Tydzień: czekamy na raport z rynku pracy w USA

Tydzień: czekamy na raport z rynku pracy w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-01 (10:19)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzący tydzień nie obfituje w istotne dla rynków publikacje makroekonomiczne. W czwartek decyzję o stopach procentowych podejmą EBC i Bank Anglii. W obydwu wypadkach spodziewany jest brak podwyżek stóp procentowych i przyjęcie postawy wyczekującej.

Rynki nie będą więc czekały, ani kierowały się potencjalnymi decyzjami banków centralnych. Pewien wpływ na poczynania inwestorów może mieć za to publikacja indeksu ISM w przemyśle w USA - to już dziś o 16-tej, oraz ISM sektora usług - to w środę. Na najważniejszą publikację tygodnia trzeba będzie poczekać aż do piątku - wtedy poznamy najnowszy raport z rynku pracy w USA, a wraz z nim liczbę nowych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej. Raport przed miesiącem poważnie rozczarował rynki.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja przyniosła jakby odmierzony linijką solidarny spadek indeksów o 1,1 proc. (wyłamał się tylko mWIG spadając o 1,0 proc.).

Obroty podliczono na 1,1 mld PLN, a więc wyjątkowo marnie jak na sesję kończącą kwartał. Do spodziewanej obrony rynku przez fundusze inwestycyjne w ostatni piątek miesiąca nie doszło, co może świadczyć albo o braku środków na kontach TFI, albo o zbagatelizowaniu przez zarządzających kalendarza. Wszak premie są im wypłacane za wyniki w skali roku, a nie trzech miesięcy.

W piątek podrożały akcje 72. spółek, potaniały 212.

W nadchodzącym tygodniu 17 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, 42 proc. oczekuje jego spadku, a 41 proc., że jego wartość nie zmieni się.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja w Stanach przebiegła bardzo spokojnie. Inwestorzy odłożyli ważniejsze decyzje na przyszły tydzień, a w rezultacie S&P stracił 0,3 proc., a Dow Jones 0,1 proc. Tym samym, funduszom inwestycyjnym udało się utrzymać kursy indeksów na koniec kwartału wysoko, bowiem zaledwie kilka procent poniżej historycznych rekordów. Wydaje się, że inwestorzy uznali iż wrześniowa obniżka stóp przez Fed jest początkiem serii poluzowywania polityki monetarnej i dlatego ceny akcji rosły pomimo słabych danych makro pojawiających się w Stanach w ubiegłym tygodniu. Brazylijski Bovespa stracił w piątek 1 proc.

Po ostatnich wzrostach, poniedziałkowa sesja w Azji przebiegła spokojnie - japoński Nikkei zyskał 0,4 proc., koreański Kospi wzrósł 0,8 proc. Giełdy w Hong Kongu i Chinach nie pracowały.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - sytuacja na indeksie polskich blue chipów nie wygląda dobrze. Mamy za sobą serię sześciu czarnych świec, podczas rysowania których indeks tylko jedną sesję skończył na lekkim plusie. Co więcej, po zamknięciu luki startowej spowodowanej decyzją Fed kurs tylko na chwilę odreagował do góry i już jest poniżej jej poziomu. Nieciekawie wyglądają również wskaźniki fundamentalne: MACD i DMI dadzą sygnał sprzedaży przy kilku spadkowych sesjach, a RSI wprawdzie jest neutralny, ale w tym kontekście może to oznaczać spory potencjał spadkowy. Niemniej, formalnie kurs WIG20 porusza się w trendzie wzrostowym i dopóki nie przełamie linii wsparcia (linia łącząca minima z 17.08 i 10.09), czyli obecnie poziomu 3.620 PLN należy spodziewać się poruszania w kierunku dalszych rekordów.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PGF - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 2,15 mld PLN (wzrost o 7 proc.), a zysk netto 33 mln PLN (wzrost o 14 proc.).

Prokom - zawarł porozumienie z Asseco Poland w sprawie połączenia obu spółek przez wniesienie majątku Prokomu do Asseco w zamian za akcje. Parytet wymiany akcji ustalono na 1,82, na podstawie średnich 3-miesięcznych kursów akcji obu spółek, które wynoszą 152,60 PLN w przypadku Prokomu oraz 83,60 PLN w przypadku asseco.

Agora - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 636 mln PLN (wzrost o 8 proc.), a zysk netto 47 mln PLN (wzrost o 370 proc.).

PBG - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 449 mln PLN (wzrost o 107 proc.), a zysk netto 50 mln PLN (wzrost o 317 proc.).

Vistula - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 195 mln PLN (wzrost o 179 proc.), a zysk netto 20 mln PLN (wzrost o 334 proc.).

Artman - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 110 mln PLN (wzrost o 31 proc.), a zysk netto 907 tys. PLN (spadek o 12 proc.).

Petrolinvest - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 72 mln PLN (wzrost o 9 proc.), a strata netto 13 mln PLN (wyższa o 281 proc.).

Gino Rossi - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 59 mln PLN (wzrost o 29 proc.), a zysk netto 2 mln PLN (spadek o 18 proc.).

Kopex - przewodniczący rady nadzorczej spółki kupił 2.081 akcji po średniej cenie 57,10 PLN za jedną.

Stormm - spółka otworzyła 1.000 kontraktów na indeks WIG20.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przed rozpoczęciem dzisiejszych notowań brak nam silniejszych bodźców ze świata. Niewielki spadek indeksów w USA i ich niewielki wzrost w Azji, nie są przecież silnymi przesłankami, choć jeśli już, to raczej lekko pozytywnymi (indeksy obroniły się przed spadkami).

Cały problem polega na tym, że GPW uzależniona od krajowego kapitału, spisuje się w ostatnich dniach znacznie gorzej niż "reszta świata" i to oderwanie od innych rynków zaczyna być bardziej widoczne. Interpretację zachowania GPW utrudnia też wyraźny spadek obrotów.

Po dzisiejszej sesji nie spodziewamy się niczego innego niż przedłużenia marazmu w Warszawie. Zmiany indeksów nie powinny być tym razem znaczące.

WALUTY

Kurs euro pobił dziś rano kolejny rekord - po wzroście o 0,9 proc. dotarł do 1,4275 USD. Przyspieszenie spadku dolara może mieć związek z realizacją opcji barierowych - na poziomie 1,42 USD i wyżej mogło znajdować się wiele zleceń stop loss i "rynek grał" właśnie na realizację tych zleceń. Inaczej spadek dolara trudno wytłumaczyć. Wskaźniki techniczne osiągnęły wartość nie oglądaną od grudnia zeszłego roku - wówczas kurs euro po półtora miesięcznym wzroście wspiął się z 1,25 do 1,34 USD. Teraz zaś w tym samym czasie wzrósł z 1,34 do 1,4275 USD.

Jen umocnił się rano o 0,7 proc. do dolara i spadł o 0,1 proc. do euro. Notowania jena pozostają wypadkową notowań pary euro/dolar.

U nas kurs dolara także osiągnął minimum na 2,6495 PLN. Euro kosztuje 3,77 PLN, a frank 2,271 PLN.

SUROWCE

Ropa na londyńskiej giełdzie otworzyła się dziś rano na 79,10 USD, czyli blisko poziomu który osiągnęła po ponad jednoprocentowym spadku w piątek. Naszym zdaniem w tym tygodniu możemy się spodziewać spadku cen ropy z rekordowych poziomów, co jest związane z końcem sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej. W ostatnich tygodniach swoją cegiełkę do silnych wzrostów ropy dołożyły informacje o obniżaniu mocy wydobywczych w Meksyku i USA w związku z zagrożeniem huraganowym, więc zdjęcie tej presji z rynku może skusić część zarządzających funduszami hegingowymi do realizacji zysków.

Cena miedzi podskoczyła o 0,3 proc. do poziomu 8.045 USD w wyniku obaw o zapasy tego surowca, które topnieją zarówno na giełdzie w Londynie jak i w Szanghaju. W tym kontekście, miedź może podrożeć jeszcze bardziej, jeśli dojdą do skutku zapowiadane na jutro strajki w peruwiańskich kopalniach.

Po silnym, jednoprocentowym wzroście w piątek, złoto zachowuje się spokojnie. Jego uncja kosztuje 745 USD i waha się w tych okolicach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.