Surowce pod wpływem danych z USA oraz Chin

Surowce pod wpływem danych  z USA oraz Chin
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2010-08-10 (17:04)

Miniony tydzień cena ropy naftowej Brent rozpoczęła w okolicach poziomu 83 USD za baryłkę. Jednak w kolejnych dniach notowania tego surowca systematycznie zniżkowały w oczekiwaniu na oficjalne dane Departamentu Pracy USA.

Przed tą istotną publikacją nastroje wśród inwestorów uległy lekkiemu pogorszeniu, co widoczne było m.in. w utrzymującej się spadkowej tendencji na rynku ropy. Wprawdzie pojawiły się spekulacje, że być może czeka nas pozytywne zaskoczenie, co przy przewadze negatywnych nastrojów spotkałoby się z dość silną reakcją rynku. Jednak w tym przypadku rzeczywistość okazała się zgodna z poglądem większości. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło w lipcu o 131 tys. etatów podczas gdy spodziewano się zniżki o 65 tys. etatów. Bez zmian pozostała stopa bezrobocia, która w dalszym ciągu wynosi 9,5 proc. Gorsze dane z USA spotkały się z fundamentalną reakcją rynku walutowego, czyli osłabieniem dolara. Z kolei spadek poniżej 80 USD za baryłkę zanotowała cena ropy naftowej, ze względu na obawy o dalsze losy ożywienia gospodarki za Oceanem. Na początku nowego tego notowania „czarnego złota” zdołały krótkotrwale powrócić powyżej 80 USD, jednak równie szybko zeszły w dół, przebijając piątkowe dołki. Ta niepewność na rynku związana jest z oczekiwaniem na decyzję FOMC w sprawie skali skupywania z rynku papierów skarbowych oraz instrumentów opartych na długu hipotecznym w celu zwiększenia płynności. Ewentualny powrót do ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej z jednej strony pokazałby, że amerykańska gospodarka w dalszym ciągu jest słaba i potrzebuje pomocy. Z drugiej jednak strony decyzja ta mogłaby wesprzeć notowania surowców w tym ropy. Taniejący dolar uatrakcyjniałby dla inwestorów zagranicznych ceny surowców denominowane w amerykańskiej walucie. Ponadto większa płynność na rynku oznaczałaby większą ilość kapitału, jaką duże instytucje finansowe mogłyby wykorzystać do spekulacji m.in. na rynku surowców.

Na początku obecnego tygodnia opublikowane zostały dane z Chin na temat handlu zagranicznego. Odczyt ten odbił się szerokim echem na rynkach różnych aktywów. W lipcu dynamika importu wyniosła 22,7 proc. r/r, podczas gdy spodziewano się rezultatu na poziomie 30 proc. r/r. Informacja ta oznaczać może słabnący popyt wewnętrzny, co silnie uderzyło w ceny surowców, a w szczególności w notowania miedzi. Jednak pomimo pewnego spowolnienia chińskiej gospodarki, w dalszym ciągu rozwija się ona w szybkim tempie, co gwarantuje utrzymanie popytu na surowce na wysokim poziomie.

Ciekawą sytuację obserwować można od pewnego czasu na rynku towarów rolnych. Cena kontraktów terminowych na pszenicę wzrosła w ostatnim czasie do dwuletnich maksimów. Przyczyną tej zwyżki jest susza w Rosji, która istotnie uszczupliła tegoroczne zbiory. To z kolei spowodowało, że Rosja zdecydowała się zablokować eksport pszenicy. Kraj ten jest trzecim największym eksporterem tego zboża na świecie. Wprowadzony zakaz zmniejszy ogólną podaż tego towaru na światowych rynkach o ok. 20 proc. Po tak silnej zwyżce ceny nastąpiła korekta, gdyż część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski. W dłuższym terminie jednak perspektywy dla rynku pszenicy nie wyglądają optymistycznie, gdyż kolejnym szokiem podażowym okazać mogą się niekorzystne dla plonów warunki pogodowe w Ameryce Południowej.

Źródło: Michał Fronc, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dla kogo małe samochody?

Dla kogo małe samochody?

2025-02-28 Materiał zewnętrzny
Małe samochody miejskie cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Doceniają je przede wszystkim kierowcy, którzy preferują praktyczne rozwiązania transportowe w dużych miastach. W artykule wyjaśniamy, jakie zalety mają tego rodzaju samochody i dla kogo są one polecane.
Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

2025-02-13 Market News XTB
Podobnie jak inne święta Walentynki to czas obdarowywania swoich bliskich. Jeśli jednak dawno jednak nie kupowaliście czekolady, złotego wisiorka czy nie zapraszaliście nikogo na kawę, ceny tych produktów i usług mogą Was sporo zdziwić. Ceny surowców potrzebnych do przygotowania tych wszystkich prezentów sięgają historycznych szczytów, dlatego można jasno stwierdzić, że obecne Walentynki będą nie tylko droższe niż rok temu, ale również najdroższe w historii.
Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

2025-01-24 Poradnik konsumenta
Wyobraź sobie: jesteś na egzotycznej wyspie, popijasz koktajl kokosowy i nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś kupić lokalną kartę SIM. Wcześniej wiązałoby się to z panicznym bieganiem po wszystkich stoiskach w poszukiwaniu pożądanego kawałka plastiku. Ale teraz? Teraz wystarczy pstryknąć palcami (dobrze, może stuknąć w ekran parę razy) i voilà – jesteś online!
Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.