Korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców

Korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców
Data dodania: 2007-10-16 (11:09) Komentarz surowcowy TMS Brokers

Największy wpływ na zachowanie cen surowców na ostatnich pięciu sesjach miał tradycyjnie już kurs EUR/USD. Wzrost wartości amerykańskiej waluty na pierwszej sesji minionego tygodnia sugerował iż czeka nas w najbliższych dniach korekta ostatnich dynamicznych wzrostów cen surowców.

Na wielu wykresach widoczne były też formacje głowy z ramionami, które w przypadku wygenerowania sygnału sprzedaży dawały dość duże zasięgi spadków. Wyznaczone przez nas poziomy wsparć nie zostały jednak przebite, dlatego też brak większej korekty nie powinien być zaskoczeniem dla czytelników ostatniego raportu.

Kolejne dni na rynku walutowym przyniosły powrót EUR/USD do wzrostów. Krótkie umocnienie dolara zostało szybko wykorzystane do sprzedaży amerykańskiej waluty i pod koniec tygodnia kurs ponownie zbliżył się w okolice oporu 1,4250.

Takie zachowanie notowań tej pary przełożyło się w szybkim czasie na rynki surowcowe i od wtorkowej sesji ceny surowców zaczęły ponownie szybko rosnąć.

Najbardziej czytelnie sytuacja ta uwidoczniła się na rynku złota. Naszą sugestia, iż nie należy próbować walczyć ze wzrostowym trendem i ewentualne korekty wykorzystywać do powiększania długich pozycji okazała się jak najbardziej trafna. Na dzisiejszej sesji cena uncji tego kruszcu znajduje się na nowym rekordowym poziomie 765 USD. Nie widać obecnie czynników, które mogłyby spowodować spadek cen tego surowca. Lekka korekta dwa tygodnie temu doprowadziła do „wychłodzenia” oscylatora RSI i obecnie ma on jeszcze miejsce na ponowne wzrosty. Ciężko obecnie wyznaczyć jakikolwiek opór dla kursu. Ewentualne problemy mogą pojawić się przy „okrągłych” cenach np. 800 USD. Jedynym zagrożeniem pozostaje ryzyko wystąpienia korekty na parze EUR/USD. W takim przypadku pierwszym wsparciem będą okolice 750 USD.

Podobnie zachowuje się inny metal szlachetny czyli srebro. W ostatnich dniach cena pokonała ważny opór na poziomie 13,8 USD za uncję. Na kolejnych sesjach następnym przystankiem, może być dopiero cena 14,2 USD.

W przypadku niekorzystnych wydarzeń na rynku walutowym i co za tym idzie korekcie cen surowców ważnym wsparciem pozostaje 13-13,3 USD za uncję.

Ciekawie wyglądały także ostatnie sesje na rynku ropy. Kurs po przetestowaniu wyznaczonego przez nas wsparcia na poziomie 76 USD bardzo dynamicznie odbił w górę i obecnie wynosi ponad 83 dolary za baryłkę.

Spadki z początku tygodnia były spowodowane krótką korektą EUR/USD. Wielu analityków przypisywało je jednak ponownym obawom o wystąpienie recesji w USA, czy prognozami spadku popytu z ze strony USA i Europy. Po raz kolejny pojawiły się także opisane przez nas w ostatnim raporcie „pogodowe” analizy, sugerujące spadki cen z powodu zakończenia sezonu huraganów.

Wszystkie te prognozy zostały oczywiście w kolejnym dniach zapomniane , ponieważ tak jak wspomnieliśmy zakończenie korekty eurodolara i nieudane przetestowanie wsparcia 76 USD spowodowały dynamiczne wzrosty i kolejne rekordy cenowe. Do realizacji tego scenariusza przyczyniły się także mniejsze od prognoz zapasy ropy.

Obecnie coraz bardzie prawdopodobny staje się opisany przez nas jakiś czas temu „czarny” scenariusz w którym cena baryłki na koniec roku może wzrosnąć nawet do 100 dolarów.

Bardzo spokojnie upłynął tydzień na rynku miedzi. Cena przez pięć sesji przebywała w przedziale 7900 – 8200 dolarów za tonę. Takie zachowanie spowodowane było niejednoznacznymi publikacjami. Z jednej strony na rynku pojawiło się informacje o wzroście importu z Chin, z drugiej plotkowano o zakończeniu strajku w peruwiańskich kopalniach. Przebicie się ceny przez którąś granice wspomnianego przedziału wahań wskaże drogę na kolejne sesje.

Podsumowując należy po raz kolejny przypomnieć rolę rynku walutowego na zachowanie cen surowców. Większe zmiany wartości dolara będą na pewno szybko dyskontowane na rynkach surowcowych.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.