dolar i funt nadal pod presją

dolar i funt nadal pod presją
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2009-10-12 (09:34)

Najbliższy tydzień przyniesie inwestorom sporo publikacji danych makroekonomicznych za wrzesień, jednak w większości będą one miały prawdopodobnie jedynie krótkotrwały wpływ na notowania. Nawet jednak niewielkie ruchy mogą radykalnie zmienić sytuację na rynku, ...

... gdyż na trzech najważniejszych parach walutowych rynek testuje kluczowe poziomy, a inwestorzy na rynkach akcji znów pukają do maksimów.

Z publikowanych danych jeszcze rok temu bezapelacyjnie palmę pierwszeństwa miałyby amerykańskie dane odnośnie cen konsumenta (będą publikowane w czwartek, podobnie jak dane ze strefy euro, brytyjskie CPI jutro) jako istotny determinant stóp procentowych. Inflacja po obydwu stronach Atlantyku prawdopodobnie dołek ma już za sobą (ogromny spadek wskaźnika od zeszłego roku to efekt amplitudy na rynku ropy), jednak szefowie obydwu banków centralnych (Fed i EBC) potwierdzili zgodnie, że na wyższe stopy trzeba będzie poczekać. A to oznacza, że ciągle ważniejsze znaczenie mają dane o charakterze realnym, tj. produkcja przemysłowa (strefa euro w środę, Japonia w czwartek, USA w piątek), czy sprzedaż detaliczna (w USA w środę, w piątek w Szwajcarii). Obrazu dopełniają wskaźniki wyprzedzające takie jak indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku (czwartek, warto zwrócić uwagę, że po cofnięciu w przypadku wskaźnika ISM, tym razem konsensus na ten indeks zakłada lekki spadek), niemiecki ZEW (wtorek), czy wstępna wersja wskaźnika nastrojów University of Michigan (piątek).

W środę mamy dodatkowo posiedzenie Banku Japonii, które być może okaże się istotne dla notowań pary USDJPY, które zdają się szykować do testu tegorocznych minimów. Póki co, po nieudanej próbie (a raczej kilku próbach) testu wsparcia na poziomie 88,00 notowania odbiły się powyżej poziomu 90 jenów za dolara, w pobliże krótkoterminowego oporu 90,40. Rynek może spodziewać się, iż japoński rząd wykorzysta okolice 87-88 jenów za dolara do interwencji, co sprawia, że odreagowania mogą być dość silne. Za takim scenariuszem przemawia fakt, iż coraz więcej przedsiębiorstw narzeka na zbyt mocnego jena. Ostatnio w tej grupie znalazły się władze Toyoty. Z drugiej strony, dolar ciągle znajduje się pod presją. Agencja Bloomberg podała, iż w drugim kwartale banki centralne zwiększyły rezerwy o rekordową sumę 413 mld USD, ale aż 63% z tej kwoty zostało zakumulowane w euro i jenach. To może oznaczać, że w dłuższym terminie, wsparcie na poziomie 88 jenów za dolara może być nie do obrony, o ile nie nastąpiłaby skoordynowana interwencja lub wyraźna zmiana postawy Fed. Jednocześnie rynek jest nadal blisko tegorocznych maksimów na parze EURUSD. Co prawda, na wykresie dziennym zaczyna nam się rysować formacja podwójnego szczytu (mogąca czysto teoretycznie zapowiadać większe spadki), ale scenariusz spadkowy będzie realny dopiero w przypadku testów poziomów 1,4443/80.

Pomimo ogólnej słabości dolara, nadal zyskuje on w relacji do funta. Zeszłotygodniowa decyzja Banku Anglii (brak zmian parametrów polityki pieniężnej) tylko na chwilę powstrzymała osłabienie funta. Warto odnotować, iż wzrosty na parze zatrzymały się niemal dokładnie na lokalnym maksimum z końca września (1,6125), po czym w piątek para znajdowała się pod wyraźną presją sprzedających i na poniedziałkowym otwarciu ponownie testuje minima przedziału, tj. 1,5770/1,58.

Po dobrym ubiegłym tygodniu większość zagranicznych rynków akcji znów jest w okolicach tegorocznych maksimów. To czy zostaną one osiągnięte wydaje się jednak w mniejszym stopniu zależeć od wspomnianych danych makroekonomicznych, a w większym od wyników, które podane zostaną w końcu tygodnia (Goldman Sachs, Google w czwartek, Bank of America, GE w piątek) oraz spekulacji wokół nich (przypomnijmy, iż spekulacja odnośnie wyników Goldmana w miniony kwartale rozpoczęła się od telewizyjnego show z amerykańską analityk Meredith Withney). Kontraktom na WIG20, których notowania ciągle znajdują się w formacji trójkąta do maksimów brakuje nieco więcej niż indeksom w USA czy w Niemczech, ale silniejsze rozstrzygnięcie zagranicą powinno skutkować również wyjaśnieniem się sytuacji na naszym rynku.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.