Fed nie będzie się spieszył z dalszymi obniżkami stóp

Fed nie będzie się spieszył z dalszymi obniżkami stóp
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-10 (09:39)

WYDARZENIE DNIA: Takie wnioski płyną z opublikowanego wczoraj wieczorem naszego czasu protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Od ostatniej decyzji o obniżce napłynęły już nowe dane gospodarcze, które świadczą o rozwoju - wprawdzie wolniejszym, ale jednak - amerykańskiej gospodarki, a najważniejszy dla niej rynek pracy jest wciąż w dobrej kondycji.

I choć ekonomiści Fed obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego w IV kwartale, to potrzebują też więcej czasu na nowe przewidywania. W protokole Fed napisano, że jakiekolwiek oświadczenie na temat stanu gospodarki mogłoby wywołać fałszywe wrażenie, że bank centralny ma bardziej konkretną wizję gospodarki, niż to jest w istocie. Napisano także, że ryzyko inflacji może rosnąć, jeśli dolar nadal będzie tak słaby.

SYTUACJA NA GPW

Choć wczoraj rano wydawało się, że nie ma absolutnie żadnych nowych okoliczności, które mogłyby pomóc wyrwać rynek z konsolidacji, to wybicie nadeszło. Zgodnie z urodą rynku kapitałowego - w najmniej oczekiwanym momencie. Szczęśliwie dla inwestorów było to wybicie w górę, które upoważnia do oczekiwania na nowe rekordy na GPW. Wczoraj kontrakty terminowe na WIG20 osiągnęły rekordowy poziom notowań. Sam indeks ma do tego jeszcze nieco ponad 1 proc.

Łatwo się zorientować, że wczorajszy wzrost dotyczył przede wszystkim spółek z WIG20. To w tym segmencie obroty podliczono na najwyższe od połowy stycznia. Wiele przemawia za tym, że zwyżka była dziełem arbitrażystów, którzy wykorzystali wysoką cenę kontraktów na indeks, do zakupów akcji wchodzących w jego skład.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne indeksy amerykańskiej giełdy ustanowiły wczoraj nowe rekordy po publikacji minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Pokazały one, że według banku rezerwy federalnej dalsze obniżki stóp procentowych nie będą konieczne, bowiem gospodarka USA ma się dobrze. Wprawdzie oddala to perspektywę dalszego poluzowywania polityki pieniężnej za oceanem, ale inwestorów bardziej zainteresowała informacja zawarta w drugiej części poprzedniego zdania. W rezultacie S&P i Dow Jones wzrosły o prawie jeden procent, do czego przyczyniły się również dobre dane ze spółek- właściciel sieci Pizza Hut i Taco Bell opublikował wyniki finansowe lepsze od oczekiwań.

Rekordy w Stanach przełożyły się na wzrosty na rynkach wschodzących - brazylijski Bovespa wzrósł o 1,4 proc., a Hang Seng i koreański Kospi o 1,3 proc.

OBSERWUJ AKCJE

BZWBK - po kilku wzrostowych sesjach cena akcji banku zbliża się do górnej granicy kanału wzrostowego w jakim się obecnie porusza. Może to sugerować, że zobaczymy niewielkie odreagowanie w dół, tym bardziej, że wskaźniki MACD i RSI pokazują lekkie wykupienie akcji spółki. Niemniej ustanowienie nowego szczytu jest pozytywnym sygnałem, tym bardziej, że miało miejsce przy obrotach najwyższych od ponad dwóch miesięcy.

CEZ - na wczorajszej sesji spółka była już prawie na 10-procentowym plusie, co skłoniło część inwestorów do realizacji zysków i na koniec dnia cena akcji była 2 proc. wyżej w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Taka lekka euforia może świadczyć o końcu silnego trendu wzrostowego, w jakim poruszał się kurs w ostatnich tygodniach. Wskazują na to świeca o długim górnym cieniu z ostatniej sesji oraz wyprzedanie pokazywane przez MACD i RSI.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Agora - osoby z kierownictwa spółki sprzedały łącznie 175.800 akcji wartych 9 mln PLN.

Jago - członkowie rady nadzorczej spółki nabyli 200.000 akcji spółki po cenie 4,58 PLN.

KGHM - podwyższył kapitał zakładowy spółki Miedziowe Centrum Zdrowia o 4,3 mln PLN.

CP Energia - przewodniczący rady nadzorczej kupił 173.913 akcji spółki po cenie 9,00 PLN za jedną.
PBG - członek zarządu spółki kupił 400 akcji po cenie 368 PLN za jedną.

Irena - rada nadzorcza odwołała wiceprezesa zarządu spółki.

TUP - ustalił cenę emisyjną nowej emisji akcji na 20 PLN.

ADS - członek zarządu kupił 86.200 akcji po cenie 1,15 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Trudno przewidywać zachowanie rynku, który nie poddaje się zewnętrznym bodźcom, a zachowuje się tak, jak akurat chce tego wąska grupa inwestorów. W zwyczajnych okolicznościach można by uznać, że wczorajsze rekordy w USA i zwyżki w Azji to okoliczność przemawiająca za zwyżkami na GPW. Ale też można się zastanawiać, czy wczorajszy rajd WIG20 już te wydarzenia zdyskontował? A może nie, bo przecież nie opierał się na żadnych fundamentach? Czy wobec tego czeka nas dziś korekta wczorajszej zwyżki? Czy raczej jej kontynuacja, czy też po prostu powrót do normalności.

Niestety nie sposób odpowiedzieć na te pytania inaczej niż po prostu zgadując. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że atmosfera na rynkach akcji poprawiła się na tyle, że może ponownie skusić inwestorów indywidualnych i klientów TFI do większego zainteresowania GPW. Co niekoniecznie dziś, ale ciągu kilku tygodni może przełożyć się na trwalszą poprawę koniunktury.

A dziś? Zakładamy poranną realizację zysków, a później poprawę nastrojów i być może kontynuację tego, co rozpoczęto wczoraj. Ale nie jesteśmy przywiązani do tego scenariusza.

WALUTY

Kurs euro wzrósł dziś do 1,411 USD, a więc jest o centa wyższy niż wczoraj rano. Pierwszą fazę korekty notowań euro można uznać za zakończoną, a teraz na podstawie odbicia będzie można ocenić, czy ewentualna druga fala może być silniejsza. Wczorajszy raport z posiedzenia Fed rozwiał oczekiwania na obniżkę stóp w USA - na pewno w krótkim terminie, a i w dłuższym nic nie wiadomo. To nie są argumenty za sprzedażą dolara (stopy w USA są wyższe niż w strefie euro), ale to rynek podejmuje decyzje.

Jen spada dziś o 0,1 proc. do dolara i o 0,7 proc. do euro.

U nas kurs dolara spadł do 2,654 PLN, euro trzyma się na 3,744 PLN, a frank spadł do 2,243 PLN.

SUROWCE

Ropa wzrosła po opublikowaniu prognozy, że zima w Stanach będzie o 4 stopnie chłodniejsza niż ubiegłoroczna, co oznaczałoby większy popyt na olej opałowy. Na giełdzie w Londynie baryłka brent otworzyła się dziś rano 1,4 proc. wyżej i handluje się nią po 77,45 USD. W Nowym Jorku natomiast cena baryłki crude atakuje opór na poziomie 80 USD i gdyby okazał się on za silny, spodziewamy się zobaczyć spadki w okolice 78 USD.

Po poniedziałkowym spadku, cena miedzi zmienia się nieznacznie pozostając w okolicach poziomu 7.950 USD.

Złoto silnie podrożało po wczorajszej publikacji minutes, która była impulsem do umocnienia eurodolara. Cena uncji podskoczyła o 1,8 proc. do poziomu 741 USD i do ustanowienia nowych rekordów brakuje zaledwie kilku dolarów.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.