Rynek surowców w obliczu głębszej korekty?

Rynek surowców w obliczu głębszej korekty?
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2010-11-23 (18:55)

Miniony tydzień obfitował w wiele istotny wydarzeń, które wpłynęły również na rynek surowców. Rozgrywająca się od pewnego czasu sprawa Irlandii powodowała, że inwestorów zaczął cechować mniejszy apetyt na ryzykowne aktywa w tym surowce. Również doniesienia z Chin nie sprzyjały rynkowi towarowemu.

Władze Państwa Środka potwierdziły swoje zapowiedzi dalszego zacieśniania polityki pieniężnej poprzez podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych o 50 pb. Są to dwa najistotniejsze czynniki, które w najbliższym czasie powinny determinować będą ceny na rynku surowców. Sprawa Irlandii może okazać się czynnikiem krótkoterminowym, gdyż zgoda władz tego kraju na przyjęcie pakietu pomocowego od UE i MFW może uspokoić nastroje na rynku. Kluczowe będą warunki na jakich pomoc finansowa zostanie udzielona. Z kolei zacieśnianie polityki pieniężnej w Chinach będzie wywierać zdecydowanie bardziej długoterminowy wpływ na rynek surowców. Stopniowe schładzanie chińskiej gospodarki obniżyć może popyt zarówno na ropę naftową jak i metale, których kraj ten jest jednym z głównych importerów. W efekcie mielibyśmy do czynienia ze stopniowym osłabianiem się czynników napędzających wzrosty na rynku surowców. Jednak w krótkim terminie decyzje o podwyżce kosztu pieniądza mogą wywoływać jedynie krótkotrwałe negatywne reakcje rynku, gdyż wciąż będziemy mieli do czynienia z imponującym tempem wzrostu gospodarczego w tym kraju.

Sytuacja techniczna na rynku ropy naftowej, miedzi oraz złota wskazuje obecnie na znaczące prawdopodobieństwo spadków. Cena ropy naftowej, która utrzymywała się średnioterminowym trendzie wzrostowym od sierpnia tego roku, przebiła linię trendu wzrostowego, która do tej pory stanowiła skuteczne wsparcie. Obecnie cena „czarnego złota” zmaga się ze wsparciem 82,80 USD wyznaczonym przez 38,2-procentowe zniesienie fali wzrostowej. Ponadto poziom ten stanowi linię szyi formacji głowy z ramionami widocznej na wykresie tego surowca. Pokonanie tego wsparcia otwierałoby drogę do kolejnego istotnego poziomu czyli 80,70 USD, będącego zarówno 50-procentowym zniesieniem fali wzrostowej jak i dołkiem z października.

Pro spadkowa formacja głowy z ramionami widoczna jest również na rynku metali tj. miedzi oraz złota. Cena miedzi jest szczególnie wrażliwa na doniesienia z Chin o czym świadczy jej wysoka korelacja z indeksem giełdy w Szanghaju. W przypadku rynku złota kluczowym poziomem jest 1330 USD za uncję. Stanowi on linię szyi wspomnianej formacji RGR. Pokonanie tego poziomu oznaczałoby również załamanie struktury trendu wzrostowego poprzez spadek poniżej ostatniego dołka. W przypadku zrealizowania się takiego scenariusza zasięg potencjalnych spadków sięgnąć może poziomu 1260 USD. Byłyby to okolice bardzo istotnego wsparcia, czyli linii długoterminowego trendu wzrostowego, trwającego od 2008 roku.

Za zrealizowaniem się korekcyjnego scenariusza na rynku towarowym przemawia również sytuacja techniczne na parze AUD/USD. Dolar australijski jako waluta surowcowa (kraj ten jest znaczącym eksporterem surowców) często porusza się w podobnej tendencji co wiele towarów. Na wykresie tej pary walutowej również widać formację głowy z ramionami. Linia szyi wyznaczona jest przez poziom 0,9680, który jest również 23,6-procentowym zniesieniem trwającej od maja fali wzrostowej. Przełamanie tego poziomu zaburzyłoby również strukturę trendu wzrostowej zwiększając prawdopodobieństwo zrealizowania się solidniejszej korekty.

Źródło: Michał Fronc, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.