Fed podzielony, NBP mniej gołębio

Fed podzielony, NBP mniej gołębio
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-07-06 (09:35)

Złoty mocniejszy po mniej gołębiej niż zakładano retoryce Rady Polityki Pieniężnej i pomimo generalnie niesprzyjających trendów globalnych. Walut emerging merkets zaczęły ponownie wyraźniej tracić, a proces ten wspiera taniejąca ropa i zyskujący dolar. Fed podtrzymuje, że wkrótce zacznie ograniczać QE, ale nadal jest to dość mglista perspektywa.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej nie są zgodni co do tego, kiedy rozpocząć proces zmniejszania sumy bilansowej (odwrotne QE), wynika ze sprawozdania z posiedzenia, które odbyło się w dniach 13-14 czerwca. Jedni opowiadają się za tym, by już w najbliższych miesiącach zaprzestać reinwestowania pieniędzy, inni uważają, że działania te należy odłożyć do przyszłego roku. Ustalono natomiast szczegóły planu ograniczania sumy bilansowej. Fed zamierza rozpocząć kwotą 10 mld USD (6 mld obligacje skarbowe, 4 mld papiery zabezpieczone aktywami) i zwiększać ją o 10 mld USD co kwartał tak, by po roku wynosiła łącznie 50 mld USD miesięcznie.

Tempo zmniejszania sumy bilansowej jest zatem, zgodnie z oczekiwaniami, dość wolne. Fed będzie bardzo ostrożnie ograniczał płynność na rynkach finansowych, a w razie problemów gospodarczych wstrzyma, a może nawet odwróci cały proces. Część analityków zakłada, że proces ten albo w ogóle się nie rozpocznie albo Fed ograniczy sumę bilansową tylko nieznacznie. I na chwilę. Są oni bowiem zdania – a takie stanowisko jest nam bliskie – że amerykańska gospodarka w najbliższych kilku kwartałach przestanie się rozwijać, co znów zmusi Fed do złagodzenia polityki pieniężnej.
Póki co na rynkach jest stabilnie. Zaczynają jednak ponownie słabnąć waluty emerging markets (EM). Negatywnie na nie oddziaływał wczoraj umacniający się dolar i taniejąca ropa. Po publikacji minutes dolar oddał część zysków, co wstrzymało przecenę walut EM. EURUSD zawrócił ze ścieżki spadków nie osiągając poziomu 1,1280.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w najnowszej rundzie prognoz makroekonomicznych rozszerzyła przedziały możliwych wahań dynamiki PKB i inflacji CPI w latach 2017-2019 w stosunku do projekcji z marca. W tym roku wzrost gospodarczy wyniesie ok. 4,0 proc. +/- 0,6 pkt proc. (przedział 3,4-4,7 proc.), zaś inflacja 1,9 proc. (1,6-2,3 proc.). W przyszłym roku PKB prognozowany jest na ok. 3,5 proc. (2,5-4,5 proc.), a wskaźnik CPI na ok. 2,0 proc. (1,1-2,9 proc.). W 2019 r., odpowiednio, 3,3 proc. (PKB) i 2,4 proc. (CPI).

W ocenie prezesa NBP A. Glapińskiego Rada nie będzie musiała podnosić stóp przez cały przyszły rok. Nie widzi zagrożeń dla stabilności ekonomicznej wynikających z oczekiwanego, łagodnego spowolnienia PKB w kolejnych latach czy wykształcenia się baniek. Obecny kurs złotego uważa za atrakcyjny zarówno z punktu widzenia eksporterów, jak i importerów. Polskie obligacje są, zdaniem prezesa NBP, uznawane za bardzo atrakcyjne. Ewentualne zmniejszenie tempa skupowania papierów z krajów strefy euro przez EBC będzie miało wpływ na zachowanie rodzimych obligacji.
Występujący na konferencji prasowej E. Gatnar wyraził zaniepokojenie utrzymywaniem się ujemnych realnych stóp procentowych, co jego zdaniem czeka Polskę przez okres dłuższy niż 2 lata. Z kolei K. Zubelewicz zaznaczył, że Rada może zastosować wyprzedzający ruch stóp w górę, w przypadku nagłego przyspieszenia inflacji.

Retoryka wypowiedzi członków RPP była ogółem mniej jastrzębia niż można było się spodziewać. I choć wydźwięk najnowszych projekcji (szczególnie PKB, gdzie, co ciekawe, od przyszłego roku NBP widzi lekkie spowolnienie dynamiki) był raczej gołębi, w reakcji na posiedzenie złoty zareagował umocnieniem. Dziś najpewniej jednak te zyski odda. EUR/PLN będzie kierował się w stronę 4,25.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.