Euro najtańsze od dwóch miesięcy

Euro najtańsze od dwóch miesięcy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-11-24 (10:52)

Konflikt koreański stał się wczoraj tematem numer jeden w mediach, również ekonomicznych, jednak motywem przewodnim dla rynków finansowych są nadal problemy na peryferiach strefy euro. Po ciosie zadanym przez agencję Moody’s ...

... (więcej we wczorajszym komentarzu http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=18009), rentowności PIIGS znów rosną a euro jest pod presją. Coraz słabsze są również nastroje na rynkach akcji.

EURUSD – rekordowy spread na hiszpańskich 10-latkach

Irlandia jest problemem nietypowym, ze względu na kryzys bankowy, jednak jeśli chodzi o skalę, nieporównywalnie większym zmartwieniem jest Hiszpania. Presja ze strony UE na szybkie rozwiązanie dla Irlandii wynika właśnie z obawy o efekty uczone dla innych krajów, w pierwszym rzędzie dla Portugalii (rentowności od długu tego kraju stają się już trudne dla zaakceptowania dla tamtejszego rządu), ale także dla większych krajów strefy, takich jak Hiszpania, czy nawet Włochy i Belgia. Pomimo wysiłków UE problemu raczej nie uda się szybko wyciszyć, choćby ze względu na oczekiwane cięcia ratingów, a być może rynki będą chciały nawet przetestować cierpliwość EBC (i zmusić go do zwiększenia skali interwencji), stąd tak duża presja na notowania euro.

Tak jak można było się spodziewać, po zakończeniu korekty wzrostowej w poniedziałek, notowania EURUSD bardzo szybko obniżyły się do wsparcia na poziomie 1,3334. To bardzo silny poziom, którego znaczenie wielokrotnie opisywaliśmy (choćby we wczorajszym komentarzu) i stąd zatrzymanie akurat w tym miejscu. To dobry moment na krótkie odreagowanie, zwłaszcza gdyby irlandzki rząd przestawił obiecane szczegóły programu oszczędnościowego, jednak prawdopodobieństwo testu tego wsparcia pozostaje bardzo duże. Jego pokonanie znacząco zwiększyłoby presję sprzedających w średnim terminie.

EURUSD – minutes potwierdzają determinację Fed

Rezerwa Federalna ze względu na święto dziękczynienia w czwartek przyspieszyła publikację raportu z ostatniego posiedzenia Fed. To ważny dokument, gdyż na posiedzeniu tym zdecydowano o powrocie do aktywnych interwencji na rynku długu. Najważniejsze punkty sprawozdania to:

- od decyzji o reinwestowaniu przychodów z portfela Fed podjętej 10 sierpnia do końca października, Fed kupił na rynku obligacje o wartości 65 mld USD; to pokazuje skalę dodatkowych interwencji ponad ogłoszone 600 mld USD na 8 miesięcy

- Fed podkreśla znaczenie słabego rynku mieszkaniowego – obniża on efekt majątkowy a poprzez ograniczenie mobilności siły roboczej podnosi strukturalne bezrobocie – to istotna uwaga w świetle bardzo słabych danych z tego rynku za październik

- prognozy Fed w zakresie wzrostu gospodarczego uległy nieznacznej poprawie, gdyż uwzględniono już wpływ decyzji o zakupach obligacji!

- podczas gdy poparcie dla aktualnych działań Fed wśród jej członków jest spore, minutes sugerują, iż spora grupa ma wątpliwości odnośnie tego, czy uda się osiągnąć oczekiwane korzyści i uniknąć kosztów; ten podział zacznie wzrastać, jeśli dalszej poprawie ulegną dane z rynku pracy i to są figury, które pozostaną kluczowe dla notowań dolara

Reakcja rynku na minutes była umiarkowana. Mając na uwadze fakt, iż EURUSD znajdował się akurat nad wsparciem, raport mógł pomóc ten poziom obronić. Dla rynku na chwilę obecną ważniejsze są wydarzenia w Europie i tak może pozostać (przynajmniej) do danych z rynku pracy w przyszłym tygodniu.

W kalendarzu – Ifo i pakiet danych z USA

Między innymi ze względu na czwartkowe święto w USA, środa przyniesie prawdziwy wysyp publikacji danych. Listę otwiera niemiecki indeks klimatu gospodarczego Ifo (godz. 10.00, konsensus 107,4 pkt.). Mimo, iż dane makroekonomiczne z Niemiec nie są teraz w centrum zainteresowania rynku warto zwrócić uwagę, iż bez dobrej koniunktury w niemieckiej gospodarce rozmowy o pomocy dla krajów peryferyjnych byłyby dużo trudniejsze. Dlatego też ewentualne większe cofnięcie bardzo silnego w ostatnich miesiącach Ifo byłoby kolejnym ciosem dla euro. W USA o godz. 14.30 mamy publikację tygodniowych danych o nowych bezrobotnych (konsensus 435 tys.), zamówienia dóbr trwałego użytku (konsensus 0% m/m, ale +0,6% m/m bez środków transportu) oraz dane o dochodach i wydatkach gospodarstw domowych (konsensus odpowiednio +0,3% i 0,4% m/m). O godz. 16.00 dane o sprzedaży nowych domów (konsensus 310 tys.), zaś pięć minut wcześniej wstępny odczyt wskaźnika nastrojów sporządzanego przez Uniwersytet z Michigan (konsensus 69,5 pkt.). O godz. 16.30 poznamy natomiast dane o zapasach paliw w USA. W Europie mamy jeszcze rewizję danych o PKB za trzeci kwartał w Wielkiej Brytanii, która może mieć wpływ na notowania funta (10.30, konsensus +0,8% q/q).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.