Dane i wydarzenia – Długa lista danych z Ifo na czele

Dane i wydarzenia – Długa lista danych z Ifo na czele
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-25 (09:40)

Ubiegły tydzień nie przyniósł znaczących zmian w wycenie aktywów finansowy. Notowania dolara czy ropy naftowej w piątkowe popołudnie były niemal na takim samym poziomie jak na początku handlu w miniony poniedziałek. Traciły najważniejsze indeksy giełdowe, co nie dziwi wobec nerwowego początku tygodnia (m.in. skutek wypowiedzi Rogoffa), choć znalazły się wyjątki (jak giełda w Londynie).

W nadchodzącym tygodniu, rozpoczętym bardzo optymistycznie przez azjatyckie parkiety (m.in. z powodu niższych cen ropy i wypowiedzi Bernanke, iż inflacja powinna się zmniejszać) czeka nas spora lista danych makroekonomicznych, choć tylko kilka z nich będzie miało (teoretycznie) potencjał do wywołania większej reakcji inwestorów. Do tej grupy z pewnością należy indeks Ifo, którego sierpniowy odczyt poznamy we wtorek. Indeks klimatu biznesowego w Niemczech zniżkował wyraźnie w ostatnich miesiącach i rynek oczekuje kolejnego spadku również w sierpniu, choć tylko o 03 pkt. (do 97,2 pkt.). Choć dane ze strefy euro mają z reguły mniejsze bezpośrednie przełożenie na rynek (właśnie z wyjątkiem Ifo), wyraźne pogorszenie się sytuacji gospodarczej na starym lądzie jest zasadniczą przyczyną ostatnich spadków na EURUSD. Drugim istotnym wydarzeniem będzie publikacja danych o zamówieniach dóbr trwałego użytku, uznawana za bardzo wrażliwy miernik amerykańskiego popytu. Dane poznamy w środę, zaś rynek oczekuje wzrostu o 0,1% m/m.

Ponadto w USA dane o sprzedaży domów, zarówno używanych (już dziś, konsensus 4,9 mln), jak i nowych (jutro, konsensus 523 tys.), dane o wydatkach i dochodach Amerykanów, wskaźnik nastrojów konsumenckich (konsensus 62,3 pkt.), czy wskaźnik aktywności w rejonie Chicago (oczekiwane 49,9 pkt.) – te wszystkie dane w piątek. W czwartek podane będą dane o PKB, jednak będzie to już drugi odczyt. Ze względu na silny eksport oczekuje się, iż będzie to rewizja wyraźnie powyżej podanych wstępnie 1,9%.

Cała seria lipcowych wskaźników podana zostanie w Japonii (piątek od 1.15 do 1.50 naszego czasu). Poznamy wtedy dane odnośnie inflacji, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Poznamy wreszcie indeks aktywności w sektorze przemysłowym – w tym przypadku będą to dane sierpniowe.

Wreszcie będzie to ciekawy tydzień również w polskiej gospodarce. Jutro poznamy dane o sprzedaży detalicznej w lipcu. Oczekujemy sprzedaży na poziomie 14,5% r/r. W środę o poziomie stóp procentowych zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej. W naszym przekonaniu Rada nie zmieni stóp procentowych, zwłaszcza w obliczu przeciwstawnych sygnałów takich jak sztywność płac i słabszy złoty z jednej strony oraz spowolnienie aktywności gospodarczej i spadające ceny ropy z drugiej. Uważamy, że jest jeszcze pole na jedną podwyżkę stóp i nastąpi ona we wrześniu. W czwartek poznamy dane o produkcie krajowym w drugim kwartale. Oczekujemy, iż roczny wzrost PKB (w cenach stałych roku poprzedniego) obniży się po raz trzeci z rzędu i wyniesie 5,5-5,8%. O ile będzie to ciągle tempo wzrostu porównywalne z tym z poprzednich kwartałów, większe spadki dynamiki PKB nastąpią zapewne w trzecim kwartale oraz w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Waluty – Dolar znów się umacnia

Końcówka minionego tygodnia oraz początek notowań w bieżącym to powrót do umocnienia dolara. Powód to silny spadek notowań ropy w piątkowe popołudnie, który radykalnie zmniejsza szanse na większe odbicie na tamtym rynku, a tym samym jest sygnałem dla inwestorów, iż przynajmniej jeden z czynników nie będzie dostarczał presji na osłabienie dolara. Para EURUSD jeszcze w piątek rano notowana była na poziomie 1,4890, tydzień zakończyła na 1,4773, zaś po kilku godzinach handlu w nowym tygodniu jest to już 1,4719 (choć notowania spadły nawet poniżej 1,47). Czy to już koniec korekty na parze EURUSD i powrót do ruchu spadkowego? Jest to bardzo prawdopodobne, jednak z oceną należy poczekać do pokonania poprzedniego minimum, czyli poziomu 1,4629. Dolar zyskuje też bardzo wyraźnie wobec jena – od piątkowego poranka notowania pary USDJPY wzrosły z poziomu 108,40 do 110,07.

Zakończenie mini-korekty na parze EURUSD oznaczałoby, iż złoty (który w zeszłym tygodniu odrobił nieco strat) ponownie będzie pod presją. W najbliższych dniach mamy kilka czynników o charakterze krajowym, które (przy braku silnych ruchów na EURUSD) mogą mieć wpływ na rynek. Chodzi o decyzję RPP odnośnie stóp procentowych, a dokładnie o komunikat, który mógłby ewentualnie zwiększać prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki. Teoretycznie zawsze zaskoczyć mogą także dane o PKB, choćby ze względu na zmiany zapasów, które często są bardzo zmienne. Tydzień złotówka zaczyna od osłabienia wobec dolara – USDPLN jest na poziomie 2,2430 (2,23 w piątek na zamknięciu), EURPLN jest na podobnym poziomie – 3,3030.

Surowce – Rura na Kaukazie znów działa

Na rynku ropy ponownie spore znaczenie odegrał poziom 120,90-121 USD za baryłkę, który tym razem okazał się skutecznym oporem dla mini-korekty z poprzedniego tygodnia. Ceny ropy mocno spadły już w piątek, po tym jak BP poinformowało o ponownym uruchomieniu rurociągu z Azerbejdżanu. I tak ceny ropy gatunku Brent jeszcze rano oscylowały niewiele poniżej 121 USD, zaś na koniec tygodnia obniżyły się zaledwie do 113,30 USD. Początek tygodnia przynosi jednodolarowy wzrost, jednak należy traktować go przede wszystkim jako odreagowanie piątkowych spadków. Kontynuacja przeceny prowadziłaby nas do wsparcia na poziomie 110,25 – 110,60 USD.

Przecena ropy i mechanizm, który uruchamia (tańsza ropa = mocniejszy dolara = presja na inne surowce), tradycyjnie szkodzi notowaniom kruszców. W piątek złoto traciło 2%, zaś srebro aż 5%. Dość gwałtownie (zwłaszcza w porównaniu do innych metali) drożała natomiast platyna – jej ceny wzrosły aż o 5% po tym jak u trzeciego co do wielkości producenta metalu (Lonmin Plc.) wybuchł strajk. Spółka poinformowała jednak dziś, iż strajk się zakończył, zaś produkcja nie ucierpiała.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.