Wzrosty w Azji i Europie

Wzrosty w Azji i Europie
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-06-14 (11:18)

Inflacja konsumencka w Chinach wyniosła 5,5 proc. i była w maju najwyższa od trzech lat. W ujęciu rocznym dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 16,9 proc., a produkcji przemysłowej 13,3 proc. Szereg danych makroekonomicznych, który napłynął z Chin nie odbiegał wyraźnie od prognoz i został pozytywnie zinterpretowany przez uczestników rynku, ...

... czego wyrazem były wzrosty na giełdach w Szanghaju. Shanghai Composite obronił kluczowe okolice 2700 punktów związane ze styczniową formacją podwójnego dna i oddalał się także od linii trendu związanej z dołkami z 2008 roku. Ważnym poziomem w przypadku kontynuacji wzrostów będą okolice 2750 punktów związane z górnym ograniczeniem wąskiej, kilkudziesięciopunktowej konsolidacji, w której główny indeks chińskiej giełdy poruszał się od końca maja. Seria odczytów pozwalała wierzyć, że chińska gospodarka uniknie spowolnienia. Jednak już po zakończeniu sesji napłynęły na rynek informacje, że władze monetarne Państwa Środka po raz kolejny – już po raz dwunasty w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej - zdecydowały się na podniesienie stopy rezerw obowiązkowych.
Poruszający się od kwietnia w kanale spadkowym indeks giełdy Sydney we wtorek wzrastał o 0,5 proc., finiszował na poziomie 9547 punktów i oddalał się od poziomów związanych z marcowymi minimami. Spółki surowcowe mają bardzo znaczący wpływ na notowania na australijskim parkiecie, wraz ze spółkami paliwowymi mają ponad 30 - proc. udział w indeksie. Wśród 73 firm (na 200) są największe na świecie przedsiębiorstwa z branży takie jak BHP Billiton i Rio Tinto. Obserwowane dziś odbicie na rynku surowców mające swoje źródło w danych z Chin przełożyły się na wzrosty cen surowców - wg danych banku Światowego, pod koniec ubiegłej dekady, Chiny wyprzedziły państwa OECD pod względem popytu na metale przemysłowe. Jeśli do końca dnia rynki surowców nie zostaną pogrążone przez słabe dane makro z USA, lub kolejne niepokojące wieści z peryferii Eurolandu, na giełdzie w Australii także jutro powinien dominować kolor zielony.

Na początku sesji europejskiej obserwowaliśmy przewagę kupujących. Na Starym Kontynencie dobrze radziły sobie instytucje finansowe oraz spółki przemysłowe i surowcowe, czyli reprezentanci branż najbardziej podatnych na wahania koniunktury i zarazem najmocniej ostatnio przecenianych. Wg opublikowanych na początku na czerwca danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych najmocniej w Grecji zaangażowane są banki francuskie, a szczególnie Credit Agricole, którego papiery od końca kwietnia zostały przecenione o ponad 10 proc. Z kolei niemieckie instytucje są największymi zagranicznymi obligatoriuszami Grecji. We wtorek DAX zyskiwał 1,6 proc. i po przebiciu ważnego poziomu 7100 punktów, rósł w okolice 7200 punktów. Kolejnym istotnym poziomem po przebiciu tej bariery będzie poziom 7230 punków wynikający ze szczytów z początku kwietnia. Paryski CAC 40 był 1,0 proc. nad kreską, a 0,5 – proc. zwyżkę notował londyński FTSE 100. Rodzimy WIG 20 również zyskiwał 0,5 proc. i zbliżał się na kilkanaście punktów do poziomu 2900 punktów.

Wczoraj, po drugiej stronie Atlantyku, sesja miała bardzo spokojny przebieg, a indeksy przy umiarkowanych obrotach notowały symboliczne zwyżki. Inwestorzy oczekują na serię danych makro, które pomogą rozwiać wątpliwości odnośnie do perspektyw amerykańskiej gospodarki, które zasiała ostatnia fala bardzo rozczarowujących odczytów z największej światowej gospodarki. Dziś o 14:30 polskiego czasu zostanie opublikowana dynamika sprzedaży detalicznej w maju, rynek oczekuje pierwszego od blisko roku spadku jej miesięcznej dynamiki poniżej zera – z poziomu 0,5 proc. w kwietniu do – 0,5 proc. Systematyczne wzrosty indeksu VIX, którego wartości zbliżają się do 20 punktów, oraz utrzymujące się w pobliżu wielomiesięcznych minimów rentowności amerykańskich obligacji należy rozpatrywać jako znaki ostrzegawcze dla amerykańskiego rynku akcji.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.