Liczymy na pozytywny scenariusz ws. Grecji

Liczymy na pozytywny scenariusz ws. Grecji
Raport poranny z rynku walut DM BOŚ
Data dodania: 2015-07-03 (13:13)

Grecja: Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecy mogą potrzebować aż 50 mld EUR w ramach wsparcia finansowego w ciągu najbliższych trzech lat. Jeżeli wskaźniki wzrostu gospodarczego będą poniżej oczekiwań, a proces wdrażania reform będzie trudny, to w grę powinna wchodzić także znacząca redukcja zadłużenia.

O ile raport został upubliczniony wczoraj wieczorem, to był on sporządzony w końcu ubiegłego tygodnia

Grecja: W opinii greckiego premiera referendum na „tak” da rządowi mocną legitymizację do szybkiego zawarcia porozumienia z wierzycielami. Aleksis Tsipras zaznaczył przy tym, że referendum może zastąpić głosowanie w parlamencie nad ratyfikacją umowy

Grecja: Agencje zwracają uwagę na potencjalny zgrzyt w rządowej koalicji, po tym jak Syriza namawia do głosowania na „nie” w referendum, a kadłubkowy sojusznik Niezależni Grecy na „tak”

Grecja: Kolejne sondaże przed niedzielnym referendum pokazują, że ostateczny wynik może mieścić się w granicach błędu statystycznego. Badanie zrobione przez Uniwersytet Macedonia w Tesalonikach pokazało 42,5 proc. głosów na „tak” i 43 proc. na „nie”, a niezdecydowanych było 14,5 proc. Z kolei te robione przez ALCO dla gazety Ethnos wskazało na 44,8 proc. „tak”, 43,4 proc. „nie” i 11,8 proc. niezdecydowanych

Grecja: Zdaniem unijnego komisarza Dombrovskisa Grecja nadal może negocjować. Zaznaczył jednak, że grecki rząd myli się twierdząc, że głosy na „nie” w referendum wzmocnią pozycję negocjacyjną Grecji

Grecja: W opinii ministra finansów Janisa Warufakisa banki mogą zostać otwarte w najbliższy wtorek. Jego zdaniem głos na „nie” w referendum może zwiększyć szanse na porozumienie, które będzie też zawierać propozycje redukcji długu. Z kolei zdaniem szefa greckich negocjatorów (Tsakalatosa) są szanse na zawarcie porozumienia z wierzycielami już we wtorek

Eurostrefa: Indeks PMI dla usług wzrósł w czerwcu do 54,4 pkt. z 53,8 pkt. (potwierdził wcześniejsze szacunki). Niemcy odbiły do 53,8 pkt. (oczekiwano 54,2 pkt.), a Francja do 54,1 pkt. (zgodnie). Gorzej Hiszpania (56,1 pkt.), ale lepiej Włochy (53,4 pkt.)

Eurostrefa: Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 0,2 proc. m/m (oczekiwano 0,1 proc. m/m)

Naszym zdaniem: Podtrzymujemy nasze zdanie, że rosną szanse na pozytywny scenariusz dla Grecji. Pomału potwierdza się założenie, które przedstawiliśmy już na początku tygodnia. Pisaliśmy, że pomysł premiera Tsiprasa z rozpisaniem referendum mógł być podyktowany polityczną kalkulacją, która ma na celu wzmocnienie własnej pozycji w Syrizie przy jednoczesnym osłabieniu radykalnie lewicowego skrzydła. Zobaczmy, że wczoraj szef rządu dał do zrozumienia, że referendum na „tak” dałoby wystarczającą legitymizację do szybkiego zawarcia porozumienia z wierzycielami bez oglądania się na zdanie parlamentu. Oczywiście Tsipras wcześniej dawał do zrozumienia, że byłby to też sygnał do dymisji rządu i rozpisania przyspieszonych wyborów na jesień, ale teraz nie jest już pewne na ile rzeczywiście chciałby zrealizować swoje obietnice. W ostatnich komentarzach zwracaliśmy uwagę, że tu może tkwić potencjalnie duże ryzyko – Tsipras nie będzie chciał ustąpić, a wierzyciele nie będą chcieli dobijać z nim szczegółów porozumienia, gdyż będą mieli świadomość, że jego rząd mógłby celowo opóźniać jego realizację – ze względu na kampanię wyborczą. Wydaje się jednak, że wszystkie strony, w tym zwłaszcza Syriza mają coraz większą świadomość, że deal musi być zawarty jak najszybciej, a na pewno przed 20 lipca, kiedy to przypadają ogromne płatności na rzecz Europejskiego Banku Centralnego. W interesie gospodarki, ale i też obywateli jest to, aby greckie banki zostały jak najszybciej otwarte, a ECB zwiększył skalę wsparcia w ramach linii ELA – może to już zrobić w poniedziałek. Politycy Syrizy będą mieli świadomość, że dalsze pogłębianie polityczno-gospodarczego chaosu będzie działać na ich niekorzyść – w sytuacji kiedy obywatele w referendum zgodzą się na reformy.

Reasumując – niepewność związana z wynikami niedzielnego referendum, które mogą wskazać na rzeczywiście niewielkie różnice w głosach, może dzisiaj rzutować na notowania wspólnej waluty. W perspektywie przyszłego tygodnia rynek nastawia się jednak na pozytywny rozwój wypadków, stąd też potencjalna przecena euro może być minimalna.

Na wykresie BOSSA EUR widać, że linia trendu wzrostowego przy 112,30 jednak tym razem się wybroniła. Rośnie też prawdopodobieństwo złamania spadkowej linii przy 112,80-112,90 pkt., do czego być może dojdzie jeszcze w niedzielę w nocy (jeżeli wynik referendum będzie na „tak”). Wtedy w kolejnych dniach kluczowe będzie wyjście ponad poziom oporu przy 113,50 pkt. Nie można zupełnie wykluczyć, że w takiej sytuacji rynek podjąłby próbę ruchu w okolice czerwcowych maksimów przy 115,30-63 pkt., a nawet ich naruszenia. Jeżeli jednak spojrzymy na układ techniczny nieco szerzej, to szybko dostrzeżemy, że ruch ten byłby równoznaczny z wyrysowaniem trzeciej, mocno negatywnej dywergencji na wskaźnikach, która ostatecznie przyniosłaby większą przecenę euro w końcu wakacji.

DOLAR (USD)

Wczorajsze odczyty Departamentu Pracy wskazały na spadek stopy bezrobocia w czerwcu do 5,3 proc. z 5,5 proc. (oczek. 5,4 proc.), wzrost etatów poza rolnictwem o 223 tys. (oczekiwano 230 tys.), oraz w sektorze prywatnym o 223 tys. (szacowano 225 tys.), ale przy rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Zmianie nie uległa dynamika płacy godzinowej, a oczekiwano jej wzrostu o 0,2 proc. m/m

Cotygodniowe bezrobocie „wyniosło” 281 tys. wobec 271 tys. wcześniej

Ostateczna dynamika zamówień na dobra trwałego użytku w maju wskazała na spadek o 2,2 proc. m/m i brak zmian w przypadku wyłączenia środków transportu. To odczyty gorsze względem pierwszych szacunków, jakie poznaliśmy w zeszłym tygodniu (-1,8 proc. m/m i +0,5 proc. m/m dla „core”).

Naszym zdaniem: Dane nie dają przesłanek do zmiany rynkowych oczekiwań odnośnie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych, który jest wskazywany na grudzień. W kontekście potencjalnie optymistycznego rozwoju wypadków w Grecji może to dać pretekst do osłabienia się dolara w przyszłym tygodniu– straci na fali większego apetytu na ryzyko.

Scenariusz ten potwierdzałby układ techniczny na koszyku BOSSA USD, gdzie wczoraj odbiliśmy się od spadkowej linii trendu przy 81,20 pkt. Niewykluczone, że dzisiaj rynek spróbuje jeszcze raz podejść w ten rejon, ale kolejny nieudany test zwiększy tylko szanse na większy ruch w dół w kolejnych dniach i złamanie lokalnego wsparcia przy 80,70-80,80 pkt. To zwiększyłoby prawdopodobieństwo wyłamania się dołem z kanału wzrostowego, czyli zejścia poniżej 80,40-80,50 pkt.

Na wykresie EUR/USD widać kolejną próbę wyjścia ponad poziom oporu przy 1,1120. Jego wyraźne złamanie dałoby pretekst do ruchu w stronę 1,1160-1,1200 i wyraźnego wyjścia ponad te poziomy. To jednak byłoby możliwe w nocy z niedzieli na poniedziałek przy założeniu korzystnych wyników greckiego referendum. Wsparcia na dzisiaj to 1,1085 (bardziej realne do osiągnięcia po południu) i drugie w okolicach 1,1050.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.