Indeksy w USA powyżej kluczowych poziomów

Indeksy w USA powyżej kluczowych poziomów
Komentarz giełdowy Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2011-02-02 (10:17)

Wtorkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych upłynęła w wyśmienitych nastrojach. Paneuropejski indeks STOXX 600 poszedł w górę o 1,48%, a amerykański indeks S&P500 poszybował o 1,67%. To był ich największy jednodniowy wzrost od początku grudnia ubiegłego roku.

Co więcej głównym wskaźnikom parkietów w Stanach Zjednoczonych udało się zakończyć dzień powyżej bardzo ważnych poziomów – S&P500 powyżej 1300 pkt (po raz pierwszy od sierpnia 2008 r.), a DJIA powyżej 12000 pkt (po raz pierwszy od czerwca tego samego roku). Inwestorzy przystąpili do zakupów akcji, po publikacji całej serii lepszych niż oczekiwano danych dotyczących aktywności sektora wytwórczego za styczeń (indeksy PMI i ISM), zarówno w Chinach, jak i w Europie (Euroland i Wielka Brytania) oraz w Stanach Zjednoczonych. Nastroje dodatkowo poprawiał fakt przedstawienia przez kolejne spółki z obu stron oceanu lepszych niż oczekiwano wyników kwartalnych – i tak z Europy m.in. Infineon i ARM Holdings, a z USA m.in. UPS i Pfizer. Na polepszenie atmosfery wpływało także świetne zachowanie się notowanych na giełdach przedsiębiorstw surowcowych, po tym jak w trakcie wczorajszego dnia ceny miedzi na światowych rynkach wzrosły do najwyższego poziomu w historii, a ceny niklu i aluminium ustanowiły dwuletnie maksimum.

Można było odnieść wrażenie, że inwestorzy jakby nagle i całkowicie zapomnieli o kwestii nadal napiętej sytuacji w Egipcie. Wtorkowa, oczekiwana przez większość analityków, kolejna obniżka ratingu tego kraju - tym razem przez agencję S&P - przeszła bez echa. Z kolei prezydent Egiptu Hosni Mubarak we wczorajszym telewizyjnym przemówieniu do narodu, co prawda zapowiedział, że nie będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich, ale też podkreślił, że do tego czasu pozostanie przy władzy, aby pokojowo i płynnie przekazać władzę, zapowiedział reformy i wyraźnie podkreślił, że nie opuści kraju. A to oczywiście nie mogło się spodobać milionowym tłumom demonstrujących Egipcjan.
Z kolei na międzynarodowym rynku walutowym tendencje nie uległy zmianie. Najpłynniejsza para walutowa świata ponownie poszła do góry, co związane było zarówno ze spadkiem napięcia geopolitycznego, jak i coraz większymi oczekiwaniami inwestorów na to, że poziom stóp procentowych w Eurolandzie wzrośnie znacznie szybciej niż w USA. We wtorek kurs EUR/USD zwyżkował o 0,97% do 1,3824, maksymalnie sięgając poziomu 1,3842, najwyższego od 9 listopada ub.r.

Świetne nastroje na globalnym rynku akcji oraz sytuacja na parze EUR/USD, sprzyjały we wtorek polskim aktywom. Główny indeks GPW, czyli WIG, wzrósł wczoraj o 0,96%, a ten obrazujący zachowanie największych i najbardziej płynnych spółek, poprawił się o 0,85% (2727,96 pkt). W indeksie WIG20 najlepiej zachowały się walory KGHM-u, które poszły do góry o 3,98%. Spółce pomógł oczywiście fakt silnych zwyżek na rynku miedzi, ale duże znaczenie miały też dobre informacje, które popłynęły z samego Kombinatu już w poniedziałek wieczorem, a dotyczyły: prognoz zysku, polityki dywidendowej oraz możliwych inwestycji. Z kolei na rynku walutowym, kurs EUR/PLN spadł o 0,74% do 3,8995, kurs USD/PLN poszedł w dół o 1,67% do 2,8199, a kurs CHF/PLN zniżkował o 1,09% do 3,0150. Naszej walucie nie zaszkodził niższy od prognoz odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego za styczeń, być może dlatego, że jego poziom 55,6 (wobec 56,3 w grudniu i 56,1 w średniej oczekiwań) i tak był jednym z pięciu najlepszych w całej 12,5-letniej historii publikacji tego wskaźnika.

Dzisiejszy handel rozpoczął się od ponownego wzrostu cen akcji oraz kontynuacji zwyżek na rynku eurodolara. W regionie Azji i Pacyfiku, indeks MSCI Asia Pacific wzrósł o ok. 1,3%, a parkiety w Europie rozpoczęły handel na lekkim plusie. Z kolei kurs EUR/USD powiększył w środę swoje zwyżki do poziomu 1,3861 – max. od 9 listopada ub.r. To wszystko znów na otwarciu sesji wspomagało, zarówno polskie akcje, jak i złotego.

W środę, w centrum uwagi globalnych inwestorów – w tym także polskich - znajdzie się przede wszystkim publikowany o godz. 14:15 raport ADP Employer Services dotyczący liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym Stanów Zjednoczonych. Analitycy średnio oczekują, że w styczniu przybyło ich 140-145 tys., wobec 297 tys. w grudniu. Choć wartość prognostyczna raportu osostnio nieco spadła, to i tak jest on bardzo mocno śledzony, w kontekście przedstawionych w najbliższy piątek głównych danych z rynku pracy USA za ostatni miesiąc.

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny Analityk Money Expert S.A.
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.