Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Polska gospodarka nie taka słaba!
2023-05-17 Poranny komentarz walutowy XTBChociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że z polską gospodarką nie jest wcale dobrze, gdyż zaliczyła spadek w ujęciu rocznym, to jednak patrząc na krótsze dynamiki czasowe, sytuacja prezentuje się znacznie lepiej. Polska wyrwała się z potencjalnej technicznej recesji, choć kolejne kwartały wciąż mogą przynieść mieszane odczyty. Niemniej złoty korzysta na fali dobrych danych, nawet przy niesprzyjających warunkach rynkowych.
Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?
2023-05-16 Poranny komentarz walutowy XTBOficjalnie inflacja spadła poniżej 15% za kwiecień, co pokazały wczoraj dane z GUSu. Inflacja bazowa wypadła minimalnie niżej, ale nie oznacza to, że nie pozostaje na rekordowych poziomach. Prezes Glapiński brzmiał nadzwyczaj jastrzębio podczas ostatniego posiedzenia wskazując, że bliżej wciąż jest do podwyżek niż do obniżek, a z kolei premier Morawiecki widzi szanse na cięcie stóp procentowych pod koniec roku. Do tego wszystkiego nowe obietnice dotyczące benefitów na dzieci, które w dłuższym terminie mogą opóźnić dojście celu do inflacji. Jak w końcu będzie z tymi stopami i jak zachowa się polski złoty?
Korekcyjne osłabienie dolara
2023-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta koryguje w poniedziałek umocnienie obserwowane w końcówce ubiegłego tygodnia. Ruch ten nie jest jednak duży. Uwagę zwracają doniesienia Financial Times o możliwym zbliżeniu stanowisk pomiędzy Republikanami, a Białym Domem w kwestii tzw. limitu zadłużenia, chociaż szanse na porozumienie jeszcze przed zaplanowanym na 19-21 maja szczytem G-7 są nikłe. Jednak o tym, że jakiś "progres" w tej sprawie jest informowała też telewizja CNN.
Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat
2023-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersNa rynkach akcji Azji i Oceanii brak było w pierwszym dniu nowego tygodnia dominującej tendencji, ale zwracał uwagę kolejny 1,5 roczny rekord japońskiego Nikkei 225. Wydaje się, że w przypadku wykresu tego indeksu możliwe są dwie interpretacje. W pierwszej indeks zbliża się do znajdującego się w okolicach 30000 pkt. stanowiącego opór górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego Nikkei przebywa od marca ub.r. W drugiej dochodzi na tym rynku do wybicia z kilkunastomiesięcznej konsolidacji w strefie 24698-29223 pkt.
Złoty zadziwia skalą umocnienia
2023-05-15 Poranny komentarz walutowy XTBNiemal dwadzieścia groszy w pięć tygodni, o tyle potaniało euro w relacji do polskiego złotego. Być może jeszcze dziś zobaczymy kurs poniżej psychologicznych 4,50, gdyż jesteśmy tuż powyżej tej bariery. Globalny kapitał wraca na nasz rynek – pytanie czy na stałe? Początek października ubiegłego roku – euro kosztuje 4,85 złotego, WIG20 spada poniżej 1400 punktów. To był moment największego pesymizmu dotyczącego europejskiej gospodarki.
Dolar na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lutego
2023-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walutW ostatnich dniach dolar próbuje odwrócić negatywną passę. Pojawiające się na nowo obawy związane z globalną koniunkturą podtrzymują wycenę amerykańskiej waluty na relatywnie wysokim poziomie. Wczoraj indeks amerykańskiego dolara zwyżkował do okolic niemal 102 pkt. – obecnie poziom ten służy jako najbliższy techniczny opór, ponieważ jest on górnym ograniczeniem ruchu bocznego, trwającego już od miesiąca.
Prezes NBP nie taki gołębi?
2023-05-12 Poranny komentarz walutowy XTBNa globalnych rynkach finansowych dzieje się sporo. Fed najprawdopodobniej zakończył podwyżki stóp procentowych, a Bank Anglii zdecydował się na kolejny ruch o 25 punktów bazowych i najprawdopodobniej ścieżkę podwyżek będzie kontynuował. W Polsce stopy pozostają stabilne od września zeszłego roku i inwestorzy oraz przede wszystkim kredytobiorcy zastanawiali się, czy ta stabilność utrzyma się do końca tego roku, czy jednak RPP zdecyduje się na cięcia stóp procentowych. Okazuje się, że profesor Glapiński, szef Rady oraz NBP może być bardziej jastrzębi niż się wydawało.
Nikkei najwyżej od 1,5 roku, rand najsłabszy w historii
2023-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKurs podejrzewanego ostatnio o to, że może podzielić niebawem los kilku poprzednich banków regionalnych w USA, które upadły, PacWest Bancorp spadł wczoraj o 22,7 proc. Najwyraźniej nerwowość na rynku tych akcji nadal się utrzymuje na bardzo wysokim poziomie. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko rosła o 0,22 proc. ok. godz. 9:30. Dziś na rynkach akcji w Azji i Oceanii Nikkei 225 osiągnął najwyższy poziom od 1,5 roku. Większość pozostałych indeksów tego regionu jednak dziś spadła.
Dzień po inflacji CPI
2023-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walutPo opublikowanych wczoraj danych o kwietniowej inflacji CPI w USA mało kto oczekuje, że FED mógłby jeszcze podnieść stopy procentowe. Prawdopodobieństwo takiego ruchu w czerwcu powróciło w okolice 8 proc. obserwowanych na początku tygodnia, wobec 20 proc. jeszcze wczoraj rano. Nick Timiraos z Wall Street Journal podał powołując się na swoje źródła, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez wakacje jest preferowanym scenariuszem dla członków FED, którzy poczuli się bardziej komfortowo po wczorajszych danych CPI.
Inflacja w USA słabnie, ale to powolny proces
2023-05-11 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczoraj Stany Zjednoczone zaprezentowały po raz kolejny wskaźnik cen konsumpcyjnych za kwiecień. Miesięczna dynamika zmian uplasowała się na podobnym poziomie co poprzednio. Zmiana roczna uwzględniająca ceny energii i żywności wskazała spadek z 5 proc. do 4,9 proc. a wskaźnik bazowy spadł z 5,6 proc. do 5,5 proc. Dolar na skutek publikacji danych stracił na wartości a główna para walutowa zbliżyła się ponownie do poziomu 1,10.
Czy kryzys bankowy może nam osobiście zaszkodzić?
2023-05-11 Poradnik inwestoraMarzec 2023 roku przejdzie do historii jako miesiąc, w którym zaczęły się problemy sektora bankowego. Najpierw zbankrutował bank SVB, a następnie znacznie bardziej znany Credit Suisse. Ten ostatni został odkupiony przez swojego wiecznego konkurenta UBS, aby uniknąć katastrofalnego upadku. Choć przyczyna upadku obu banków była zupełnie inna, obu przypadkom towarzyszy to samo zjawisko, a mianowicie utrata zaufania do systemu bankowego.
Inflacja w USA potwierdza zwrot ze strony Rezerwy Federalnej
2023-05-11 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj poznaliśmy inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych, która okazała się być niższa od oczekiwań, pomimo spekulacji, że podobnie jak w Europie, inflacja może drgnąć w kierunku północnym. Niższa inflacja daje szanse na potwierdzenie zwrotu ze strony Rezerwy Federalnej, co również może stanowić kolejną podstawę do utrzymania stóp procentowych w Polsce i być może powolnej sygnalizacji potencjalnych obniżek stóp przez RPP na koniec tego roku. Czy tak będzie, dowiemy się na dzisiejszej konferencji RPP.
Dolar nieco traci(ł) przed danymi o inflacji
2023-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowy punkt dnia to inflacja CPI z USA o godz. 14:30. Przed tym odczytem ruchy na rynkach mogą być dość zachowawcze. Wczoraj po południu wiceprezes FED, John Williams dał do zrozumienia, że FED nie zamknął sobie drzwi przed dalszymi podwyżkami stóp (gdyby była taka potrzeba), a oczekiwania, co do obniżek stóp w tym roku uznał za przedwczesne. Dlatego dzisiejsze dane mogą być dość ważne. Na obecną chwilę rynek daje 20 proc. prawdopodobieństwa scenariuszowi jeszcze jednej podwyżki stóp o 25 punktów baz. w czerwcu.
Oczekiwanie na dzisiejsze dane z USA na temat CPI
2023-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersGłównym tematem, który zajmować będzie dzisiaj inwestorów będą dane na temat rocznej dynamiki CPI w USA, które zostaną opublikowane o godz. 14:30. Ekonomiści oczekując, że w kwietniu br. roczna dynamika CPI pozostanie na poziomie 5 proc. Gdyby tak się stało byłby to pierwszy od czerwca ub.r. miesiąc bez – choćby niewielkiego -spadku tej miary tempa inflacjo. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej („core CPI) ma zgodnie z oczekiwaniami lekko spaść z poziomu 5,6 proc. do 5,5 proc.
RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?
2023-05-10 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiaj prawdopodobnie po godzinie 14 powinniśmy poznać kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie oczekujemy zmian, a stopy procentowe utrzymywane są na relatywnie wysokim poziomie od września zeszłego roku. W komunikacie nie powinniśmy również znaleźć żadnych sygnałów nadchodzącej zmiany komunikacji, dlatego uwaga skupi się na jutrzejszej konferencji prasowej. Wydaje się, że nie ma podstaw do obniżek stóp procentowych w tym roku, ale sygnały tego, że może być jednak inaczej nadchodzą z samej RPP.
Nadal są chętni na kupno złotego
2023-05-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWczoraj po południu złoty bardzo szybko odrobił straty poniesione we wcześniejszych godzinach w wyniku odbicia dolara na szerokim rynku. Pokazuje to tylko, że średnioterminowy trend naszej waluty pozostaje silny i nie widać zbytnio powodów do jego zmiany. To, że złoty umacnia się w godzinach popołudniowych, a przedpołudniowych nieco słabnie, może być sygnałem, że za jego zakupami stoją głównie Amerykanie.
Lekkie podbicie dolara
2023-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walutOpublikowane wczoraj wieczorem przez FED tak zwane dane SLOOS bazujące na ankietach zebranych przez FED od banków komercyjnych, a zawarte w półrocznym raporcie na temat stabilności finansowej wskazały na spadek akcji kredytowej i zacieśnienie warunków kredytowania w wyniku ostatniego zamieszania wokół banków w marcu (blisko 46 proc. instytucji zdecydowało się na taki ruch).
Kurs EUR/PLN próbuje przełamać w dół swe minimum sprzed roku
2023-05-09 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa rynkach akcji Azji i Oceanii dziś rano dzisiejszy dzień rozpoczął się z przewagą spadków głównych indeksów. Jednym z wyjątków był jednak japoński Nikkei 225, który zyskał dziś 1,01 proc. zamykając się najwyżej od stycznia 2022. Lekko spadały ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy (S&P 500 -0,17 proc. ok. godz. 10:05). Komentatorzy zwracali uwagę na negatywny wpływ na rynki akcji dzisiejszej informacji z Chin o niespodziewanym spadku rocznej dynamiki importu do tego kraju do -7,9 proc. w kwietniu.
RPP nie da impulsu
2023-05-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚDzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Komunikat poznamy jutro po południu, a dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego. Szanse na jakiekolwiek sygnały zmiany w dotychczasowym nastawieniu są niewielkie. Biorąc pod uwagę to w którym momencie cyklu znajduje się ECB (czerwcowa podwyżka stóp nie będzie ostatnią), zbyt wczesne sygnalizowanie potencjalnej obniżki przez RPP raczej zaszkodziłoby złotemu.
Złoty oazą spokoju?
2023-05-08 Raport DM BOŚ z rynku walutBiorąc pod uwagę ostatnią zmienność na globalnych rynkach, to złoty pozostaje wręcz oazą spokoju. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które w piątek po południu, nieco umocniły dolara, nie zaszkodziły złotemu. Rynek nie zakłada, aby miały one zmienić jego zapatrywania na przyszłą politykę FED - pierwsze obniżki stóp są spodziewane od września.