Po obnizce RPP - WIBOR 3M 3,50%. Refinansowanie czy nie?
4 odpowiedzi
·
47 odsłon
·
Autor: AnnaPP
Mam kredyt PKO BP marza 2,0% z 2024. WIBOR 3M spadl po obnizce do 3,50%. Oprocentowanie teraz 5,50%. ING oferuje refinansowanie marza 1,72%. Roznia 0,28% pp. Kapital pozostaly 280k. Czy refinansowanie warte? Koszt operatu + papiery ok. 2k zl.
Tak. 0,28% pp na 280k = 65 zl/mies. Zwrot inwestycji 2k / 65 = 31 mies.
Anna - dokladnie. Zwrot 31 mies = 2,5 roku. Jezeli kredyt zostaje 20+ lat = przez 17,5 lat ZA DARMO oszczednosc 65 zl/mies = 13,5k zl. Plus jezeli RPP dalej obnizy stopy - rata bedzie spadac na NIZSZEJ marży. Refinansowanie SENS.
Anna - sprawdz tez: a) ING wymaga ubezpieczenia nieruchomosci u nich? Jezeli tak - dolicz ok. 400 zl/rok extra. b) Ubezpieczenie na zycie wymagane? c) Konto i karta wymagane? Cross-sell zwiekszy realny koszt. PORÓWNAJ TCO (total cost of ownership), nie tylko marze.
Anna_anal + broker - cross-sell sprawdze. ING wymaga konto z wplywem (mam, OK) + ubezpieczenie nieruchomosci (kosztuje 380 zl/rok, dlugoterminowo OK). Plus jest tanszy. Refinansuje.