ECB nie zmienił stóp, pożyczył bankom 42 mld euro

ECB nie zmienił stóp, pożyczył bankom 42 mld euro
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-09-06 (18:33)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Zamiast tego udostępnił bankom 42 mld euro w liniach kredytowych. Oprócz decyzji ECB, która była swoistym dylematem, między przyznaniem pierwszeństwa długofalowej walce z inflacją i doraźnymi potrzebami banków, na rynek napłynęło sporo korzystnych danych z USA.

Indeks ISM dla sektora usług wyniósł 55,8 pkt. Okazuje się, że poza budownictwem i finansami, pozostałe branże radzą sobie całkiem nieźle. Wyraźnie wzrósł indeks nowych zamówień. Koszty pracy wzrosły o 1,4 proc. (oczekiwano 1,6 proc.), a wydajność pracy wzrosła w II kwartale o 2,6 proc. (oczekiwano 2,4 proc.). Bank Ludowy Chin nakazał bankom odprowadzanie 12,5 proc. gromadzonych depozytów do banku centralnego (wcześniej było to 12 proc.) - oto wydarzenia dnia.

SYTUACJA NA GPW

W oficjalnej statystyce WIG20 spadł na dzisiejszej sesji o 0,8 proc., ale w rzeczywistości spadek nie był aż tak silny. To końcowy fixing, na którym duże zlecenia sprzedaży akcji takich spółek jak PKO BP, Pekao czy PKN nie spotkały się z odpowiednio wysokim popytem zadecydował o nieudanym finiszu. Przed fixingiem WIG20 był bliski wartościom z wczorajszego zamknięcia. Co nie zmienia faktu, że poranna próba wzrostu indeksu powyżej 3600 pkt nie powiodła się, a kupujący dysponują zbyt małymi siłami by podnieść rynek. Obroty podliczono dziś na 1,47 mld PLN, a więc były niższe niż wczoraj. Pierwsza część sesji miała być odpowiedzią, na spadek we wczorajszej końcówce notowań i widać było słabość popytu (małe obroty w czasie zwyżki). Całość można uznać za dalszy ciąg konsolidacji i oczekiwania na poważniejszy impuls do działania.

Dziś wzrosły notowania 102. spółek, spadły 179.

GIEŁDY W EUROPIE

Pomimo dnia pełnego ważnych publikacji makro europejski indeksy zmieniały się nieznacznie. Inwestorzy spodziewali się pozostawienia stóp na dotychczasowych poziomach więc przez ECB i Bank Anglii, wiec nie wpłynęły one znacząco na kursy akcji. Wprawdzie w pierwszej części notowań dominowały silne spadki, wynikające z obaw inwestorów że interwencje banków centralnych nie wystarczą do utrzymania wysokiej dynamiki zysków tego sektora, jednak po południu indeksy odrabiały straty. Przyczyniła się do tego pozytywna informacja zza oceanu o wyższej od prognoz dynamice wydajności pracy w drugim kwartale. Dzięki niej oraz otwarciu w Stanach na lekkich plusach, niemiecki DAX skończył dzień 0,3 proc. wyżej, podobnie jak francuski CAC, a brytyjski FTSE wzrósł o 0,4 proc. Na koniec, przypominamy o jutrzejszym raporcie z amerykańskiego rynku pracy, który zawsze budzi spore emocje inwestorów za oceanem.

WALUTY

Kurs euro wzrósł dziś do 1,367 USD i z trudem zmieścił się w przedziale kreślonej od dwóch tygodni konsolidacji. Jest szansa na wybicie górą, co dałoby zapewne pozytywny impuls dla rynków akcji. Wbrew pozorom ta para walut, która chwilowo zeszła z pierwszych stron serwisów informacyjnych, może odegrać w niedalekiej przyszłości dużą rolę dając zdecydowany sygnał do powrotu do ryzykownych inwestycji (jeśli euro będzie drożało), lub odwrotu od nich (jeśli euro stanieje).

Dzień przyniósł także niewielkie osłabienie jena. Także japońska waluta czeka na dalszy rozwój notowań pary euro/dolar.

Tymczasem u nas dolar spadł do 2,79 PLN i jest najtańszy od tygodnia, a w cenach zamknięcia od trzech tygodni. Euro potaniało do 3,816 PLN, a frank do 2,317 PLN.

SUROWCE

Ropa przebiła poziom 75 USD po dzisiejszym raporcie dotyczącym jej zapasów w Stanach i późnym popołudniem za londyńską baryłkę brent płacono 75,50 USD. Ponieważ skurczyły się one bardziej niż oczekiwano, a jest to ich ósmy spadek w ostatnich dziewięciu tygodniach, rynek czuje presję od strony podażowej. Najbliższe dni pokażą, czy uda się utrzymać ropie powyżej 75 USD, co może być trudne o tyle, że w niespełna miesiąc podrożała o 10 proc. i należy spodziewać się jakiegoś odreagowania.
Z takowym mamy już od czynienia w przypadku miedzi, której cena spada trzeci dzień z rzędu. Na londyńskiej giełdzie tona tego surowca potaniała o 1,4 proc. do poziomu 7.160 USD. Dalsze zachowanie miedzi zależy w dużej mierze od sentymentu na rynkach akcji, bowiem oba rynki są silnie skorelowane.

Złoto pozostaje w trendzie wzrostowym w wyniku osłabienia się dolara w stosunku do euro. Jego uncja podrożała dzisiaj o 0,9 proc. dochodząc do 689 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.