Korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców

Korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-16 (11:09)

Największy wpływ na zachowanie cen surowców na ostatnich pięciu sesjach miał tradycyjnie już kurs EUR/USD. Wzrost wartości amerykańskiej waluty na pierwszej sesji minionego tygodnia sugerował iż czeka nas w najbliższych dniach korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców.

Na wielu wykresach widoczne były też formacje głowy z ramionami, które w przypadku wygenerowania sygnału sprzedaży dawały dość duże zasięgi spadków. Wyznaczone przez nas poziomy wsparć nie zostały jednak przebite, dlatego też brak większej korekty nie powinien być zaskoczeniem dla czytelników ostatniego raportu.

Kolejne dni na rynku walutowym przyniosły powrót EUR/USD do wzrostów. Krótkie umocnienie dolara zostało szybko wykorzystane do sprzedaży amerykańskiej waluty i pod koniec tygodnia kurs ponownie zbliżył się w okolice oporu 1,4250.

Takie zachowanie notowań tej pary przełożyło się w szybkim czasie na rynki surowcowe i od wtorkowej sesji ceny surowców zaczęły ponownie szybko rosnąć.

Najbardziej czytelnie sytuacja ta uwidoczniła się na rynku złota. Naszą sugestia, iż nie należy próbować walczyć ze wzrostowym trendem i ewentualne korekty wykorzystywać do powiększania długich pozycji okazała się jak najbardziej trafna. Na dzisiejszej sesji cena uncji tego kruszcu znajduje się na nowym rekordowym poziomie 765 USD. Nie widać obecnie czynników, które mogłyby spowodować spadek cen tego surowca. Lekka korekta dwa tygodnie temu doprowadziła do „wychłodzenia” oscylatora RSI i obecnie ma on jeszcze miejsce na ponowne wzrosty. Ciężko obecnie wyznaczyć jakikolwiek opór dla kursu. Ewentualne problemy mogą pojawić się przy „okrągłych” cenach np. 800 USD. Jedynym zagrożeniem pozostaje ryzyko wystąpienia korekty na parze EUR/USD. W takim przypadku pierwszym wsparciem będą okolice 750 USD.

Podobnie zachowuje się inny metal szlachetny czyli srebro. W ostatnich dniach cena pokonała ważny opór na poziomie 13,8 USD za uncję. Na kolejnych sesjach następnym przystankiem, może być dopiero cena 14,2 USD.

W przypadku niekorzystnych wydarzeń na rynku walutowym i co za tym idzie korekcie cen surowców ważnym wsparciem pozostaje 13-13,3 USD za uncję.

Ciekawie wyglądały także ostatnie sesje na rynku ropy. Kurs po przetestowaniu wyznaczonego przez nas wsparcia na poziomie 76 USD bardzo dynamicznie odbił w górę i obecnie wynosi ponad 83 dolary za baryłkę.

Spadki z początku tygodnia były spowodowane krótką korektą EUR/USD. Wielu analityków przypisywało je jednak ponownym obawom o wystąpienie recesji w USA, czy prognozami spadku popytu z ze strony USA i Europy. Po raz kolejny pojawiły się także opisane przez nas w ostatnim raporcie „pogodowe” analizy, sugerujące spadki cen z powodu zakończenia sezonu huraganów.

Wszystkie te prognozy zostały oczywiście w kolejnym dniach zapomniane , ponieważ tak jak wspomnieliśmy zakończenie korekty eurodolara i nieudane przetestowanie wsparcia 76 USD spowodowały dynamiczne wzrosty i kolejne rekordy cenowe. Do realizacji tego scenariusza przyczyniły się także mniejsze od prognoz zapasy ropy.

Obecnie coraz bardzie prawdopodobny staje się opisany przez nas jakiś czas temu „czarny” scenariusz w którym cena baryłki na koniec roku może wzrosnąć nawet do 100 dolarów.

Bardzo spokojnie upłynął tydzień na rynku miedzi. Cena przez pięć sesji przebywała w przedziale 7900 – 8200 dolarów za tonę. Takie zachowanie spowodowane było niejednoznacznymi publikacjami. Z jednej strony na rynku pojawiło się informacje o wzroście importu z Chin, z drugiej plotkowano o zakończeniu strajku w peruwiańskich kopalniach. Przebicie się ceny przez którąś granice wspomnianego przedziału wahań wskaże drogę na kolejne sesje.

Podsumowując należy po raz kolejny przypomnieć rolę rynku walutowego na zachowanie cen surowców. Większe zmiany wartości dolara będą na pewno szybko dyskontowane na rynkach surowcowych.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.