Goldman Sachs zarobił 3 mld USD na kryzysie

Goldman Sachs zarobił 3 mld USD na kryzysie
Data dodania: 2007-09-20 (21:02) Komentarz wieczorny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Jeden z największych amerykańskich banków inwestycyjnych w USA - Goldman Sachs - przewidział załamanie na rynku kredytów hipotecznych. I na nim zarobił. Prawie 3 mld dolarów zarobione przez bank w III kwartale to trzeci co do wielkości wynik kwartalny wykazany w 138-letniej historii banku.

Stratedzy Goldman Sachs w odpowiednim czasie sprzedali obligacje oparte o kredyty subprime (zajęli krótką pozycję na rynku), dzięki czemu udało im się poprawić profit banku o prawie 80 proc. w porównaniu z II kwartałem. Co ciekawe, inne banki inwestycyjne jak Morgan Stanley, Lehman Brothers czy Bear Sterns (ogłosił wyniki dziś) zanotowały w III kwartale kilkudziesięcio procentowy spadek zysków. Dyrektor finansowy Goldmana powiedział wczoraj, że kryzys kredytowy jest gorszy niż ten z 1998 r., kiedy Rosja ogłosiła niewypłacalność.

SYTUACJA NA GPW

Nie była to wybitnie interesująca sesja, można od biedy uznać ją za krótką korektę wcześniejszych wzrostów, co w tym wypadku jest wyrazem optymizmu inwestorów. W samej końcówce sesji WIG20 wzrósł o 30 pkt (z minimum sesji wyszedł na minimalny plus). Pretekstem do zwyżki okazał się bowiem kilkunastominutowy rajd indeksu Dow Jones (zyskał 50 pkt), który miał miejsce tuż po publikacji znacznie gorszych od oczekiwań wskaźników wyprzedzających koniunktury. Skoro GPW "dała się nabrać" na rajd Dow Jones'a, to wypada uznać, że nasz rynek po prostu bardzo wzrostów chce.

Obroty dziś wyraźnie siadły (jak na korektę przystało) i podliczono je na 1,48 mld PLN. Podrożały akcje 125. spółek, potaniały 152.

Jutrzejsza sesja niczego nie wyjaśni - wszak to sesja rozliczeń kontraktów i opcji.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy na europejskich parkietach realizowali dzisiaj zyski po wczorajszych wzrostach, co pociągnęło główne indeksy Starego Kontynentu kilka dziesiątych procent w dół. O 17:00 niemiecki DAX tracił 0,2 proc., a francuski CAC40 i brytyjski FTSE były niżej o 0,6 proc. Traciły głównie spółki finansowe po negatywnych informacjach z banków. Prezes Deutsche Banku ostrzegł o negatywnym wpływie niskiej płynności na wyniki finansowe banków, o czym wspomnieli również przedstawiciele angielskiego Baringsa, co przypomniało inwestorom o kryzysie kredytowym. Sesja w Stanach zaczęła się neutralnie- S&P i Dow Jones traciły ok. 0,1 proc. Jednak, co ciekawe, spadki nie były zbyt głębokie pomimo umacniającego się jena. Może to oznaczać, że inwestorzy dopiero będą ograniczali carry trade, a dzisiejszą sesję w Stanach zdominuje kolor czerwony.

WALUTY

Poranny rekord euro został już poprawiony. Teraz najwyższa cena płacona za wspólną walutę to 1,4059 USD. Sytuacja zaczyna być niepokojąca, ale nie dla Amerykanów, którym łatwiej będzie eksportować swoje towary, lecz dla europejskich przedsiębiorstw, dla których eksport poza UE będzie utrudniony, a trzeba będzie się zmierzyć z amerykańską konkurencją na rodzimych rynkach. Euro jest już silnie wykupione i korekta może zacząć się w każdej chwili.

Spadek dolara przełożył się wreszcie na wzrost notowań jena, który zyskał 1,2 proc. do dolara i 0,6 proc. do euro. Ryzyko znów przestało być modne.

Ale złoty nie jest widać uważany za walutę wysokiego ryzyka. Kurs dolara spadł u nas do 2,678 PLN, euro trzyma się na 3,767 PLN, a frank podrożał do 2,288 PLN.

SUROWCE

Cena ropy na giełdzie w Londynie utrzymuje się w okolicach poziomu 78,00 USD z baryłkę brent, gdzie podskoczyła wczoraj po decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Tym samym, środowa informacja o kolejnym spadku zapasów paliw w Stanach nie była dostatecznie silnym argumentem, aby zaatakować nowy rekord. Najwidoczniej fundusze hedgingowe są niechętne otwieraniu długich pozycji, obawiając się, że po silnych wzrostach z ostatnich pięciu tygodni potencjał wzrostowy się wyczerpuje. Sądzimy jednak, że jutro bądź w przyszłym tygodniu zobaczymy ropę na rekordowo wysokich poziomach.

Niewielkie zmiany mamy również na miedzi, która była dziś rano na lekkim minusie, a po południu wyszła na 0,5-procentowy plus. Tona tego surowca kosztuje na giełdzie w Londynie 7.930 USD.

Cena złota silnie wzrosła w wyniku umocnienia się eurodolara, który przez cały dzień bił dzisiaj kolejne rekordy. Uncja tego kruszcu podrożała dzisiaj o 2 proc. dochodząc do poziomu 738 USD i jest najdroższa w historii.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.