Wyniki stress testów nie uspokoiły nastrojów na giełdach

Wyniki stress testów nie uspokoiły nastrojów na giełdach
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-07-18 (12:06)

O ponad 2 proc. obniżyły się w ubiegłym indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite, z kolei indeks Dow Jones Industrial Average stracił 1,4 proc. Na piątkowej sesji indeksy średnia Dowa wzrastała o 0,3 proc, do poziomu 12 480 punktów.

Technologiczny Nasdaq wzrósł o 1 proc. w okolice 2790 punktów, a windowany był drożejącymi papierami spółki Google, która w czwartek po ostatnim dzwonku ogłosiła rewelacyjne wyniki. Indeks S&P 500 zyskał 0,6 proc. i ciągle znajduje się w okolicy ważnego wsparcia znajdującego się kilkanaście punktów powyżej poziomu 1300 punktów oraz testuje średnioterminową średnią ruchomą.

W tym tygodniu należy zwrócić szczególna uwagę na spotkanie na szczycie Unii Europejskiej, które odbędzie się 21 lipca i dotyczyć będzie przyszłości Grecji. Na rynek napłynie także kolejna seria danych makroekonomicznych z USA: szczególnie liczne będą odczyty obrazujące kondycję kulejącego rynku nieruchomości. Po zeszłotygodniowym, rozczarowującym odczycie indeksu Empire State oddającego kondycję przemysłu w rejonie Nowego Jorku ważne będą pozostałe indeksy regionalne. Po drugiej stronie Oceanu tempa nabiera sezon publikacji kwartalnych raportów. W tym tygodniu wynikami wypracowanymi w ostatnich trzech miesiącach pochwalą się m.in. takie spółki-ikony amerykańskiej gospodarki jak: IBM, Apple, Wells Fargo, Yahoo, American Express, Caterpillar, czy McDonald’s. Słabe dane makro, które napływały na rynek w ostatnich tygodniach na razie nie znajdują potwierdzenia w wynikach spółek z Wall Street.

Piątkowe wyniki stress testów, którym poddane były europejskie banki nie zdołały poprawić nastrojów na europejskich giełdach. Szczególny niepokój powinna budzić słabość sektora bankowego Włoch i Hiszpanii. Te same włoskie banki, które w zeszłym roku wypadły blado (m.in. UniCredit, Monte Dei Paschi Di Siena, Banco Popolare), nie zdołały w zadowalającym stopniu wzmocnić się kapitałowo. Dodatkowo do spadków przyczynia się wypowiedź prezesa ECB, który stwierdził, że Bank nie zaakceptuje jako zabezpieczenia dla operacji otwartego rynku papierów dłużnych państw, które zbankrutują. Nowy tydzień najważniejsze europejskie indeksy powitały spadkami. DAX i CAC 40 zniżkowały o około 1,3 proc. Na poniedziałkowej sesji wyprzedawano papiery instytucji finansowych, mocno tracą francuskie banki, które są zaangażowane w Grecji – Societe Generale, Credit Agricole i PNB Paribas. Na frankfurckim parkiecie również najmocniej przeceniano papiery instytucji finansowych. Od rana wzrastają rentowności 10 – letnich obligacji państw peryferyjnych Eurolandu (Hiszpanii do 6,2, a Włoch do 5,9 proc.) oraz CDS na dług tych państw. W Warszawie WIG 20 traci ponad 1 proc. i spada w kierunku ważnego wsparcia 2700 punktów, od którego indeks warszawskich blue chipów dzieli kilkanaście punktów.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

2024-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Dla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.
mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

2024-10-21 Komentarz giełdowy XTB
Rynki wchodzą w nowy tydzień z dużą rezerwą, wyczekując szeregu publikacji wyników finansowych spółek na Starym, jak i Nowym Kontynencie. Kalendarz w USA jest wyjątkowo gęsty, a kluczowi pozostają przedstawiciele Magnificent Seven - już w środę poznamy wyniki Tesli, której akcje wciąż pozostają w stagnacji spowodowanej mieszanym odbiorem ostatnio zapowiedzianych produktów.
GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

2024-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

2024-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

2024-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).