Złoto rośnie wraz z greckimi CDS’ami

Złoto rośnie wraz z greckimi CDS’ami
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-07-07 (21:12)

Cena złota wzrosła od początku tygodnia o blisko 4 proc., po tym jak inwestorzy szukający „bezpiecznej przystani” dla swoich pieniędzy zaczęli skupować ten drogocenny kruszec. Na wzrost kursu XAUUSD wpływają obawy o konsekwencje kryzysu fiskalnego krajów z grupy PIIGS na całą strefę euro.

Wraz ze wzrostem CDS-ów Grecji, Portugalii i Irlandii podrożało także złoto, dochodząc dziś rano do poziomu 1534,30 dolarów za uncję.

Obawy o spowolnienie globalnej gospodarki wzmogły w tym tygodniu podwyżki stóp procentowych w Chinach oraz w strefie euro. W obu tych przypadkach banki centralne kierowały się koniecznością zacieśniania polityki monetarnej, wywołanej rosnącą inflacją, a rynki finansowe spodziewają się jej dalszego wzrostu w grupie krajów rozwijających się. Istotnym czynnikiem oddziałującym na przyszłe ceny złota jest też wzrost zapotrzebowania na ten kruszec w krajach rozwijających się. W samych Chinach spodziewane jest podwojenie się popytu na złoto w przeciągu następnej dekady. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, oczekiwane jest dalsze umacnianie się cen złota, zarówno w krótkim jak i dłuższym terminie.

Ropa brent kontynuuje wzrosty

Ropa Brent konsekwentnie umacnia się od 27 czerwca, kiedy to osiągnęła minimum na poziomie 102,25 i obecnie odrobiła już 50 proc. strat wynikłych z trwającej od początku maja korekty. Dzisiaj w południe cena ropy wzrosła do poziomu 114,58 dolara za baryłkę i nadal rosła. W ostatnich dniach notowania wspierały informacje o większym od oczekiwań spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które nadal są największym konsumentem ropy na świecie. Według podanych wczoraj danych przez API, zapasy spadły o 3,2 mln baryłek, wobec spadku o 2,7 mln baryłek przed tygodniem. Wskazuje to na zwiększenie popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych. Przyczynia się do tego fakt, że miesiące wakacyjne to okres, gdy zwłaszcza amerykańscy konsumenci wydają więcej na podróże samochodami.

Choć na wzrosty ropy cieniem kładzie się wolniejsze od oczekiwań tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki, skąd płyną słabe odczyty makroekonomiczne, to w drugiej połowie roku przewidywany jest wzrost popytu na ropę. Lipcowym zwyżkom powinno sprzyjać polepszenie sentymentu, wywołane tymczasowym zażegnaniem problemów fiskalnych Grecji. Ponadto spodziewane jest ograniczenie sprzedaży ropy z rezerw Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), ponieważ część państw planuje ograniczyć wymagania stawiane rafineriom w zakresie utrzymania rezerw, zamiast zbycia ropy naftowej. W tym wypadku uwolnione na rynek byłoby nie 60 mln baryłek, jak podawała poprzednio IEA, ale około 40 milionów.

Miedź najdroższa od 27 kwietnia

Miedź w kontraktach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wzrosła dzisiaj do 9.578 dolarów za tonę, czyli do najwyższego poziomu od 27 kwietnia. Do wzrostu cen przyczyniały się zakłócenia produkcji surowca, wynikłe z powodu wstrzymania produkcji w jednej z największych na świecie kopalni miedzi w Indonezji. Doszło do tego po zerwaniu rozmów między strajkującymi pracownikami, a kierownictwem spółki Freeport McMoRan Copper & Gold. Wcześniej kłopoty z wydobyciem miała trzecia pod względem wielkości kopalnia na świecie, chilijska Collahuasi, co zostało spowodowane silnymi opadami śniegu w regionie.

Na Londyńskiej Giełdzie Metali miedź znajduje się w trendzie spadkowym już od połowy lutego 2011. Po osiągnięciu minimum 12 maja kurs wzrastał aż do osiągnięcia poziomu zniesienia 61,80 proc. Fibonacciego, gdzie dodatkowo przecina się z linią trendu spadkowego. 435,00 to ważny opór z punktu widzenia analizy technicznej, który może zahamować wzrosty miedzi notowanej na LME. Podstaw do spadków dodają także dane makroekonomiczne. Import miedzi spadł w maju o 47% r/r do poziomu 149 tys. ton (to o 7% mniej w porównaniu z kwietniem). Zmniejszył się popyt płynący z Chin, które obecnie korzystają przede wszystkim ze zgromadzonych zapasów. Powrót do dotychczasowego zapotrzebowania na miedź ze strony tego państwa stoi pod znakiem zapytania w obliczu nasilającego się spowolnienia chińskiej koniunktury. Warto jednak pamiętać, że ceny miedzi rosły przez ostatnie 3 tygodnie mimo negatywnych danych płynących ze Stanów Zjednoczonych. Pozytywnie na wzrost cen może wpłynąć zacieśnienie polityki monetarna w Chinach, przejawiające się w podwyżkach stóp procentowych (ostatnia z 6 lipca) oraz w wypowiedziach tamtejszych polityków, którzy przyznają, że bardzo trudno będzie osiągnąć cel inflacyjny na założonym poziomie 4 proc.

Źródło: Przemysław Gerschmann, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

15:24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.