Morgan Stanley zamroził linie kredytowe tysiącom klientów

Morgan Stanley zamroził linie kredytowe tysiącom klientów
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-08-06 (20:27)

Informację tej treści podała agencja Bloomberga powołując się na informatora z banku pragnącego zachować anonimowość, ponieważ nie jest to jawna informacja. Chodzi o linie kredytowe zabezpieczone hipotekami na zajmowane przez klientów banku nieruchomości.

W Polsce swego czasu podobny nisko oprocentowany debet uruchomił np. ING Bank. Zamrożenie linii kredytowych ma związek ze spadkiem wartości nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i jest po prostu kolejną odsłoną trwającego od roku kryzysu - bank nie jest w stanie przeszacować wartości zabezpieczeń, pod które udzielił linii kredytowych, wobec tego po prostu je zamraża. W pierwszym kwartale ogłoszono najwięcej upadłości konsumenckich od 20 lat. Były one spowodowane zbyt wysokimi liniami kredytowymi pod hipotekę.

SYTUACJA NA GPW

W środę po optymistycznych nastrojach na GPW po południu nie było już śladu. Tuż po otwarciu notowań WIG20 przetestował ponownie poziom 2750 pkt., podaż w tej okolicy była nieubłagana. Dalsza część sesji to stopniowe osuwanie się w dół, zakończone akcentem arbitrażystów, którzy także pozbywali się papierów największych spółek. Na ok. 1 mld PLN obrotów wypracowanych przez papiery z WIG20, aż 517 mln PLN przypadło na dwa banki PKO BP oraz Pekao SA, ale to nie ich akcje taniały najmocniej. PGNiG przeceniono o 7,7 proc., a o ponad 5 proc. straciły na wartości PKN Orlen oraz Agora. Mniejsze spółki zachowywały się nieco lepiej sWIG80 spadł o 0,5 proc., a mWIG40 o 0,7 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 1,6 proc., a WIG20 o 2,2 proc.

GIEŁDY W EUROPIE

W środę w Europie inwestorzy mieli zarówno powody do kupowania akcji, jak i do realizacji zysków, dlatego indeksy najważniejszych giełd regionu kończyły dzień z mieszanymi wynikami. Jedyne ważne dane makroekonomiczne napłynęły z Niemiec i ostudziły zapał byków, bowiem okazało się, że zamówienia w fabrykach były w ostatnim miesiącu o 6,1 proc. niższe niż przed rokiem (poprzednio spadły o 2,5 proc.). Na zachodzie wyniki finansowe francuskiego BNP Paribas oraz niemieckiego Commerzbanku pozytywnie zaskoczyły i dały inwestorom wiarę w europejski sektor bankowy. Warto wspomnieć o nowej strategii Siemensa, który zamierza skoncentrować się na trzech sektorach: energetyczny, przemysłowym i opiece zdrowotnej, natomiast spółki joint venture z Nokią, Boschem i Fujitsu zostaną najprawdopodobniej rozwiązane. Tuż przed końcem notowań CAC40 zyskiwał 1,4 proc., FT-SE rósł o 0,4 proc., BUX spadał o 1,1 proc.

WALUTY

Dopóki ropa utrzymywała się z powodzeniem powyżej 120 dolarów za baryłkę, dopóty euro umacniało się wobec dolara. Raport Departamentu Energii, który poinformował o wzroście zapasów ropy w USA (i spadku zapasów benzyny) zmienił sytuację i na rynku ropy i na rynku walutowym. Kurs euro spadł w okolice 1,54 USD. Ten poziom incydentalnie był tylko naruszany przez dolara w ostatnich pięciu miesięcach. Dalszy spadek euro miałby zapewne poważne konsekwencje techniczne.
U nas spore zamieszanie wywołała interwencja słowna wicepremiera Waldemara Pawlaka, ale tylko medialne. W rzeczywistości złoty spadał razem z innymi walutami regionu, na fali pogłosek o możliwej obniżce stóp procentowych w Czechach (jutro decyzja w tej sprawie). Dolar podrożał do 2,10 PLN (najdroższy od miesiąca), euro do 3,24 PLN, a frank do 1,983 PLN (momentami był o grosz droższy).

SUROWCE

Dane Departamentu Energii pokazały w środę znaczny wzrost strategicznych rezerw paliwowych (1,2 mln baryłek, wobec oczekiwań na poziomie 200 tys.), co utwierdziło inwestorów w przekonaniu, że przecena ropy naftowej na światowych rynkach ma potwierdzenie w realnym spadku zapotrzebowania. Ku uciesze amerykańskich konsumentów spadki ceny baryłki szybko zostały odzwierciedlone w kosztach benzyny na stacjach paliw. Jeszcze 16 lipca średnia cena galonu benzyny w USA wynosiła 4,11 USD, a wczoraj po dwudziestej obniżce z rzędu Amerykanie tankowali po 3,86 USD. Silnej wyprzedaży kontraktów na ropę przeciwdziałała informacja o zgodzie największych światowych mocarstw na zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Baryłka nieznacznie potaniała i po południu została wyceniona na ok. 118,2 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.