BTC232,8k zł3,45%
ETH6,16k zł6,04%
XRP4,11 zł3,42%
LTC162 zł4,16%
BCH702 zł6,50%
DOT3,32 zł8,00%
Bezpieczny Kredyt 2,5% wraca? Co o tym sadzicie?
8 odpowiedzi · 13 odsłon · Autor: iza_katowice
#1
Media pisza ze rzad planuje wznowienie Bezpieczny Kredyt 2,5% w czerwcu. Co o tym mysli ZA i PRZECIW?
#2
Pomoc mlodym kupowanie pierwszego mieszkania. Popieram.
#3
@za_pp 'pomoc mlodym' = wzrost cen mieszkan o 20% bo wieksza zdolnosc kredytowa = wieksze ceny od deweloperow. Klasyka. Pomaga deweloperom, nie kupujacym.
#4
@przeciw_pp przy obecnej podazy 20% wzrostu cen nie nastapi. Plus nowe budowy ruszaja.
#5
Statystyki z 2023 (pierwszy BK 2%): ceny mieszkan PRZYSPIESZYLY +15-25% w roku wprowadzenia. Klienci na BK kupowali za 'wieksze pieniadze' a wiec sprzedawca dyktowal ceny. Korzystali deweloperzy (zaroibki) i POSIADACZE mieszkan (wzrost wartosci). MLODZI kupili - tak, ale po wyzszych cenach. NETTO dla mlodego nabywcy: marne korzysci.
#6
Mam zamiar kupic mieszkanie w lipcu. JEZELI BK 2,5% wejdzie do tego czasu - skorzystam. Niska rata to fakt. Reszta to teoria.
#7
Pracuje w branzy. Przy BK 2,5% - DEWELOPERZY juz teraz podnoszone ceny 'na zapas'. Realny zysk dla mlodego kupujacego: 5-10% nizsza rata, ale 15-20% wyzsza cena nieruchomosci. Algebra prosta: tracic.
#8
Dyskusja klarowna. BK 2,5% to pomoc dla DEWELOPEROW, mniej dla mlodych. Najlepsze byloby zwiekszenie podazy (uproszczenia budowy), nie 'pompowanie popytu'.
#9
Bezpieczny Kredyt 2,5% - oficjalne info. Projekt ustawy z 1 lipca 2026. Limit 600 tys (Warszawa) / 500 tys (reszta). Deweloperzy juz podnosza ceny. Ekonom_real2 mial racje.