Historyczne zamknięcie indeksu WIG20 powyżej 3900 punktów

Historyczne zamknięcie indeksu WIG20 powyżej 3900 punktów
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-11 (17:29)

Dzisiejsza sesja w końcu przyniosła rekordowe zamknięcie indeksu WIG20 powyżej poziomu 3900 punktów. Udany atak na historyczne poziomy nastąpił w samej końcówce sesji. Inwestorzy mogą być zadowoleni, ponieważ dzisiejsze znaczne wzrosty na GPW widoczne były na całym szerokim rynku.

Na otwarciu dzisiejszej sesji indeksy nadrobiły straty ze środowej końcówki notowań. Indeksy otworzyły się z dużą luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Zaraz na początku nastąpiło uderzenie popytu, który spowodował szybki wzrost indeksów, a WIG20 otarł się o poziom 3900 punktów. Popyt jednak osłabł i nie udało się od razu przełamać tej bariery. Dobrym nastrojom podczas dzisiejszej sesji na GPW pomagały inne europejskie rynki, które również notowały zwyżki.

Po początkowych wzrostach na giełdzie stopniowo zaczęła dominować podaż, co spowodowało lekkie osunięcie indeksów. Zainteresowanie inwestorów znowu przyciągały głównie duże spółki surowcowe.
Największe obroty notowały spółki PKNORLEN oraz KGHM.

O godzinie 11 opublikowane zostały dane o wzroście PKB w strefie euro w II kwartale br. Wzrost licząc kwartał do kwartału wyniósł 0,3%, a w ujęciu rok do roku 2,5%. Dane okazały się zgodne z prognozami, ale pokazały, że strefa euro zanotowała najwolniejszy wzrost gospodarczy od ponad 2 lat. Taka informacja nie wpłynęła jednak znacząco na przebieg notowań na giełdach europejskich.

Po porannej przewadze podaży, która spowodowała powrót indeksów do poziomów z porannego otwarcia, sytuacja zaczęła się poprawiać. W drugiej części sesji nastąpił ponowny atak popytu, co zaowocowało kolejnym atakiem indeksu WIG20 na poziom 3900 punktów, tym razem zakończony sukcesem. Po przełamaniu historycznego poziomu, na rynku widoczna była konsolidacja związana z oczekiwaniem inwestorów na początek sesji w USA.

O godzinie 14.30 opublikowane zostały dane makroekonomiczne dotyczące bilansu handlu zagranicznego. Deficyt handlowy USA spadł w sierpniu do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Departament Handlu podał, że wyniósł 57,6 mld USD, wobec prognoz na poziomie 59mld USD.

W tym samym czasie opublikowane zostały również dane z rynku pracy dotyczące ilości nowozarejestrowanych bezrobotnych. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 308.000 osób, wobec oczekiwanych 315.000, poinformował Departament Pracy USA.

Poznaliśmy również dane dotyczące wrześniowych cen importu, które wzrosły o 1% (prog.1,1%).
Powyższe dane nie wpłynęły znacząco na światowe giełdy, a inwestorzy oczekiwali na otwarcie sesji w USA.

Dobre otwarcie i początek sesji na Wall Street spowodował, że w samej końcówce sesji indeksowi WIG20 udało się jeszcze raz pokonać poziom 3900 punktów i ostatecznie ustanowić nowy rekord na zamknięciu, który wynosi teraz 3910 punktów.

Indeks WIG na zamknięciu wzrósł o 1,73%, a WIG20 o 2,03%.

W trakcie sesji powróciło zainteresowanie inwestorów średnimi i małymi spółkami, co zaowocowało wzrostem indeksu mWIG40 o 1,78%, a sWIG80 o 1,17%.

Dzisiejszej historycznej sesji towarzyszyły wysokie obroty, które wyniosły prawie 2 mld złotych.

Wszystko wskazuje na to, że podczas jutrzejszej sesji możemy spodziewać się pobicia kolejnego rekordu indeksu WIG20, tym razem ustanowionego podczas sesji, który wynosi 3919,10 punktów.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.