Zgodnie z oczekiwaniami ECB i BoE nie zmieniły stóp

Zgodnie z oczekiwaniami ECB i BoE nie zmieniły stóp
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-04 (19:20)

WYDARZENIE DNIA: Zamówienia w przemyśle w USA spadły w sierpniu o 3,4 proc., podczas gdy oczekiwano spadku o 2,8 proc. Nie uwzględniając samochodów i samolotów, zamówienia spadły o 1,7 proc. Nie ma pośpiechu z podnoszeniem stóp procentowych - powiedział Jean Claude Trichet - prezes Europejskiego Banku Centralnego - na konferencji po posiedzeniu rady banku.

Dodajmy - banku, który do połowy sierpnia radykalnie oceniał sytuację, twierdząc że musi zapobiec inflacji. Nowe okoliczności, które skłoniły ECB do odłożenia decyzji o kolejnej podwyżce to oczywiście nieznany jeszcze wpływ sierpniowych zawirowań na rynku kredytowym na świecie, na stan gospodarki w Europie. Poza tym umacniające się euro po części działa jak zacieśnienie polityki monetarnej, bo chłodzi rynek pracy i gasi optymizm eksporterów.

SYTUACJA NA GPW

Jeśli warto na coś zwrócić uwagę po dzisiejszej sesji, to z pewnością jest to wartość obrotów, które podliczono na 2,05 mld PLN. Już trzeci dzień z rzędu obroty utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie, w każdym razie są wysokie w porównaniu do sesji z ostatnich tygodni, a ceny akcji i wartość indeksów w czasie tych trzech sesji przebywają na zbliżonym poziomie. Może to sugerować zbliżanie się definitywnych rozstrzygnięć rynkowych - w każdym razie wymiana akcjami znacznie przyspieszyła.

Jeśli chodzi o samą dzisiejszą sesję, to udało się zaskakująco łatwo obronić przed spadkiem, który stał się udziałem innych rynków wschodzących. Po porannym ruchu w dół i odrobieniu strat, do końca dnia trwało mocowanie popytu i podaży - bez rozstrzygnięć, co widać po wartości indeksów.

Podrożały akcje 150. spółek, potaniały 132.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne europejskie indeksy zmieniły się dzisiaj nieznacznie, pomimo, że dzień obfitował w informacje ze spółek oraz ważne publikacje makro. Zyskali na nich posiadacze akcji spółek z sektora finansowego, gdzie Fortis Bank dostał zgodę na przejęcie części ABN Amro, a francuski BNP Parias poinformował o przejęciu 15-procentowego pakietu akcji rosyjskiego producenta energii TGK-9. Obóz byków mogło ucieszyć również pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie przez ECB i Bank Anglii. Wprawdzie rynek spodziewał się takiej decyzji, ale pojawiły się już spekulacje, że wspomniane banki nie będą dalej zacieśniały polityki pieniężnej. Uważamy, że są one uzasadnione, bowiem kryzys na rynku kredytu oraz drogie euro automatycznie schładzają europejską gospodarkę i interwencje władz monetarnych nie są w tym wypadku potrzebne.

WALUTY

Euro, które silnie spadało rano, po południu wróciło powyżej 1,413 USD (rano było o 0,9 centa niżej). Po części poprawę nastrojów można tłumaczyć konferencją prezesa ECB, który nie odebrał nadziei na kolejne podwyżki stóp w strefie euro, choć raczej odsunął je poza rok 2007. Po drugie kolejne dane z USA (spadek zamówień w przemyśle każą sądzić, że Fed rychło podejmie kolejną decyzję o obniżce stóp. Jutrzejsze dane o stanie rynku pracy w Stanach, mogą mieć jednak dużo większe znaczenie dla inwestorów i dla amerykańskiego banku centralnego.

Jen zaczął dzień spadkiem do dolara i tak też go kończy, natomiast wobec euro japońska waluta osłabiła się nieznacznie w ciągu dnia.

U nas dolara wyceniono po południu na 2,664 PLN (rano prawie 2,68), euro na 2,765 PLN (staniało o grosz), a franka na 2,268 PLN.

SUROWCE

Po trzech wzrostowych sesjach, miedź silnie odreagowała tracąc dzisiaj 1,5 proc. Jest to rezultat zakończenia strajków w peruwiańskich kopalniach, które trwały zaledwie 2 dni. Latem, pracownicy chilijskich kopalni odeszli od pracy na ponad miesiąc i inwestorzy zajmowali długie pozycje obawiając się powtórki takiego scenariusza. Trudno jednak przypuszczać, by dwa dni strajków w znaczący sposób wpłynęły na skurczenie się światowych zapasów miedzi.

Ropa potaniała dzisiaj piątą sesję z rzędu w wyniku niespodziewanego wzrostu zapasów tego surowca w Stanach. Na giełdzie w Londynie kosztuje już 76,50 USD, co sugeruje, że poziom 77 USD nie został obroniony i jeśli w najbliższych dniach kurs do niego nie powróci, można spodziewać się spadków do 75 USD za baryłkę.

Najdroższy od ponad tygodnia dolar przełożył się na spadki na rynkach metali szlachetnych. Uncja złota potaniała dzisiaj o 0,8 proc. i kosztuje 723 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.