Znaczna przecena na GPW

Znaczna przecena na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-16 (17:43)

Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem spadków, a nastroje panujące podczas dzisiejszych notowań były mocno odmienne od tych wczorajszych. Zapoczątkowana wczoraj fala zniżek na Wall Street spowodowała, że dzisiejszą sesję warszawskie indeksy rozpoczęły dużo poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Zniżki utrzymywały się przez cały dzień, a indeksy pogłębiały spadki w ciągu dnia.

Po porannych zniżkach sytuacja lekko się ustabilizowała, a handel odbywał się na podobnych poziomach. Indeksy poruszały się przez większość sesji w trendzie bocznym, a inwestorzy oczekiwali na publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne. Sytuacji na GPW nie pomagały inne europejskie giełdy, na których również panowały kiepskie nastroje.

Przed południem opublikowane zostały dane dotyczące inflacji w strefie euro oraz indeksu koniunktury niemieckiego instytutu ZEW. Jeśli chodzi o finalne dane dotyczące inflacji, to były one zgodne z oczekiwaniami analityków. Inflacja wzrosła we wrześniu o 0,4% w relacji miesięcznej oraz 2,1% w relacji rocznej. Lepszy od oczekiwań okazał się wynik indeksu koniunktury ZEW, który miał wartość
-18,1pkt i był lepszy od prognoz, które zakładały wynik na poziomie -22pkt.

Opublikowane dane praktycznie nie wpłynęły na europejskie rynki, zmiana okazała się bardzo niewielka. Inwestorzy oczekiwali wyraźnie na dalszy rozwój sytuacji na Wall Street.

Sytuacja na giełdzie w drugiej części dnia niewiele różniła się od tej z poprzednich godzin. Na giełdzie zapanował marazm. Warto zauważyć, że najlepiej podczas dzisiejszych przecen zachowywały się spółki małe i średnie. Indeksy tych spółek notowały najmniejsze spadki.

Na dzisiejsze nastroje na światowych rynkach wpłynęła również wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke, który ocenił że załamanie na rynku nieruchomości może zwolnić wzrost gospodarczy w USA w roku 2008. Ta wypowiedź oraz obawy amerykańskich inwestorów o słabsze wyniki kwartalne spółek związane z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych spowodowały, że kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkowały, co miało wpływ na nastroje inwestorów w Europie.

O godzinie 15.00 podane zostały dane dotyczące produkcji przemysłowej w USA oraz wykorzystania potencjału produkcyjnego. Dane o produkcji były zgodne z oczekiwaniami i nie miały wpływu na dalszy przebieg notowań na GPW.

Początek sesji w USA, który rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami od spadków, okazał się dodatkowym impulsem do spadków i spowodował wzrost aktywności podaży w końcówce sesji w Warszawie. Ostatecznie dzisiejszy dzień zakończył się dużymi spadkami głównych indeksów.

Największe spadki dotknęły dzisiaj duże spółki, szczególnie z branży surowcowej i bankowej. Indeks WIG20 na zamknięciu spadł o 1,88%, a WIG o 1,54%.

Najlepiej z dzisiejszą falą zniżek radziły sobie spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień spadkiem o 1,09%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły prawie 1,5 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.