Pandit (znów) pomaga giełdom

Pandit (znów) pomaga giełdom
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-03-12 (11:48)

Słabsze dane z chińskiej gospodarki nie zatrzymały na długo wzrostów cen na rynkach akcji. Wczoraj, m.in. po wypowiedziach szefa Citigroup, notowania kontraktów na S&P500 znalazły się najwyżej od początku hossy. Euro zyskiwało też wobec dolara.

Vikram Pandit, szef częściowo znacjonalizowanego Citigroup niemal dokładnie rok temu wysłał do swoich pracowników list, w którym z optymizmem wypowiadał się o perspektywach banku, podkreślając, iż po fatalnym roku 2008, początek roku 2009 okazał się zyskowny. To właśnie wydarzenie uważane jest za ojca chrzestnego obecnej hossy, trwającej już właśnie rok. Wczoraj, gdy notowania S&P500 cofnęły się spod styczniowych maksimów, prezes Citi jeszcze raz pomógł rynkom, przedstawiając na konferencji optymistyczne oczekiwania co do kondycji banku. W rezultacie notowania kontraktów na S&P500 zamknęły się (po sesji kasowej w USA) powyżej styczniowego szczytu na poziomie 1148 pkt. Teoretycznie daje to szansę na kontynuację zwyżki, ale po reakcji rynków azjatyckich (będących prawdopodobnie ciągle pod wpływem danych z Chin, o których pisaliśmy wczoraj http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=13732) można wnioskować, iż nastroje Amerykanów nie udzieliły się innym rynkom.

Amerykańskie indeksy w imponującym stylu zniwelowały całą korektę z początku roku, ale szanse na podobne zwyżki w kolejnych tygodniach wydają się ograniczone. Problemem mogą być dane makroekonomiczne. Opublikowane wczoraj dane o nowych zarejestrowaniach bezrobotnych były lepsze niż tydzień wcześniej (spadek do 462 tys.), ale nie tak dobre jak oczekiwał rynek (456 tys.). Znamienne jest to, że w pierwszej reakcji dane zostały uznane za złe, zaś już po 30 minutach w komentarzach przeważało stwierdzenie, iż dobrze, że dane są lepsze niż w poprzednim tygodniu. Tymczasem widać nadal, iż w danych tygodniowych nie ma przełomu potrzebnego do obniżenia stopy bezrobocia i poprawy nastrojów konsumenckich, która będzie grała istotną rolę w stymulowaniu popytu prywatnego.

Dane o sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiącach zaskakiwały pozytywnie, ale częściowo jest to wynik zachęt ze strony programów rządowych i bardzo niskich stóp procentowych. Dziś o godzinie 14.30 poznamy dane za luty i niewątpliwie jest to najważniejsza publikacja w tym tygodniu. To właśnie na linii rynek pracy – nastroje –popyt prywatny wypatrywać można obecnie zagrożeń dla ożywienia gospodarczego. Konsensus zakłada spadek sprzedaży o 0,2% m/m, ale wzrost o 0,1% m/m gdy wyeliminujemy sprzedaż samochodów.

W USA poznamy także wstępny odczyt indeksu nastrojów konsumenckich University of Michigan (15.55, konsensus 73,5 pkt.), czyli również informację ze wspomnianego istotnego dla rynku obszaru. Nadmienić należy jednak, iż ta publikacja wywołuje z reguły mniejszą reakcję rynku niż indeks Conference Board.

W Kanadzie poznamy miesięczny raport o zatrudnieniu. W styczniu wzrosło ono aż 43 tys. (co odpowiadałoby wzrostowi o ok. 350 tys. w USA), tym razem rynek oczekuje wzrostu o skromniejsze 17,5 tys. Gdyby dane ponownie mile zaskoczyły, rynek mógłby zacząć spekulować o możliwych działaniach banku centralnego w zakresie zacieśnienia polityki monetarnej, a to byłaby szansa na dalsze umocnienie dolara kanadyjskiego. Notowania USDCAD od kilku dni pozostają blisko kluczowego wsparcia 1,02 i dane mogą rozstrzygnąć o ewentualnym wybiciu (z perspektywą zejścia przynajmniej do 1,00) lub o cofnięciu do pokonanej na początku marca strefy wsparcia (1,0370-1,04), która obecnie stanowi opór.

Dobre nastroje na rynku pozwoliły na mały sukces stronie popytowej na EURUSD. Notowaniom udało się wyjście górą z klina (mimo, iż pierwsza próba została zanegowana po publikacji tygodniowych danych z rynku pracy) i tak jak można było oczekiwać para zrealizowała niewielki wzrost do lekko opadającej górnej linii, zamykającej konsolidację trwającą już ponad miesiąc (obecnie na 1,3690). Gdyby rynkowi udało się pokonać ten opór oraz marcowe maksimum (1,3738) byłaby szansa na silniejszy ruch wzrostowy do 1,3850. Dopiero jednak test tego poziomu przesądzi o średnioterminowym trendzie na parze EURUSD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.