencja prasową PKO BP pojawiły się spekulacje na temat kondycji polskiego rynku kredytów hipotecznych. Sytuacja w USA skłania wprawdzie do refleksji, lecz stosunek kredytów hipotecznych w Polsce do PKB (zaledwie 10%) wciąż jest kilkakrotnie niższy niż w krajach wysokorozwiniętych, czyli np. w Stanach Zjednoczonych. Ponadto banki poprzez zaostrzanie polityki kredytowej, polegającej na wnikliwszej ocenie klienta oraz podwyższaniu progu zdolności kredytowej, wydają się stać na straży bezpieczeństwa rynku kredytów hipotecznych w Polsce.

Źródło: Magdalena Ciechońska, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

2022-11-03 Analizy HRE INvestments
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.
Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

2022-02-11 Materiał partnera
Pożyczka z aplikacji to najszybszy sposób na dodatkową gotówkę, sprawdź sam - Szybka Gotówka podpowiada jak zasilić konto bankowe wprost ze smartfona!
Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

2021-12-01 Informacja prasowa
Getin Bank zaproponował nowe warunki w ofertach „Bonus za aktywność” oraz „Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym”. W przypadku pierwszej z nich, bank proponuje aż 3% w skali roku. W przypadku „Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” oprocentowanie w skali roku wynosi 1,7%. Nowe stawki obowiązują od 1 grudnia 2021 roku.
Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Lipiec przyniósł nowe regulacje rynku hipotek. W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją. Prawie 725 tys. złotych – przeciętnie aż tyle na zakup mieszkania mogłyby pożyczyć banki trzyosobowej rodzinie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków.
Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Inflacja ma co prawda w przyszłym roku trochę zwolnić, ale wciąż posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów. Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4% rocznie i to co najmniej do 2023 roku. Ktoś kto na początku 2016 roku założył przeciętną roczną lokatę, a potem odnawiał swój depozyt na kolejne roczne okresy przez 5 lat stracił 4,3% kapitału – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS i NBP.
Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

2021-07-07 Analizy HRE Investments
5,9 miliardów – tyle warte są mieszkania, które Polacy kupili za gotówkę - wynika z szacunków NBP. To najwyższy wynik w historii. Dane te dotyczą tylko dokonań deweloperów, tylko pierwszego kwartału br. i tylko 7 miast. W aż 70% Polacy finansowali gotówką zakupy nowych mieszkań w największych miastach. Tak wynika z najnowszego podsumowania, które analitycy banku centralnego przygotowali za pierwsze 3 miesiące bieżącego roku.