Dane i wydarzenia – Ropa pomaga rynkom

Dane i wydarzenia – Ropa pomaga rynkom
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-07-30 (10:14)

Jeszcze dwa miesiące temu ropa po 121 USD wywoływała co najwyżej grymas niezadowolenia i obawy o efekty dla gospodarek krajów rozwiniętych. Tymczasem wczoraj to właśnie spadek cen ropy do tego poziomu ożywił przygasający na rynkach akcji optymizm i wyraźnie pomógł dolarowi.

Inna sprawa, że gdyby nie wcześniejsze rekordy tego surowca, uniknęlibyśmy masowej wyprzedaży akcji w czerwcu. Warto zwrócić uwagę, iż spadek cen ropy ponownie miał miejsce już w momencie, kiedy na rynku obecni byli inwestorzy amerykańscy. Co więcej, bez jednoznacznego powodu. Mógł nim być raport amerykańskich służb bezpieczeństwa o wydobyciu w Iraku, mogła być obawa o kolejne dane o wzroście zapasów w USA. Rynkom pomogły także wyniki US Steel – firma ta mocno zyskała na rosnących szybko cenach.

Dziś w USA kluczowe będą dwa raporty, ADP przedstawiający zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz ten o zapasach paliw. Raport ADP opublikowany zostanie o godzinie 14.30. Rynek oczekuje, że zatrudnienie po raz kolejny się zmniejszy, tym razem o 53 tys. (miesiąc wcześniej było to 79 tys.). Przypomnijmy, iż raport traktowany jest głównie jako prognostyk payrollsów, które zostaną podane w piątek. Dane z rynku paliw podane będą o godzinie 16.35.

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. Jak już pisaliśmy, zmiana stóp procentowych jest bardzo mało prawdopodobna. Pytanie dotyczy raczej możliwości podwyżek w kolejnych miesiącach. W naszym przekonaniu Rada może podnieść stopy jeszcze we wrześniu. Czy po raz ostatni? To będzie w dużym stopniu zależało od reakcji eksportu na spowolnienie zewnętrzne i umocnienie złotego oraz reakcję wskaźników z rynku pracy na pogorszenie sytuacji w firmach. Co do jutrzejszego posiedzenia, dla rynku ciekawsze niż komunikat mogą być nieoficjalne komentarze członków RPP.

Waluty – Dolar najmocniejszy od ponad miesiąca

Spadające ceny ropy naftowej pomogły w końcu parze EURUSD zejść poniżej poziomu 1,56, co nie udawało się wcześniej, mimo iż kilkukrotnie były ku temu preteksty. Jest to poziom najniższy od ponad miesiąca, po pokonaniu wsparcia na poziomie 1,5620 (wyznaczonego przez ostatnie lokalne minima), notowania obniżyły się do poziomu 1,5555 otwierając sobie drogę przynajmniej do 1,5460. Dla dolara niezmiernie ważne będą dane z rynku pracy (począwszy od dzisiejszego ADP, poprzez jutrzejsze tygodniowe, na piątkowych payrollsach kończąc), pomóc amerykańskiej walucie mogłoby także przełamanie wsparcia na rynku ropy. Dolar zyskiwał także w relacji do innych głównych walut. Para USDJPY odnotowała wzrost w okolice 108,25 i ponownie znalazła się w pobliżu istotnego oporu na poziomie 108,55. W przypadku USDCHF opór jest znacznie dalej bo na poziomie 1,0629 wobec wczorajszego maksimum 1,0477.

Niezwykła była również wczorajsza sesja na polskim złotym i to wcale nie ze względu na popołudniowe umocnienie dolara. Zaraz po otwarciu na rynku dominowali sprzedający, co zaowocowało aż 1% osłabieniem i wzrostem par EURPLN i USDPLN odpowiednio 3,2303 i 2,0522. Przyczyną takiego stanu rzeczy mógł być psychologiczny poziom 3,20 na EURPLN, który w poprzednich dniach powstrzymał umocnienie złotego. Nie pomogło z pewnością słabe otwarcie notowań na GPW – jeśli część z pieniędzy zainwestowanych w złotego znalazła się na giełdzie, był to idealny moment na zamykanie pozycji. Co ciekawe, złoty bardzo szybko zaczął odrabiać straty. Co więcej, nasza waluta bardzo dobrze zniosła późniejsze umocnienie dolara wobec euro. Złoty oczywiście stracił do amerykańskiej waluty, ale jednocześnie zyskiwał wobec euro, tak iż pod koniec dnia notowania EURPLN znowu znalazły się w pobliżu 3,20. To może oznaczać, iż rynek będzie chciał ten poziom przetestować.

Surowce – Testowanie wsparcia

Wczoraj cena baryłki Brent obniżyła się przez moment do poziomu 120,89 USD. To mniej niż 121,27 USD odnotowane 5 czerwca i 121,22 USD 15 maja. Notowania niemal momentalnie powróciły jednak w okolice 121,50 USD, co oznacza, iż nie można jeszcze mówić o przełamaniu wsparcia (zwłaszcza, iż dla amerykańskich inwestorów ważniejsze są notowania gatunku Crude – zbliżone, niemniej konkretne poziomy wsparć oczywiście się różnią). Pokonanie i tego wsparcia mogłoby oznaczać dalsze silne spadki, nie wykluczone, iż nawet do poziomu 100 USD za baryłkę.

Co jest przyczyną takich ruchów? Coraz więcej doniesień informuje, iż amerykanie oszczędzają paliwo. Ważne będzie zatem, czy po raz trzeci z rzędu potwierdzą to dane o zapasach paliw (dziś o 16,35). Dodatkowo, amerykańskie służby bezpieczeństwa poinformowały, iż środki bezpieczeństwa zastosowane w zabezpieczeniu rurociągów przynoszą oczekiwane rezultaty i eksport może zostać zwiększony nawet o jedną piątą.

Dość skrajne informacje napływają z kartelu OPEC. Prezydent tej organizacji, Chakib Kheil powiedział wczoraj, iż ewentualna dalsza apreacjacja dolara i uspokojenie sytuacji geopolitycznej mogłyby sprowadzić cenę baryłki ropy do poziomu 70-80 USD. Cenę tę uznał on jako „długoterminową cenę ropy”. Jednocześnie przedstawiciel OPEC z ramienia Iranu spekulował, iż zaostrzanie napięć z Zachodu z jego krajem może wywindować cenę baryłki do 500 USD w ciągu kilku lat. Choć teoretycznie głosy te nie wykluczają się (jako że bazują na przeciwnych założeniach), rynek nie bardzo słucha w chwili obecnej tego rodzaju spekulacji ze strony irańskiej, gdyż mają one głównie cele polityczne.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.