Wysoka zmienność na rynku miedzi

Wysoka zmienność na rynku miedzi
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2010-07-13 (17:30)

Od połowy minionego tygodnia w notowaniach ropy Brent dominowały wzrosty. Wartość baryłki surowca odnotowała zwyżkę z 71,00 USD ponad poziom 76,00 USD. Impuls do zwyżki dała przede wszystkim poprawa nastrojów inwestycyjnych na rynkach.

W notowaniach głównych amerykańskich indeksów giełdowych zanegowana została część wyemitowanych wcześniej sygnałów do większych spadków, co poprawiło nieco perspektywy światowych parkietów i rynku ropy naftowej. W najbliższych dniach rozegra się wiele istotnych wydarzeń makroekonomicznych na świecie, które mogą przybliżyć giełdy i notowania surowca do średnioterminowych rozstrzygnięć. Na rynek napłyną bowiem istotne dane z USA, Chin i strefy euro. Ponadto największe amerykańskie spółki będą publikować raporty kwartalne. Pierwszy z tych ważniejszych raportów już poznaliśmy – koncern aluminiowy Alcoa odnotował w II kwartale zysk wyższy od prognoz, co pozytywnie nastraja przed publikacjami wyników innych spółek.

Doniesienia fundamentalne z rynku ropy w ostatnich dniach również wspierały notowania surowca. Cotygodniowe dane z USA wskazały na spadek zapasów „czarnego złota” aż o blisko 5 mln baryłek, najsilniejszy od września ubiegłego roku. Oczekiwano, iż spadną one o 2 mln baryłek. W pewnym stopniu o silnej zniżce zadecydował huragan Alex, który ostatnio nawiedził Zatokę Meksykańską, powodując chwilowe zmniejszenie wydobycia i ograniczenie importu. W dużej części jednak jest to efekt reakcji rafinerii na większy popyt i wyższe niż zwykle marże. Zwiększyły one moce przerobowe do poziomu 89,8 proc. – najwyższego od stycznia 2008 r. Jeśli popyt na paliwa w USA będzie kontynuował wzrost (ostatnio według raportu amerykańskiego Departamentu Energii wzrósł on o 3,2 proc.), powodując spadek zapasów ropy, w notowaniach surowca może utrzymywać się presja wzrostowa.
Za zwyżką wartości „czarnego złota” w ostatnich dniach przemawiały również doniesienia z Chin na temat importu tego surowca. W czerwcu osiągnął on rekordowo wysoki poziom. Popyt na ropę zgłaszany przez Chiny powinien być w najbliższych kwartałach motorem wzrostu globalnego zapotrzebowania. Dlatego też doniesienia fundamentalne z tego kraju będą istotne dla notowań surowca. Seria danych z Chin napłynie na rynek w czwartek, wśród nich zostanie przedstawiony kluczowy wskaźnik na temat dynamiki PKB w II kw. Dostarczy ona istotnych wskazówek dla światowych rynków.

Mimo pozytywnych doniesień fundamentalnych należy pamiętać, iż w krótkim terminie o notowaniach ropy naftowej decydują przede wszystkim nastroje inwestycyjne panujące na światowych rynkach, które wciąż pozostają bardzo zmienne.

Rynek miedzi na przestrzeni ostatnich dni charakteryzowała spora zmienność. Po wzrostach na początku tygodnia spowodowanych osłabieniem dolara i zwyżką na rynkach azjatyckich, nastąpił spadek cen. Przyczyniło się do tego umocnienie dolara amerykańskiego, które wywołało zniechęcenie inwestorów spoza USA do zakupów wycenianego w amerykańskiej walucie surowca. Nie bez wpływu pozostały również dalsze działania Chin na rzecz schłodzenia krajowego wzrostu gospodarczego, które z kolei pogorszyły nastroje światowych inwestorów. Środek tygodnia przyniósł wzrost cen miedzi, który tym razem był wspierany przez optymistyczny raport Europejskiego Banku Centralnego, odnośnie perspektyw europejskiej gospodarki. Sentyment wsparły również oczekiwania na publikację z Chin, dotyczącą importu miedzi w czerwcu. Ze względu jednak na rozczarowujące dane od największego konsumenta metalu (obniżenie się wielkości importu trzeci miesiąc z rzędu), bieżący tydzień rozpoczął się spadkiem cen miedzi. Warto jednak zauważyć, iż zniżki powinny być ograniczane z uwagi na ciągły spadek zapasów tego surowca.

Od początku lipca, po silnym spadku poniżej linii średnioterminowego trendu wzrostowego, notowania złota poruszają się w kanale wahań. Z dołu jest on ograniczony przez poziom 1190 dolarów za uncję, a z góry przez wartość 1220 USD. Brak silniejszego odreagowania spadku z przełomu czerwca i lipca świadczy o słabości strony popytowej, co z kolei może sugerować kontynuację spadków – scenariusz ten będzie jednak możliwy dopiero po przebiciu dolnego ograniczenia wspomnianego przedziału. W okolicach 1190 USD znajduje się również poziom zniesienia Fibonacciego 38,2% fali wzrostowej obserwowanej w notowaniach złota od marca do czerwca bieżącego roku.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.