Spora zmienność na rynku surowców

Spora zmienność na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2010-06-01 (16:57)

W drugiej połowie minionego tygodnia w notowaniach ropy Brent obserwowaliśmy odreagowanie po dynamicznych spadkach. Wartość baryłki surowca zdołała wzrosnąć w okolice 76,00 USD. Druga sesja bieżącego tygodnia przyniosła już jednak powrót do zniżki.

Notowania ropy wciąż pozostają silnie dodatnio skorelowane ze światowymi giełdami i ujemnie z wahaniami wartości dolara. Chwilowe odreagowanie na wszystkich wskazanych rynkach przyniosły informacje na temat tego, że Chiny nie zamierzają wycofywać się z europejskich aktywów. Choć jest to z pewnością pozytywna informacja, to jednak trwałą poprawę nastrojów wokół strefy euro zdołają przynieść prawdopodobnie dopiero sygnały, wskazujące na skuteczność działań państw takich jak Grecja czy też Portugalia, zmierzających do ograniczenia ogromnych deficytów budżetowych. Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów jest obecnie kondycja europejskiego sektora finansowego, która według Europejskiego Banku Centralnego nie poprawi się znacząco w ciągu najbliższych dwóch lat. Niezbyt dobra kondycja tego rynku może negatywnie wpłynąć na całą gospodarkę, odbijając się tym samym również na zużyciu ropy naftowej.

W ostatnich dniach miało miejsce wydarzenie pomocne przy ocenie obecnego stanu fundamentów ropy naftowej – w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się sezon letnich wyjazdów wakacyjnych. Szacuje się, że jego początek wypadł dość dobrze, liczba osób, która zaplanowała podróż na ten czas wzrosła o 5,8% w stosunku do zeszłego roku. Wzrost popytu na paliwo powinien z czasem wpłynąć na zmniejszenie się bardzo dużych zapasów ropy w USA (ostatnio wzrosły one po raz kolejny, tym razem aż o 2,46 mln baryłek, co były 16 zwyżką w ciągu 17 tygodni). Zapasy benzyny bowiem już od trzech tygodni spadają. Ewentualne doniesienia o spadku zapasów ropy w USA w przyszłości mogą w pewnym stopniu wspierać notowania surowca.

Wraz z początkiem czerwca rozpoczął się również sezon huraganów nad Oceanem Atlantyckim. Huragany te często zagrażają platformom wydobywczym, usytuowanym w Zatoce Meksykańskiej, skąd pochodzi 30% ropy produkowanej przez Stany Zjednoczone. Przerwy w wydobyciu są czynnikiem psychologicznym, który powoduje wzrost wartości surowca, nie tylko najpopularniejszego w USA gatunku Crude, ale również innych, w tym Brent. W rozpoczynającym się sezonie, według prognoz synoptyków nad Atlantykiem powstanie 14-23 sztormów, z których od trzech do siedmiu przekształci w silniejsze huragany.

Notowania miedzi w trzymiesięcznych kontraktach terminowych we wtorek 1 czerwca znajdowały się na praktycznie niezmienionym poziomie w porównaniu z poprzednim tygodniem (czyli w okolicach 6730 dolarów za tonę). W międzyczasie miała jednak miejsce spora zmienność, która zdołała na przestrzeni kilku dni wywindować notowania kontraktów w pobliże poziomu 6790 USD, a następnie sprowadzić je 60 dolarów niżej. Ceny miedzi podążały za zmiennymi nastrojami inwestycyjnymi na światowych giełdach, które z kolei kształtowały się pod wpływem informacji z Eurolandu.

Pierwszego dnia nowego miesiąca na rynek napłynęły rozczarowujące dane makro z Chin. Indeks PMI dla tamtejszego przemysłu wyniósł w maju 53,9 pkt czyli mniej niż zakładały prognozy na poziomie 54,5 pkt i zarazem mnie niż w minionym miesiącu (55,7 pkt). Informacje z Chin – kraju, będącego największym konsumentem miedzi na świecie – nasiliły spadki na rynku tego metalu przemysłowego.
Ceny złota na przestrzeni tygodnia zachowywały się stosunkowo stabilnie, rosnąc w ostatnich dniach o 5 dolarów do poziomu 1225 USD za uncję. Utrzymująca się na rynku niepewność i nerwowość inwestorów sprzyja wzrostowi wartości tego kruszcu.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.