Azja zniwelowała starty poniesione na Japonii

Azja zniwelowała starty poniesione na Japonii
Komentarz giełdowy Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2011-03-31 (09:26)

Pierwsza część czwartkowego handlu była udana. Główny benchmarkowy indeks dla regionu Azji i Pacyfiku, czyli MSCI AC Asia Pacific wzrósł do najwyższego poziomu zamknięcia od 10 marca, tj. od dnia poprzedzającego trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii i zredukował tym samym wszystkie straty, które poniósł na fali tego kataklizmu.

Z kolei na tokijskim parkiecie główny jego wskaźnik, czyli Nikkei 225, zwyżkował dziś o 0,48%.

Jednakże o godz. 8:33 kontrakty terminowe na europejskie i amerykański indeksy, czyli na STOXX Europe 50 i S&P500 nie tylko nie rosły, ale wręcz lekko zniżkowały (odpowiednio o 0,10% i 0,04%), nie dając tym samym wyraźniejszych sygnałów co do tego, jak może rozpocząć się dzisiejsza sesja na Starym Kontynencie i w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie futuresy na indeks WIG20 notowane były również na minusie - 0,07%. Wczoraj główne wskaźniki GPW, czyli WIG i WIG20 zakończyły handel na minusach (0,12% i 0,34% do 2806,43 pkt), ale w ciągu dnia zdołały ustanowić swoje najwyższe poziomy od kwietnia i czerwca 2008 r. i tym samym nowe rekordy hossy – w przypadku wskaźnika blue-chipów był to poziom 2846,60 pkt.

W obecnej chwili akcji zakupowej sprzyja przede wszystkim końcówka kwartału. Instytucjom finansowym zależy na tym, aby pokazać swoim klientom jak najlepszy wynik za okres styczeń-marzec. Nie bez znaczenia pozostaje też gra uczestników rynku pod spodziewane dobre piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, tym bardziej że wczoraj raport ADP pokazał 201 tys., zgodny z oczekiwaniami (+203 tys.) wzrost liczby zatrudnienia w sektorze prywatnym, a pozytywny wydźwięk miał też raport Challengera (liczba planowanych zwolnień spadła w marcu do poziomu 41,528 tys. z 50,702 tys. lutym).

Po stronie ryzyk nadal mamy te same czynniki, tj. sytuację nuklearną w Japonii, napiętą atmosferę na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, oczekiwania co do zacieśnienia polityki monetarnej w Eurolandzie i w USA oraz kwestie europejskiego kryzysu zadłużenia. Jeśli chodzi o tą ostatnią kwestię, to dziś po południu opublikowane zostaną wyniki najnowszych testów wytrzymałości irlandzkich banków, a na dobre informacje z tej strony nie ma raczej co liczyć.

Inwestorzy jak na razie zdają się jednak odkładać na bok te zagrożenia i nie przejęli się także za bardzo nocną (czasu polskiego) publikacją danych o indeksie PMI dla sektora wytwórczego Japonii, który, tak jak należało tego oczekiwać, poszedł w marcu najmocniej w dół, przynajmniej od 9 lat do poziomu 46,4 z 52,9 w lutym, co oznaczało, że zaczął się kurczyć.

Jeśli chodzi o czwartkowy kalendarz makroekonomiczny, to o godz. 8:00 opublikowano dane z Niemiec dotyczące sprzedaży detalicznej za luty. Okazały się być one gorsze od oczekiwań. W drugim miesiącu tego roku sprzedaż spadła w ujęciu m/m o 0,3%, choć oczekiwano jej 0,4% zwyżki. Dziś przed południem przedstawione zostaną jeszcze informacje dotyczące szacunkowej inflacji w Eurolandzie za marzec, a po południu napłynie seria danych ze Stanów Zjednoczonych dotyczących: indeksu Chicago PMI za marzec, zamówień w przemyśle za luty i liczby podań o zasiłki dla bezrobotnych za ostatni tydzień.

W przypadku polskiego rynku, na dziś zaplanowane są dwie publikacje NBP dotyczące oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych w marcu oraz bilansu płatniczego za IV kw. - jedne i drugie wbrew pozorom bardzo istotne, choć w krótkim okresie przede wszystkim dla krajowego rynku walutowego, a nie dla akcyjnego.

Źródło: Marek Nienałtowski, Dom Kredytowy Notus
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

2024-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Dla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.
mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

2024-10-21 Komentarz giełdowy XTB
Rynki wchodzą w nowy tydzień z dużą rezerwą, wyczekując szeregu publikacji wyników finansowych spółek na Starym, jak i Nowym Kontynencie. Kalendarz w USA jest wyjątkowo gęsty, a kluczowi pozostają przedstawiciele Magnificent Seven - już w środę poznamy wyniki Tesli, której akcje wciąż pozostają w stagnacji spowodowanej mieszanym odbiorem ostatnio zapowiedzianych produktów.
GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

2024-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

2024-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

2024-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).