Historyczne zamknięcie indeksu WIG20 powyżej 3900 punktów

Historyczne zamknięcie indeksu WIG20 powyżej 3900 punktów
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-11 (17:29)

Dzisiejsza sesja w końcu przyniosła rekordowe zamknięcie indeksu WIG20 powyżej poziomu 3900 punktów. Udany atak na historyczne poziomy nastąpił w samej końcówce sesji. Inwestorzy mogą być zadowoleni, ponieważ dzisiejsze znaczne wzrosty na GPW widoczne były na całym szerokim rynku.

Na otwarciu dzisiejszej sesji indeksy nadrobiły straty ze środowej końcówki notowań. Indeksy otworzyły się z dużą luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Zaraz na początku nastąpiło uderzenie popytu, który spowodował szybki wzrost indeksów, a WIG20 otarł się o poziom 3900 punktów. Popyt jednak osłabł i nie udało się od razu przełamać tej bariery. Dobrym nastrojom podczas dzisiejszej sesji na GPW pomagały inne europejskie rynki, które również notowały zwyżki.

Po początkowych wzrostach na giełdzie stopniowo zaczęła dominować podaż, co spowodowało lekkie osunięcie indeksów. Zainteresowanie inwestorów znowu przyciągały głównie duże spółki surowcowe.
Największe obroty notowały spółki PKNORLEN oraz KGHM.

O godzinie 11 opublikowane zostały dane o wzroście PKB w strefie euro w II kwartale br. Wzrost licząc kwartał do kwartału wyniósł 0,3%, a w ujęciu rok do roku 2,5%. Dane okazały się zgodne z prognozami, ale pokazały, że strefa euro zanotowała najwolniejszy wzrost gospodarczy od ponad 2 lat. Taka informacja nie wpłynęła jednak znacząco na przebieg notowań na giełdach europejskich.

Po porannej przewadze podaży, która spowodowała powrót indeksów do poziomów z porannego otwarcia, sytuacja zaczęła się poprawiać. W drugiej części sesji nastąpił ponowny atak popytu, co zaowocowało kolejnym atakiem indeksu WIG20 na poziom 3900 punktów, tym razem zakończony sukcesem. Po przełamaniu historycznego poziomu, na rynku widoczna była konsolidacja związana z oczekiwaniem inwestorów na początek sesji w USA.

O godzinie 14.30 opublikowane zostały dane makroekonomiczne dotyczące bilansu handlu zagranicznego. Deficyt handlowy USA spadł w sierpniu do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Departament Handlu podał, że wyniósł 57,6 mld USD, wobec prognoz na poziomie 59mld USD.

W tym samym czasie opublikowane zostały również dane z rynku pracy dotyczące ilości nowozarejestrowanych bezrobotnych. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 308.000 osób, wobec oczekiwanych 315.000, poinformował Departament Pracy USA.

Poznaliśmy również dane dotyczące wrześniowych cen importu, które wzrosły o 1% (prog.1,1%).
Powyższe dane nie wpłynęły znacząco na światowe giełdy, a inwestorzy oczekiwali na otwarcie sesji w USA.

Dobre otwarcie i początek sesji na Wall Street spowodował, że w samej końcówce sesji indeksowi WIG20 udało się jeszcze raz pokonać poziom 3900 punktów i ostatecznie ustanowić nowy rekord na zamknięciu, który wynosi teraz 3910 punktów.

Indeks WIG na zamknięciu wzrósł o 1,73%, a WIG20 o 2,03%.

W trakcie sesji powróciło zainteresowanie inwestorów średnimi i małymi spółkami, co zaowocowało wzrostem indeksu mWIG40 o 1,78%, a sWIG80 o 1,17%.

Dzisiejszej historycznej sesji towarzyszyły wysokie obroty, które wyniosły prawie 2 mld złotych.

Wszystko wskazuje na to, że podczas jutrzejszej sesji możemy spodziewać się pobicia kolejnego rekordu indeksu WIG20, tym razem ustanowionego podczas sesji, który wynosi 3919,10 punktów.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.