Nad giełdowymi bykami zbierają się chmury

Nad giełdowymi bykami zbierają się chmury
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2009-10-01 (09:12)

Najważniejszą figurą tego tygodnia jest publikowany jutro raport o zatrudnieniu w USA. Wczorajszy raport ADP był jego przedsmakiem. Zamiast skokowej poprawy była symboliczna, co po wcześniejszych słabszych danych z USA (sprzedaż domów, nastroje), mogło zasiać niepokój w głowach inwestorów.

Do tego zrezygnował prezes jednego z największych banków, a sierpniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech wypadła znacznie poniżej oczekiwań. Dziś raport ISM. Pokazywał on poprawę przez osiem miesięcy z rzędu i jej zatrzymanie może mieć spore znaczenie psychologiczne.

Raport ADP badający zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym pokazał jego spadek we wrześniu o 254 tys. To mniej niż 277 tys. przed miesiącem, ale znacznie więcej niż oczekiwane 200 tys. Raport nie musi być rozstrzygający – warto pamiętać, iż jest to badanie statystyczne zawierające pewien margines błędu i oficjalne dane rządowe mogą iść w innym kierunku. Tym niemniej odczyt wpisuje się w ostatnią serię danych, które albo są słabsze od wyników za poprzedni okres, albo przynajmniej nie pokazują takiej poprawy, na jaką liczył rynek. W tej sytuacji taka informacja jak rezygnacja prezesa Bank of America również może dołożyć się do listy niepokojów. Wiadomym jest, iż Kenneth D. Lewis odpowiedzialny jest za przejęcia takich banków jak Countrywide Financial i Merrill Lynch, które przyniosły akcjonariuszom BoA duże straty. Rezygnacja prezesa może zostać odczytana jako przyznanie się do porażki, ale może również rodzić obawy o możliwość pojawienia się kolejnych „niespodzianek” w raportach banku. O ile słabsze dane o nastrojach (Conference Board) zahamowały marsz głównych indeksów akcyjnych w kierunku nowych maksimów, o tyle raport ADP zwiększył prawdopodobieństwo przynajmniej umiarkowanej korekty. W przypadku kontraktów na S&P500 korekta prosta mogłaby sprowadzić notowania przynajmniej do poziomu 1025 pkt. Oczywiście rozstrzygające mogą być dane, które dopiero poznamy w tym tygodniu. Paradoksalnie dane umocniły też dolara w relacji do funta. Jest to spowodowane pozytywną korelacją pary GBPUSD z EURUSD i S&P500 oraz wyraźną przewagą strony podażowej na „kablu” w ostatnich tygodniach, co sprawia, że tego typu sytuacje mogą być wykorzystywane. Póki co notowania pary obniżyły się do 1,5945, zaś kluczowe wsparcie znajduje się na 1,58.

Dziś poznaliśmy już dane z Japonii i z Niemiec. W Japonii opublikowany został kwartalny raport Tankan (dotyczący koniunktury) oraz dane o sprzedaży detalicznej. Dane nie odbiegały istotniej od oczekiwań. Raport Tankan wskazuje, iż wobec niższych zysków firmy nadal planują ograniczenie nakładów inwestycyjnych. Większym rozczarowaniem były dane z Niemiec. Sierpniowa sprzedaż detaliczna obniżyła się o 1,5% w skali miesiąca, podczas gdy oczekiwano, iż pozostanie na niezmienionym poziomie. Temu zawdzięczamy poranne spadki na parze EURUSD i osłabienie się złotego na otwarciu. Jeśli chodzi o EURUSD para wydaje się być na dobrej drodze do wsparcia na poziomie 1,4443. Jeśli dojdzie do testu tego poziomu, powie on nam sporo o szansach na utrzymanie trendu wzrostowego pary w dłuższym terminie (oczywiście jeśli mają one być zachowane, poziom musi być obroniony).

Choć rynek już żyje jutrzejszym rządowym raportem z amerykańskiego rynku pracy, dziś mamy jeszcze bardzo ważny wskaźnik ISM. Miara aktywności w amerykańskim przemyśle od grudniowego dołka na poziomie 32,9 pkt. (najniższej od recesji z początku lat 80-tych) pokazywała poprawę w każdym miesiącu tego roku. W sierpniu wskaźnik osiągnął wartość 52,9 pkt. (najwyżej od czerwca 2007 roku, czyli okresu przed kryzysem). Gdyby zgodnie z konsensusem rynkowym indeks wzrósł we wrześniu do 54 pkt., byłby to 9-ty kolejny miesiąc poprawy. Tak długa seria w historii indeksu wydarzyła się tylko raz (w okresie czerwiec 1993 – czerwiec 1994), jednak wtedy indeks notował znacznie skromniejsze przyrosty. Zatem nawet cofnięcie indeksu nie negowałoby pozytywnego sygnału, który wysyłał do tej pory, jednak przy innych słabych odczytach psychologiczne znaczenie rozczarowania mogłoby być spore. Na możliwość rozczarowania wskazał regionalny indeks Chicago PMI, którego wartość obniżyła się z 50 do 46,1 pkt. Indeksy aktywności podane zostaną również w strefie euro (9.58, konsensus 49 pkt.), Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 50,3 pkt.) i Szwajcarii (9.30 konsensus 51,5 pkt.). W USA ponadto podane zostaną dane o dochodach i wydatkach gospodarstw domowych oraz tygodniowe dane z rynku pracy (godz. 14.30, konsensus 535 tys.), a także raport Challengera (13.30). Pamiętać należy również o wystąpieniu szefa Fed w Komisji Usług Finansowych, które rozpocznie się o godzinie 15.00 naszego czasu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.