Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

VND - Dolar wietnamski - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs VND na żywo z rynku Forex:

Dolar wietnamski (VND)
VND - Wietnam 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy VND na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2021-10-19.

ŚREDNI %
Wietnam - Flaga Oficjalnym środkiem płatniczym w Wietnamie jest dong wietnamski. Kod ISO waluty to VND. Jeden dong wietnamski dzieli się na 100 xu. Waluta wyróżnia się w skali światowej wyjątkowo niską wartością nabywczą jednego donga. Mimo to cały czas utrzymywane są materialne formy gotówki nawet dla nominałów taki jak 500 dongów wietnamskich, które są warte około 10 groszy.


Wykres – Kurs średni VND

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Dolar wietnamski (VND) - Pełny opis waluty

Historia donga wietnamskiegoPoczątki donga wietnamskiego jako oficjalnej waluty Wietnamu związane są z uzyskaniem niepodległości od Francji w 1946 roku. Wcześniej obowiązującym środkiem płatniczym na terenie kraju były piastry indochińskie. Wymiany dokonano w stosunku 1 do 1. Szybko okazało się jednak, że nowa waluta ma problemy z utrzymaniem wartości. Konieczne było dokonanie denominacji. Wielokrotne próby poprawy sytuacji waluty nie przyniosły jednak zamierzonego rezultatu. Aktualnie cały czas dong wietnamski wyróżnia się wysokimi nominałami wykorzystywanej w codziennych transakcjach gotówki.

Władze monetarne w WietnamieFunkcje banku centralnego w Wietnamie pełni Państwowy Bank Wietnamu, który został utworzony w 1951 roku. Siedziba instytucji znajduje się w stolicy kraju – Hanoi. Do głównych zadań banku należy zapewnienie stabilności monetarnej, regulacja systemu transakcji bankowych oraz formułowanie polityki fiskalnej kraju. Instytucja dodatkowo zarządza rezerwami walutowymi.

Kurs donga wietnamskiegoKurs donga wietnamskiego nie podlega znaczącym wahaniom. Ewentualne zmiany notowań nie są widoczne w odniesieniu do pojedynczych dongów z uwagi na ich niską wartość nabywczą. Jeden dong wietnamski to w przeliczeniu na polskie złote około 0,00016 PLN. Zmiany na przestrzeni roku zamykają się zazwyczaj w granicach 0,00001 PLN.

Wietnamskie monety i banknotyDong wietnamski występuje w formie banknotów o nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000, 200000 i 500000 VND. Aktualnie w obiegu nie ma już monet, których od 2014 roku nie akceptuje się w ogóle w transakcjach detalicznych. Wszystkie banknoty na awersie przedstawiają wizerunek Ho Chi Minha, wietnamskiego przywódcy, premiera i prezydenta. Dodatkowo zamieszczanie jest godło Wietnamu. Napisy występują w miejscowym alfabecie. Rewers banknotów przedstawia charakterystyczne dla kraju miejsca, a także symbole ekonomiczne bądź kulturowe. Dla przykładu można wskazać chociażby wieżę w Pho Minh, port w Hai Phong czy elektrownię wodną w Tri An. Banknoty wykonuje się z trwałego polimeru.

Dong wietnamski dla PolakówZe względu na dużą odległość Wietnamu od Polski dong wietnamski nie jest walutą szczególnie popularną wśród Polaków. Jedynie nieliczni obywatele naszego kraju zdecydowali się na przeprowadzkę, podobnie jak handel międzynarodowy z Wietnamem nie należy do mocno rozwiniętych. Wyjeżdżając na wakacje warto pomyśleć o uprzednie zaopatrzenie się w miejscową gotówkę. W kraju płatności bezgotówkowe nie są popularne i w razie braku miejscowych banknotów konieczne może się okazać udanie do placówki banku.

CiekawostkiNiska wartość nabywcza jednego donga wietnamskiego sprawia, że ceny w sklepach nawet za podstawowe produkty mają co najmniej trzy zera. Dla przykładu średnia cena chleba w Wietnamie to 17.000 VND, filiżanki espresso 28.000 VND, a dużej butelki wody mineralnej 12.000 VND. Dongi wietnamskie występują nie tylko w obiegu. Popularne jest emitowanie banknotów kolekcjonerskich. W 2016 roku, na sześćdziesiątą piątą rocznicę istnienia Narodowego Banku Wietnamu, wyemitowano banknot okolicznościowy 100 dongów wietnamskich. W Wietnamie powszechnie dozwolone jest dokonywanie płatności dolarami amerykańskimi. Należy jednak liczyć się z wyższymi cenami. Trzeba również pamiętać, że bez dokonania deklaracji celnej jesteśmy uprawnieni do wwiezienia ze sobą jedynie 5.000 USD bądź równowartości tej kwoty w innej walucie.

Dolar wietnamski jest walutą wyjątkową na skalę światową głównie ze względu na niską wartość nabywczą pojedynczych dongów. Dla społeczności międzynarodowej jest szczególnie istotny w kontekście podróży w celach turystycznych oraz inwestycji na międzynarodowym rynku walutowym.

VND - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące VND

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

2021-10-19 Komentarz giełdowy XTB
Korekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Banki centralne będą zdeterminowane...

Banki centralne będą zdeterminowane...

2021-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

2021-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Ryzyko stagflacji

Ryzyko stagflacji

2021-10-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków

optymizm nie opuszcza rynków

2021-10-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

2021-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?

Powraca pytanie o stagflację?

2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają

Chiny zwalniają

2021-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).