Złoto nadal w trendzie wzrostowym, trwa korekta

Złoto nadal w trendzie wzrostowym, trwa korekta
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-07-21 (20:45)

Trwający od 4 lipca rajd wzrostowy cen złota zakończył się we wtorek 19 lipca aż po 11 dniach sesyjnych zakończonych na zielono. W efekcie historycznie najwyższa cena uncji złota wynosi obecnie 1609 dolarów amerykańskich.

Obecnie na złocie trwa korekta, wywołana m.in. realizacją zysków. Czynnikiem wpływającym na odpływ kapitału z rynku złota jest także polepszenie się nastrojów, spowodowane trwającym szczytem przywódców krajów strefy euro. W zależności od jego wyniku złoto może umocnić się do kolejnych rekordowych poziomów, bądź pogłębić ruch korekcyjny. Kurs XAU/USD zniżkował wczoraj do poziomu 1581, w którym nastąpiło odbicie, w efekcie którego powstały ruch odpracował ponad 61,8 proc spadku.

Dalszą deprecjację ogranicza duży popyt wśród inwestorów, którzy traktują złoty metal traktowany jako gwarancję zachowania wartości bogactwa, ważną zwłaszcza w dobie wysokiej zmienności kursów walut i możliwości ich dodruku. Choć polepszenie globalnych nastrojów rynkowych utrzymuje się już blisko tydzień to jesteśmy dalecy od definitywnego zażegnania problemów fiskalnych Europy. Świadomi tego inwestorzy indywidualni i instytucjonalni lokują długoterminowe aktywa portfeli w złoto. Zwłaszcza w ostatnim czasie popyt jest podsycany informacjami o nowych szczytach złota. Zwiększa się także popyt na złoto w Chinach – w przeciągu ubiegłego roku wzrósł on tam o 32 proc. Miliony bogacących się obywateli Chin, przeprowadzając się ze wsi do miast, wybierają złoto jako jeden z głównych dowodów majętności, co znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wyroby z metali szlachetnych.
Warto też zwrócić uwagę na wysokość rezerw trzymanych w złocie przez poszczególne państwa. Według danych World Gold Council za czerwiec prym na świecie wiodą Stany Zjednoczone, posiadające 8133 ton złota, a na drugim miejscu są Niemcy z 3401 tonami. Na 14 pozycji znajduje się, mająca ostatnio coraz większe problemy fiskalne, Portugalia z 382 tonami stanowiącymi aż 84,8 proc. całości zagranicznych aktywów rezerwowych. Grecja posiada 111 ton złota odpowiadających 79,5 proc. tych rezerw. Polska natomiast znajduje się na 34 pozycji spośród 113 sklasyfikowanych państw z ilością 103 ton złota odpowiadających jedynie 4,7 proc. całości zagranicznych aktywów rezerwowych kraju.

W ślad za złotem w ostatnim tygodniu rosła też cena srebra, którego kurs wykonał podobną korektę. We wtorek srebro dotarło do poziomu 40,87 będącego najwyższym od początku maja. Obecnie srebro w ślad za złotem tanieje, a kurs oscyluje wokół poziomu 40,00. W przypadku tego metalu także spodziewane są wzrosty wraz z nasileniem się awersji do ryzyka. Obecne spadki mogą być jedynie realizacją zysków i korektą przed osiągnięciem kolejnych szczytów. Od wtorkowego maksimum do rekordowych poziomów z końca kwietnia srebru brakuje 18 proc., które w dłuższym terminie powinny zostać wypracowane.

Miedź tanieje już drugi dzień z rzędu na Londyńskiej Giełdzie Metali na fali rosnących niepokoi o słabnącą produkcję w Chinach, będącymi największym na świecie konsumentem metali. Wstępny indeks aktywności PMI dla Chin sporządzony przez HSBC pokazał pierwszy od lipca 2010 spadek aktywności. Indeks obniżył się w czerwcu do 48,9 pkt. wobec majowego poziomu 50,1 pkt., co jest sygnałem ostrzegawczym dla całego rynku surowców przemysłowych, odnotowujących dotąd wzrosty. Miedzi pomaga słabnący dolar, który ogranicza spadki tego surowca, ale w najbliższym czasie kurs będzie głównie zależał od wieści płynących z chińskiej gospodarki. W efekcie danych z Chin po wzrostach, które osiągnęły w poniedziałek lokalny szczyt na poziomie 448, dzisiaj obserwujemy znaczne spadki miedzi do ceny 437.

Ropa Brent od blisko dwóch tygodni waha się w przedziale od 115 do 119 dolarów za baryłkę. Cena utrzymuje się w tym rejonie, mimo że już drugi tydzień spadają zapasy ropy w USA, tym razem o ponad 3 mln baryłek. Po wczorajszym wzroście do 118,90 USD dzisiaj odnotowujemy zdecydowane spadki w okolice rejonu 116,80 USD. Dalszy kierunek cen będzie zależał od amerykańskiego i chińskiego popytu na ropę, a w dłuższym terminie spodziewany jest wzrost cen ropy.

Źródło: Przemysław Gerschmann, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

15:24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.