Tydzień: PKB w Polsce i posiedzenie RPP

Tydzień: PKB w Polsce i posiedzenie RPP
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-08-25 (10:42)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzące dni przyniosą sporo nowych informacji gospodarczych. Dziś sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA, jutro indeks klimatu gospodarczego w Niemczech (Ifo). Ale najbardziej interesujące nas dane to dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce, która ma wynieść 14 proc., oraz stopa bezrobocia, która ma się obniżyć do 9,5 proc.

Czy te dane zostaną wzięte pod rozwagę przez członków Rady Polityki Pieniężnej? Możliwe, ale najprawdopodobniej w środę i tak podejmą oni decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, czekając choćby na dane o dynamice PKB w II kwartale - te poznamy w piątek. Dzień wcześniej indeksy nastroju w europejskiej gospodarce, a w piątek przychody i wydatki Amerykanów.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja była jedyna w zeszłym tygodniu, kiedy wartość indeksów wyraźnie rosła. WIG20 zyskał 1,5 proc. i choć przewaga byków na całym rynku była widoczna, to nie znalazła oparcia w rosnących obrotach, które podliczono na niespełna 900 mln PLN. Być może trzeba uznać, że jak na wakacyjną sesję to i tak nieźle. Pomijając oczywisty fakt, że indeksy są w pobliżu minimów sprzed dwóch lat, ten piątkowy wzrost opierał się na dziwacznych przesłankach - wzrosła cena ropy, spadł dolar do euro - a więc wracamy do tych wszystkich uwarunkowań, które tak negatywnie wpływają na naszą gospodarkę. Ale skoro na całym świecie akcje drożały (głównie jednak sektora paliwowego), to dlaczego GPW miałaby stanowić niechlubny wyjątek?

W piątek podrożały akcje 196 spółek, potaniały 93. Przewaga obrotów przy drożejących jak 12 do 1.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy w piątek zdecydowanie szły w górę - DJIA zyskał 1,7 proc., NASDAQ wzrósł o 1,4 proc., a indeks obrazujący zachowanie szerokiego rynku S&P 500 dołożył 1,1 proc. Kupującym akcje sprzyjały te czynniki, które wcześniej skłoniły inwestorów do opuszczania rynku akcji, czyli kurs dolara i cena ropy, choć nie bez znaczenia było także publiczne wystąpienie B.Bernanke. Z jego wypowiedzi można było wywnioskować, że FED przymierza się do rozciągnięcia kontroli na cały system finansowy, ponieważ innowacje z ostatnich lat wprowadzane przez fundusze hedgingowe oraz private equity sprawiły, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, a dotychczasowi partnerzy przestali pożyczać sobie pieniądze. W Azji giełdowe parkiety poszły śladem Wall Street i zazieleniły się od wzrostów - NIKKEI zyskał 1,7 proc., a Hang Seng szedł w górę o 3,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - jeśli spojrzymy na wykres miesięczny indeksu sytuacja jest bardzo niejednoznaczna. Indeks broni się co prawda z powodzeniem powyżej poziomu 2500 pkt (szczyt hossy z 2000 r. linia trzymiesięcznego oporu z 2005 r., oraz dołek z tąpnięcia w czerwcu 2006 r. - poziom ten jest więc bardzo istotny dla rynku), ale jednocześnie znalazł się poniżej średniej z 50-miesięcy. W przeszłości (w czasie bessy z 2001 roku) oznaczało przedłużenie spadków o kolejne miesiące. Z drugiej strony MACD zdaje się być zbyt rozjechany, by pozwolić na dalsze zniżki. Na wykresie tygodniowym to właśnie MACD daje sygnał do ataku z najniższego poziomu w swojej historii. I prawdopodobnie jakieś odbicie właśnie teraz zobaczymy, rynek jest tak wyprzedany, że może to być nawet silny ruch. Dopóki wsparcie na poziomie 2500 pkt działa, nie ma powodu by sądzić, że spadki mogą być jeszcze głębsze.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

ABM Solid - ma kontrakt z miastem Kraków o wartości 4,45 mln euro (netto). Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i zbudowanie zakładu demontażu odpadów wielkogabarytowych. Spółka ma na to czas do 15 grudnia przyszłego roku.

Cormay - Michał Kazanecki sprzedał 675 tys. akcji spółki i obecnie ma ich mniej niż 1 proc. (przed transakcją 7,8 proc.).

Kofola-Hoop - na 16 września spółka zwołała NZWA. Głosowanie ma dotyczyć m.in. skupu własnych akcji.

Grupa Kościuszko - kupiła nieruchomość (0,3 ha) w miejscowości Poczesna za 1,25 mln PLN.

Impel - podpisał kontrakt z Vatenfall Polska o wartości ok. 26 mln PLN na ochronę osób i mienia w zakładach kontrahenta.

PROGNOZA GIEŁDOWA

W poniedziałek sprzyjająca atmosfera za granicą powinna pomóc wydźwignąć WIG20 powyżej 2600 pkt., lecz po bardzo udanej piątkowej sesji część potencjału wzrostowego została już wykorzystana, a przy obecnych huśtawkach nastrojów większa jest szansa na to, że będziemy się poruszać w rytmie dwa kroki do przodu jeden w tył niż, że ruszymy zdecydowanie w górę (jak w połowie lipca). Wiele publikacji makroekonomicznych zaplanowano na ten tydzień - część z nich pozwoli przekonać się ile racji mieli analitycy Goldman Sachs, którzy w jednym z ostatnich raportów stwierdzili, że połowa świata znajduje się już lub w najbliższych miesiącach wkroczy w recesję. Tymczasem w USA do trzeciego największego w historii bankructwa banku IndyMac (oraz siedmiu innych, które w tym roku ogłosiły upadłość), w miniony weekend dołączył kolejny, tym razem niewielki, lokalny bank. Na liście zagrożonych niewypłacalnością banków sporządzonej przez amerykański nadzór po pierwszym kwartale znajdowało się 90 instytucji (co dziesiąty sobie nie poradził), a w najbliższych dniach przekonamy się czy po aktualizacji wydłużyła się, co sądząc po utrzymującej się od roku niskiej płynności na rynku międzybankowym jest bardzo prawdopodobne.

WALUTY

Na rynku walutowym rano było spokojnie i kurs dolara stabilizował się po silnych ruchach z końca ubiegłego tygodnia - za jedno euro płacono 1,473 USD, a kurs pary dolar-jen dryfował wokół poziomu 110 jenów. Porcja informacji z największych gospodarek zapowiada wysoką zmienność kursów walut - jeśli odłożymy na bok akademickie dyskusje o recesji, nie sposób zaprzeczyć, że większość z nich spowalnia. Pytanie, które stawiają sobie obecnie inwestorzy, to na ile wewnętrzna siła krajów wschodzących pozwoli przejąć im kontrolę na światowej scenie gospodarczej - zdania w tej kwestii są podzielone. Złotówka oddała w poniedziałek rano to co wywalczyła pod koniec tygodnia i taniała wobec większości walut - najsilniej w stosunku do dolara, za którego płacono 2,245 PLN (+1,5 proc.). Euro kosztowało 3,309 PLN (+0,5 proc.), a frank szwajcarski 2,042 PLN (+0,4 proc.).

SUROWCE

W ubiegłym tygodniu ropa naftowa odnotowała w czwartek największy jednodniowy wzrost ceny w historii i podrożała do ponad 121 USD, ale już w piątek nastroje inwestorów diametralnie się odwróciły i na nowojorskiej giełdzie NYMEX baryłkę wyceniono na 114,5 USD. Ruch w górę trwał ok. 4 godziny, a do jego zniwelowania wystarczyło ok. 10 godzin - to doskonały przykład rozchwiania rynków, które poszukują poziomów równowagi. Dokładnie ten sam schemat wystąpił na rynku walutowym - w środę i czwartek dolar mocno tracił na wartości, by podczas piątkowej sesji powrócić do łask inwestorów. Uruchomienie przez BP uszkodzonego przed kilkoma dniami rurociągu nad Morzem Kaspijskim było w poniedziałek rano dodatkowym argumentem w rękach spekulantów liczących na spadki, ale duże zmienność cen sugeruje, że na wykresie właśnie tworzy się lokalny dołek. W ubiegłym tygodniu liczba otwartych długich pozycji na nowojorskim rynku kontraktów terminowych przewyższyła ilość krótkich o ok. 11,7 tys. pozycji, podczas gdy tydzień wcześniej gracze zarabiający na osuwaniu się ceny baryłki mieli o 9,1 tys. kontraktów więcej - to sygnał, że inwestorzy instytucjonalni spodziewają się, że ropa podrożeje.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.