Skrzypek widzi z dachu, że inflacja nie wzrośnie

Skrzypek widzi z dachu, że inflacja nie wzrośnie
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-29 (10:23)

WYDARZENIE DNIA: Zagrożenie inflacji ze strony rosnących prac wydaje się być ograniczone - uważa Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe... Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe po raz trzeci na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy - tak przynajmniej uważa zdecydowana większość ekonomistów.

Podwyżka jest już w całości zdyskontowana przez rynek pieniężny - stopa 3M WIBOR wzrosła w ostatnich miesiącach z 4,20 do 4,95 proc., zatem rynek "uwzględnił" trzy podwyżki stóp. Wzrost stóp WIBOR oznacza także wyższe koszty oprocentowania kredytów. Ich obsługa może kosztować nawet 10 proc. więcej niż na początku roku (więcej o tym w komentarzu po decyzji Rady). Wypowiedź prezesa NBP pochodzi z 6 sierpnia. Prezes nie znał wówczas choćby decyzji rządu o podniesieniu płacy minimalnej.

SYTUACJA NA GPW

Co prawda łatwo mówić po niewczasie (tzn. dziś rano, kiedy wiadomo, że dzisiejsza zacznie się od spadku), ale było coś niepokojącego w końcówkach sesji w poniedziałek i wtorek. Spadki wtedy znacznie przyspieszały pod wpływem giełd amerykańskich, ale wrażenie jest takie, jakby inwestorzy szukali przez cały dzień okazji do pozbycia się akcji, a kiedy ta się nie trafiała, pod koniec dnia sprzedawali już bez pardonu. Tak w każdym razie prezentuje się wczorajsza sesja, choć oczywiście obroty na poziomie 1,2 mld PLN nie świadczą wcale o huraganowych atakach sprzedających i dają pewną nadzieję, że jednak burza przejdzie bokiem, a rynek łatwo się przed przeceną obroni.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania akcji 95. spółek, spadły 184. Niewielka przewaga obrotów po stronie taniejących papierów.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy spadły najmocniej od trzech tygodni w wyniku powrotu obaw o kondycję sektora finansowego. S&P stracił 2,3 proc., a Dow Jones zakończył dzień 2,1-proc. minusem, po obniżeniu przez agencję Merrill Lynch ratingu dla spółek wspomnianego sektora. Co więcej, inwestorów rozczarowało sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Fed, które sugeruje, że sytuacja nie jest na tyle poważna aby stopy miały zostać obniżone. Chociaż obroty wzrosły w porównaniu z poniedziałkową sesją, to nie były specjalnie wysokie. Brazylijski Bovespa stracił 2,7 proc.

Negatywna sesja w Stanach nie mogła przejść bez echa na azjatyckich parkietach, tym bardziej, że umacniający się jen obniża zyski i konkurencyjność japońskich eksporterów. Nikkei stracił 1,7 proc., Hang Seng 2,3 proc., a Shanghai Composite 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Bank BPH - od dwóch tygodni kurs akcji banku testował wsparcie na poziomie 850 PLN i na wczorajszej sesji nie udało się go obronić. Oznacza to, że w cenach zamknięcia akcje są najtańsze od prawie 11 miesięcy. Chociaż ustalenie nowego minimum odbyło się przy małych obrotach potwierdza ono trend spadkowy. Następnym wsparciem dla kursu jest dołek z 21 sierpnia, czyli poziom 825 PLN, a jego przełamanie powinno przecenić spółkę do 800 PLN.

Budimex - również w przypadku Budimex-u kurs ustalił nowy dołek (w cenach zamknięcia spółka jest najtańsza od siedmiu miesięcy), a co więcej, wybił się w dół z budowanej bazy. Jest to sygnał kontynuacji spadków, a ich druga fala powinna przecenić spółkę w okolice 63,36 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Petrolinvest - kupił 59 proc. udziałów w rosyjskiej spółce ZAO Peczora-Petroleum, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej. Cena nabytego pakietu wynosi 17 mln USD
.
Polnord - Prokom Investments sprzedał 1.300.000 akcji spółki o łącznej wartości 202 mln PLN.

Bank Millennium - PZU i PZU Życie sprzedały razem 280.000 akcji o łącznej wartości 3,2 mln PLN.

Skotan - Unibax sprzedał 2.150.000 akcji spółki i ograniczył swoje zaangażowanie do 16 proc. (wcześniej 20 proc.).

ComArch - dwaj insiderzy sprzedali łącznie 15.608 akcji o wartości 2,8 mln PLN.

Żurawie Wieżowe - podpisały umowę ze spółką Wrobis na dostawę, montaż i obsługę sześciu żurawi wieżowych. Czas trwania umowy określono na 10 miesięcy, a jej wartość na 2,1 mln PLN.

TVN - osoby z kierownictwa sprzedały 26.505 akcji o łącznej wartości 612 tys. PLN.

Polimex-Mostostal - członek zarządu kupił 1.727 akcji spółki o łącznej wartości 380 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Oczywiście oczekiwania przed dzisiejszymi notowaniami nie mogą być dobre. Spadek indeksów amerykańskich, azjatyckich, umocnienie jena - to wszystko skazuje nas na niskie otwarcie. Ale o tym, co będzie dalej zadecydujemy już sami. Wielu inwestorów zapewne zwróci uwagę, że jen po wcześniejszym umocnieniu zaczyna już tracić, że indeksy azjatyckie, mimo spadów w porównaniu do wczorajszych zamknięć, zakończyły sesje znacznie wyżej niż je rozpoczęły i wreszcie na fakt, że ostatnie spadki na GPW miały miejsce przy wyjątkowo skromnych obrotach. To wszystko daje nadzieję, że poranne spadki zostaną szybko wyhamowane. Oczywiście o ile w inwestorach nadal drzemie choć odrobina optymizmu.

Końcówka notowań znów pisana będzie pod dyktando giełd amerykańskich, ale to przecież nic nowego.

WALUTY

Osłabienie dolara do euro nie jest znowu takie duże, żeby podnosić z tego powodu larum. W każdym razie ta skala nie ma nic wspólnego z tym, co oglądaliśmy dwa tygodnie temu, kiedy rynek walutowy, a za nim rynki akcji, przystępował do swoich przetasowań. Dziś rano euro wyceniane jest na 1,359 USD - o 0,4 centa niżej niż wczoraj.

Nieco gorzej sprawa ma się z jenem, który umacnia się o 1,3 proc. do euro i o 1 proc. do dolara. Brakuje jednak całkiem sporo, zanim jen przetestuje swoje szczyty sprzed dwóch tygodni, a dopiero taki test wykrystalizowałby rynkową sytuację.

U nas dolar podrożał do 2,824 PLN, euro do 3,838 PLN, a frank do 2,35 PLN.

SUROWCE

Podczas wczorajszych notowań ropa skutecznie obroniła się przed spadkiem poniżej 70 USD za baryłkę i dziś rano londyńska baryłka brent kosztuje 70,35 USD. Najwidoczniej inwestorzy liczą, że dzisiejszy raport pokaże czwarty spadek zapasów tego surowca z rzędu, bowiem wczorajszy przebieg sesji za oceanem i sprawozdanie z posiedzenia FOMC nie były dla ropy korzystne.

Cena miedzi pogłębiła wczorajszy spadek o 0,3 proc. i wczesnym rankiem handlowano nią na londyńskiej giełdzie za 7.250 USD. Na giełdzie w Szanghaju została przeceniona o 0,8 proc. Taniejąca miedź jest wynikiem wzrostu zapasów tego surowca (w magazynach londyńskiej giełdy), które podskoczyły wczoraj o 8 proc., co rozwiewa obawy o stronę podażową rynku.

Spadek pogłębiło również złoto, które przy drożejącym dolarze potaniało o 0,5 proc. do poziomu 662 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.