Zbrojna interwencja państw Zachodu

Zbrojna interwencja państw Zachodu
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-03-21 (09:44)

Wczoraj połączone siły USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady rozpoczęły militarną akcję skierowaną przeciw reżimowi przywódcy Libii, Muammarowi Kaddafiemu. W ramach operacji „Świt Odysei” zbombardowane zostały urządzenia obrony przeciwlotniczej Libii, aby umożliwić armii koalicyjnej bezpieczne patrolowanie przestrzeni powietrznej nad krajem.

Zbrojna interwencja państw Zachodu odbywa się na podstawie rezolucji 1977 uchwalonej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zezwalającej na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił Kaddafiego. Jednak ze strony przedstawicieli Ligi Arabskiej nadeszła krytyka operacji, wskazując na ofiary wśród ludności cywilnej w związku z nalotami bombowymi. W niedzielę po południu Kaddafi ogłosił zawieszenie broni, jednak koalicja nie zamierza przerwać ataków. Na ten moment trudno określić, jak długo potrwają walki w Libii i jakie będą ostateczne implikacje dla rynków finansowych. Rozpoczęta operacja militarna stanowi pewien element ryzyka, choć nie powinien wywoływać nerwowych reakcji inwestorów, gdyż inwestorzy od kliku dni mogli przeczuwać podobny rozwój sytuacji. Sprawa Libii na pewno wpłynie na wzrost cen ropy w ciągu najbliższych dni, natomiast dla reszty rynku oznaczać będzie powstrzymanie się od prędkiego powrotu apetytu inwestycyjnego po zeszłotygodniowej wyprzedaży.

Również sytuacja w japońskiej elektrowni atomowej nie zachęca do szybkiego spadku awersji do ryzyka. Inżynierowie przywrócili zasilanie w trzech reaktorach, dzięki czemu będzie możliwe uruchomienie pomp wodnych zapewniających chłodzenie. Promieniowanie wokół elektrowni zaczyna spadać, jednak sytuacja wciąż daleka jest od pełnej kontroli. Najgorsza sytuacja panuje w reaktorze nr 3, który zawiera wysoce niebezpieczny pluton. Pojawiają się też doniesienia o skażonej żywności i wodzie pitnej w okolicach elektrowni.

W piątek państw z grupy G7 podjęły decyzję o połączonej interwencji na rynku walutowym mającej na celu powstrzymywanie jena przed nadmierną aprecjacją wywołaną dużymi transferami kapitału na cele odszkodowawcze oraz spekulacjami, iż takie transfery będą miały miejsce. W obawie przed gwałtownym mocnienie japońskiej waluty inwestorzy zamykali pozycje na rynkach wschodzących i wracali z kapitałem do Japonii, gdzie wcześniej zaciągali bardzo tanie pożyczki. Teraz banki centralne będą się starały kontrolować sytuację, by nie dopuścić do powtórzenia scenariusza i w najbliższym tygodniu można się spodziewać kontynuacji działań interwencyjnych.

W nadchodzącym tygodniu dla kształtu rynku walutowego istotny będzie rozwój sytuacji w Libii i Japonii. Początkowo inwestorzy będą podchodzić do handlu z dużą dozą ostrożności, a odreagowanie po zeszłotygodniowej panicznej wyprzedaży ryzykownych aktywów będzie spowolnione. W nadchodzących dniach należy się nastawić na podwyższoną zmienność, która może nastąpić w wyniku nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dane makroekonomiczne nadal będą znajdować się na drugim planie, z którego najmocniej wybijać będą się czwartkowe wstępne odczyty indeksów PMI ze strefy euro, dające odpowiedź na pytanie, jak rosnąć ceny ropy wpływają na aktywność wytwórczą europejskich przedsiębiorstw. Czwartek to także początek dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, na którym ma zostać uchwalony szeroki pakiet środków pomocnych w walce z kryzysem zadłużenia. Większość elementów pakietu została uzgodniona w trakcie poprzedniego szczytu 11 marca, jednak jakiekolwiek sygnały o opóźnieniach we wdrożeniu zmian lub łagodzenia warunków mogą wywołać falę zwątpienia i spadek zaufania wśród inwestorów do strefy euro.

Rynek złotego będzie w dużej mierze podlegał zewnętrznym nastrojom. Przy braku złych wiadomości eurozłoty może spadać, a pierwszym silnym wsparciem jest poziom 4,0250.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).