Problem kredytowy znów straszy inwestorów

Problem kredytowy znów straszy inwestorów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-11-05 (11:00)

Po kolejnych informacjach Citigroup, który przyznał że zawirowania na rynku kredytów hipotecznych zmuszą go do poczynienia dalszych odpisów w kwocie od 8 do 11 mld USD giełdy azjatyckie zakończyły dzień mocno na minusie. Również w europie główne indeksy rozpoczęły notowania pod kreską.

Mimo pozytywnego zakończenia piątkowych notowań za oceanem inwestorzy w Azji kończą notowania w kiepskich nastrojach. Japońskie TOPIX i Nikkei 225 zakończyły dzień 1,5% stratą, ponad 5% spadł Hang Seng z powodu obaw, iż inwestorzy chińscy nie będą mogli wkrótce bezpośrednio inwestować w akcje notowane w Hong Kongu. Wcześniejsza zapowiedź takiego rozwiązania spowodowała ponad 50% wzrost tamtejszych indeksów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Inwestorzy oczekując na potężny napływ gotówki z Chin oraz mając przed oczami poziomy wycen spółek z giełdy w Szanghaju kupowali akcje windując dynamicznie kursy z nadzieją na odsprzedanie papierów chińskim inwestorom po ich wejściu na rynek w Hong-Kongu.

W Europie DAX, FTSE100 oraz francuski CAC40 rozpoczęły dzień od 0,7% spadków, w których ponownie przodowały instytucje finansowe. Kolejne doniesienia o problemach Citigroup karzą zastanowić się nad możliwą drugą odsłoną dramatu, który w sierpniu spowodował ogromne zawirowania na rynkach finansowych, uszczuplając portfele inwestorów. Kryzys zaufania wobec instytucji finansowych wciąż widoczny jest na rynkach pieniężnych - w zeszłym tygodniu Fed w operacjach otwartego rynku zasilił system bankowy kwotą ponad 40 mld dolarów, a więc największą kwotą od czasu zamachów z 11 września. Poza oczywiście negatywnym skutkiem obaw na spółki sektora finansowego ryzyko pogłębienia kryzysu płynności wraz z niekorzystnymi jego konsekwencjami gospodarczymi wpływa również na pełny obraz rynku.

W tej atmosferze WIG 20 rozpoczął notowania prawie 1% spadkiem. Bardzo dobre wyniki KGHM-u (zysk netto w III kw. przekroczył 1,2 mld zł) nie zdołały pociągnąć indeksu do góry, a nawet sama spółka miedziowa znalazła się na niewielkim minusie. Zyski zwiększyła również PBG, choć dynamika w ostatnim kwartale mogła rozczarować inwestorów, oczekujących na nieco lepsze wyniki. Krótko po 10:00 walory spółki notowane były 2,5% poniżej piątkowego zamknięcia. Widoczny na innych rynkach wzrost awersji do ryzyka oraz z reguły mniejsza aktywność inwestorów w poniedziałek prawdopodobnie przyczyni się do stabilizacji w rejonach 3.800 pkt. do czasu otwarcia rynków za oceanem. Nieco lepiej radzić sobie mogą spółki małe i średnie, chociaż aktywność inwestorów również będzie niewielka.

Źródło: Tomasz Wronka, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.