Październik na rynkach akcji - Fed gwarantuje wzrosty

Październik na rynkach akcji - Fed gwarantuje wzrosty
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-11-08 (10:15)

Poprzedni, wrześniowy miesięcznik poświęcony rynkowi akcji, zakończyliśmy następującą konkluzją: mając na uwadze obecne uwarunkowania rynkowe, można pokusić się o postawienie tezy, że relatywnie dobra koniunktura na Wall Street, a co się z tym wiąże również w Warszawie, może utrzymać się do listopada.

Jest jednak mało realne, żeby w tym czasie S&P500 pokonał kwietniowe maksima. To zbyt silna bariera podażowa. Jej pokonanie wymagać będzie nowego rynkowe story. Analogia w zachowaniu S&P500 i WIG20 powoduje, że na chwilę obecną należy odrzucić scenariusz zakładający znaczące wybicie się indeksu dużych spółek powyżej 2750 pkt.

Faktycznie w październiku utrzymała się dobra koniunktura. Pomagały raporty kwartalne amerykańskich spółek. Tradycyjnie, w większości przypadków, chwaliły się wynikami nieco lepszymi od prognoz. Jednak to nie sezon wyników za III kwartał 2010 roku był motorem napędowym wzrostów na giełdach. W dalszym ciągu indeksy ciągnęły w górę oczekiwania na decyzję Fed o uruchomieniu drugiej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej.

Grupujący największe spółki indeks WIG20 wzrósł w październiku o 1,4%, reprezentujący szeroki rynek WIG o 2,2%, a mWIG40 o 4,3%. Jedynym indeksem, który zamknął miesiąc ujemną stopą zwrotu był sWIG80. Stracił on 0,8%.

Dalsze wzrosty nie takie oczywiste

Fed nie zawiódł rynkowych oczekiwań. W pierwszych dniach listopada zdecydowano o rozpoczęciu skupu długoterminowych obligacji o wartości 600 mld dolarów do końca II kwartału 2011 roku, czyli po około 75 mld dolarów miesięcznie. W dalszym ciągu Fed będzie też reinwestował dochody z wygasających obligacji opartych na kredytach hipotecznych w papiery skarbowe o dłuższym terminie zapadalności (decyzja w tej sprawie została podjęta w sierpniu).

Decyzja o dalszym dodruku pieniędzy, jakkolwiek wydawała się być zdyskontowana przez dwumiesięczne wzrosty amerykańskich indeksów, dała impuls do wybicia S&P500 powyżej kwietniowych maksimów. Bardziej sceptyczni pozostali rodzimi inwestorzy. Indeks WIG20 wciąż pozostaje poniżej poziomu opisywanego we wrześniowym miesięczniku (wówczas był to poziom 2750 pkt., obecnie ten opór znajduje się na poziomie 2770 pkt.). Ten sceptycyzm wydaje się być uzasadniony. Story, jakiego w ostatnich dwóch miesiącach dostarczył rynkom Fed, nie jest wystarczającym argumentem do dalszych zakupów akcji. Szczególnie, że napływające w ostatnich tygodniach dane z USA, które głównie pozytywnie zaskakiwały niż rozczarowały (najświeższym przykładem jest październikowy raport o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym – wzrosło ono o 151 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 60 tys.), każą w przyszłości spodziewać się zmniejszenia opiewającego na 600 mld USD programu zakupu obligacji, niż jego rozszerzenia. To zaś zmniejszy strumień gotówki płynącej na rynki finansowe, umocni dolara oraz będzie doskonałym pretekstem do realizacji zysków na surowcach. Wszystko to będzie prowadzić do sprzedaży akcji.

Ograniczony potencjał wzrostowy

Jakkolwiek nowa fala zwyżek na rynkach akcji w końcówce roku, idealnie pasowałaby do wzorca historycznego (rajd Świętego Mikołaja). Natomiast gwałtowne załamanie byłoby kolejnym potwierdzeniem, że większość nie ma racji, a jednocześnie doskonale korelowałaby z wrześniową negacją starych prawd (wrzesień to najgorszy miesiąc na giełdach), to żaden z wymienionych scenariuszy nie będzie zrealizowanych w pierwszej połowie listopada. Tak samo jak mało realne mogą się wydawać dynamiczne wzrosty, tak równie mało prawdopodobne są silne spadki. Doskonale to ilustruje sytuacja na wykresie indeksu WIG20.

Na tle września, gdy indeks ten zyskał 7,5%, październik ze wzrostem o 1,4% być może nie robi wrażenia. Jednakże przyniósł on potwierdzenie wcześniej wygenerowanych popytowych sygnałów. To sygnalizuje, że byki łatwo nie oddadzą inicjatywy. Dlatego też na korektę, która po dwóch miesiącach wzrostów jest czymś naturalnym, inwestorzy mogą jeszcze trochę zaczekać. Twierdzenie to znajduje potwierdzenie w sytuacji technicznej. Dla WIG20 przełomowa okazała się sama końcówka września, gdy wykres dzienny tego indeksu pokonał kwietniowy szczyt na poziomie 2604,76 pkt. W październiku strona podażowa dwukrotnie próbowała sprowadzić kurs poniżej tej bariery. Próby te spaliły jednak na panewce. Za każdym razem bliskość kwietniowego szczytu była wykorzystywana do kupna akcji. Nowe rekordy rozpoczętej w 2009 hossy były więc jedynie kwestią czasu. W tym miejscu jednak dobre wiadomości dla posiadaczy akcji się kończą. Potencjał wzrostowy WIG20 jest bowiem poważnie ograniczony. Barierę do dalszego ruchu do góry tworzy na 2770 pkt., górne ograniczenie 16-miesięcznego kanału wzrostowego, jakie wyznacza zaczepiona o kwietniowy szczyt, linia równoległa do linii łączącej dołki z 11 lutego i 1 lipca br. Nieznacznie wyżej, bo w okolicy 2800 pkt., analogiczny opór tworzy górne ograniczenie 5-miesięcznego kanału wzrostowego, czyli zaczepiona o sierpniowy szczyt, równoległa linia do linii łączącej dołki z 1 lipca i 25 sierpnia br.

Poważna przeszkoda

Strefa 2770-2800 pkt. jest jedną z najpoważniejszych technicznych barier, jakie napotyka warszawska giełdach od momentu rozpoczęcia zwyżki w połowie lutego 2009 roku. Obecnie nie ma odpowiednich warunków fundamentalnych do jej pokonania. Szczególnie, że w takim przypadku należałoby oczekiwać silnych, kilkunastomiesięcznych wzrostów. Analogicznych do tych z 2005 i pierwszej połowy 2006 roku, gdy WIG20 opuścił podobny kanał wzrostowy. Tyle tylko, że wówczas formacja ta była budowana przez 24 miesiące. Obecnie jest to tylko 16 miesięcy. Dlatego mając powyższe na uwadze, a także ustawiając się nieco w kontrze do coraz bardziej optymistycznych oczekiwań inwestorów, należy założyć zwrot WIG20 najpóźniej w przedziale 2770-2800 pkt. i powrót przynajmniej do 2560 pkt., gdzie aktualnie znajduje się dolne ograniczenie drugiego z omawianych kanałów wzrostowych. Tam też rozstrzygnie się co dalej. W optymistycznym scenariuszy, początek przyszłego roku przyniesie ponowny atak na okolice 2800 pkt. W pesymistycznym, na przełomie I i II kwartału 2011 roku, WIG20 przetestuje dolne ograniczenie pierwszego z opisywanych kanałów (obecnie 2370 pkt.), po czym wróci do wzrostów, które wywindują go ponad 2800 pkt.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.