Szkocja dokonała wyboru

Szkocja dokonała wyboru
Poranny komentarz walutowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2014-09-19 (11:31)

Ostatnie tygodnie były prawdziwą huśtawką nastrojów dla inwestorów na parach z funtem, który raz tracił, a raz zyskiwał z uwagi na rosnący niepokój związany z referendum niepodległościowym w Szkocji. Dalsze losy Wielkiej Brytanii, a także brytyjskiej waluty wyjaśniły się dziś rano wraz z publikacją oficjalnych wyników wczorajszego referendum, ...

... które pokazały zwycięstwo zwolenników pozostania w Wielkiej Brytanii. Uwaga rynku będzie dziś także skupiona na rynku kanadyjskim, gdzie w godzinach popołudniowych poznamy odczyt inflacji za sierpień.

Po zliczeniu głosów z 30 okręgów wyborczych za pozostaniem w UK opowiedziało się blisko 55,40% głosujących. Spośród sześciu największych okręgów, tylko w North Lanarkshire, Dundee oraz w Glasgow zwyciężyli zwolennicy secesji. W stolicy kraju Edynburgu spora większość opowiedziała się przeciwko niepodległości. Niemniej jednak końcowe wyniki z poszczególnych okręgów pokazały zwycięstwo zwolenników pozostania Szkocji w Wielkiej Brytanii, co wielokrotnie podkreślaliśmy jako najbardziej prawdopodobną opcję. W reakcji na ostatnie sondaże oraz oficjalne wyniki funt już od wczoraj mocno zyskiwał, odrabiając praktycznie wszystkie straty z ostatnich tygodni.

O poranku najsłabszą walutą z grupy G10 jest japoński jen, który traci do dolara blisko 0,4%. W nocy poznaliśmy kilka figur w Japonii, w tym m.in. indeks aktywności dla wszystkich sektorów gospodarki. Indeks odnotował spadek o 0,2%, po spadku o 0,3% poprzednio. Konsensus rynkowy zakładał stabilizację po ostatnich spadkach. Dzisiejsze słabsze figury były jedynie pretekstem do osłabienia japońskiej waluty, która w ostatnim czasie traciła ze względu na działania Banku Japonii. Zgodnie z relacjami inwestorów na rynku długu, w ostatnim czasie Bank Japonii doprowadził do bezprecedensowej sytuacji na rynku japońskich papierów wartościowych, gdzie krótkoterminowa stopa procentowa spadła poniżej poziomu 0%. BoJ miał we wtorek dokonać zakupu trzymiesięcznych papierów wartościowych powyżej wartości, którą otrzyma w dniu wykupu, w zasadzie zalewając rynek dodatkową porcją jenów. Jenowi ciąży dodatkowo spodziewana kolejna podwyżka podatku od sprzedaży mająca na celu poprawić sytuację budżetową w tym kraju, co może wiązać się z dodatkową stymulacją gospodarki przez Bank Japonii w celu wsparcia spowalniającej gospodarki. Z tego powodu japońska waluta wyraźnie traci w ostatnich dniach, a pod względem fundamentalnym przyszłość dla jena nie rysuje się w kolorowych barwach.

W trakcie dzisiejszej sesji sytuacja na polskim złotym jest niejednoznaczna. Od wczesnych godzin porannych możemy zaobserwować osłabienie się naszej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, co powiązane jest z ogólnym, porannym umocnieniem amerykańskiej waluty, a także w stosunku do funta, w reakcji na wyniki szkockiego referendum. Z drugiej strony złoty zyskuje do euro, gdzie ponownie znaleźliśmy się poniżej poziomu 4,20 oraz do franka szwajcarskiego, odreagowując wczorajsze umocnienie szwajcarskiej waluty po braku działania ze strony SNB. O godzinie 9 za dolara płacono 3,2551zł, za euro 4,1959zł, za franka 3,4763zł, a za funta 5,3553zł.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.