Skrzypek widzi z dachu, że inflacja nie wzrośnie

Skrzypek widzi z dachu, że inflacja nie wzrośnie
Data dodania: 2007-08-29 (10:23) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Zagrożenie inflacji ze strony rosnących prac wydaje się być ograniczone - uważa Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe... Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe po raz trzeci na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy - tak przynajmniej uważa zdecydowana większość ekonomistów.

Podwyżka jest już w całości zdyskontowana przez rynek pieniężny - stopa 3M WIBOR wzrosła w ostatnich miesiącach z 4,20 do 4,95 proc., zatem rynek "uwzględnił" trzy podwyżki stóp. Wzrost stóp WIBOR oznacza także wyższe koszty oprocentowania kredytów. Ich obsługa może kosztować nawet 10 proc. więcej niż na początku roku (więcej o tym w komentarzu po decyzji Rady). Wypowiedź prezesa NBP pochodzi z 6 sierpnia. Prezes nie znał wówczas choćby decyzji rządu o podniesieniu płacy minimalnej.

SYTUACJA NA GPW

Co prawda łatwo mówić po niewczasie (tzn. dziś rano, kiedy wiadomo, że dzisiejsza zacznie się od spadku), ale było coś niepokojącego w końcówkach sesji w poniedziałek i wtorek. Spadki wtedy znacznie przyspieszały pod wpływem giełd amerykańskich, ale wrażenie jest takie, jakby inwestorzy szukali przez cały dzień okazji do pozbycia się akcji, a kiedy ta się nie trafiała, pod koniec dnia sprzedawali już bez pardonu. Tak w każdym razie prezentuje się wczorajsza sesja, choć oczywiście obroty na poziomie 1,2 mld PLN nie świadczą wcale o huraganowych atakach sprzedających i dają pewną nadzieję, że jednak burza przejdzie bokiem, a rynek łatwo się przed przeceną obroni.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania akcji 95. spółek, spadły 184. Niewielka przewaga obrotów po stronie taniejących papierów.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy spadły najmocniej od trzech tygodni w wyniku powrotu obaw o kondycję sektora finansowego. S&P stracił 2,3 proc., a Dow Jones zakończył dzień 2,1-proc. minusem, po obniżeniu przez agencję Merrill Lynch ratingu dla spółek wspomnianego sektora. Co więcej, inwestorów rozczarowało sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Fed, które sugeruje, że sytuacja nie jest na tyle poważna aby stopy miały zostać obniżone. Chociaż obroty wzrosły w porównaniu z poniedziałkową sesją, to nie były specjalnie wysokie. Brazylijski Bovespa stracił 2,7 proc.

Negatywna sesja w Stanach nie mogła przejść bez echa na azjatyckich parkietach, tym bardziej, że umacniający się jen obniża zyski i konkurencyjność japońskich eksporterów. Nikkei stracił 1,7 proc., Hang Seng 2,3 proc., a Shanghai Composite 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Bank BPH - od dwóch tygodni kurs akcji banku testował wsparcie na poziomie 850 PLN i na wczorajszej sesji nie udało się go obronić. Oznacza to, że w cenach zamknięcia akcje są najtańsze od prawie 11 miesięcy. Chociaż ustalenie nowego minimum odbyło się przy małych obrotach potwierdza ono trend spadkowy. Następnym wsparciem dla kursu jest dołek z 21 sierpnia, czyli poziom 825 PLN, a jego przełamanie powinno przecenić spółkę do 800 PLN.

Budimex - również w przypadku Budimex-u kurs ustalił nowy dołek (w cenach zamknięcia spółka jest najtańsza od siedmiu miesięcy), a co więcej, wybił się w dół z budowanej bazy. Jest to sygnał kontynuacji spadków, a ich druga fala powinna przecenić spółkę w okolice 63,36 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Petrolinvest - kupił 59 proc. udziałów w rosyjskiej spółce ZAO Peczora-Petroleum, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej. Cena nabytego pakietu wynosi 17 mln USD
.
Polnord - Prokom Investments sprzedał 1.300.000 akcji spółki o łącznej wartości 202 mln PLN.

Bank Millennium - PZU i PZU Życie sprzedały razem 280.000 akcji o łącznej wartości 3,2 mln PLN.

Skotan - Unibax sprzedał 2.150.000 akcji spółki i ograniczył swoje zaangażowanie do 16 proc. (wcześniej 20 proc.).

ComArch - dwaj insiderzy sprzedali łącznie 15.608 akcji o wartości 2,8 mln PLN.

Żurawie Wieżowe - podpisały umowę ze spółką Wrobis na dostawę, montaż i obsługę sześciu żurawi wieżowych. Czas trwania umowy określono na 10 miesięcy, a jej wartość na 2,1 mln PLN.

TVN - osoby z kierownictwa sprzedały 26.505 akcji o łącznej wartości 612 tys. PLN.

Polimex-Mostostal - członek zarządu kupił 1.727 akcji spółki o łącznej wartości 380 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Oczywiście oczekiwania przed dzisiejszymi notowaniami nie mogą być dobre. Spadek indeksów amerykańskich, azjatyckich, umocnienie jena - to wszystko skazuje nas na niskie otwarcie. Ale o tym, co będzie dalej zadecydujemy już sami. Wielu inwestorów zapewne zwróci uwagę, że jen po wcześniejszym umocnieniu zaczyna już tracić, że indeksy azjatyckie, mimo spadów w porównaniu do wczorajszych zamknięć, zakończyły sesje znacznie wyżej niż je rozpoczęły i wreszcie na fakt, że ostatnie spadki na GPW miały miejsce przy wyjątkowo skromnych obrotach. To wszystko daje nadzieję, że poranne spadki zostaną szybko wyhamowane. Oczywiście o ile w inwestorach nadal drzemie choć odrobina optymizmu.

Końcówka notowań znów pisana będzie pod dyktando giełd amerykańskich, ale to przecież nic nowego.

WALUTY

Osłabienie dolara do euro nie jest znowu takie duże, żeby podnosić z tego powodu larum. W każdym razie ta skala nie ma nic wspólnego z tym, co oglądaliśmy dwa tygodnie temu, kiedy rynek walutowy, a za nim rynki akcji, przystępował do swoich przetasowań. Dziś rano euro wyceniane jest na 1,359 USD - o 0,4 centa niżej niż wczoraj.

Nieco gorzej sprawa ma się z jenem, który umacnia się o 1,3 proc. do euro i o 1 proc. do dolara. Brakuje jednak całkiem sporo, zanim jen przetestuje swoje szczyty sprzed dwóch tygodni, a dopiero taki test wykrystalizowałby rynkową sytuację.

U nas dolar podrożał do 2,824 PLN, euro do 3,838 PLN, a frank do 2,35 PLN.

SUROWCE

Podczas wczorajszych notowań ropa skutecznie obroniła się przed spadkiem poniżej 70 USD za baryłkę i dziś rano londyńska baryłka brent kosztuje 70,35 USD. Najwidoczniej inwestorzy liczą, że dzisiejszy raport pokaże czwarty spadek zapasów tego surowca z rzędu, bowiem wczorajszy przebieg sesji za oceanem i sprawozdanie z posiedzenia FOMC nie były dla ropy korzystne.

Cena miedzi pogłębiła wczorajszy spadek o 0,3 proc. i wczesnym rankiem handlowano nią na londyńskiej giełdzie za 7.250 USD. Na giełdzie w Szanghaju została przeceniona o 0,8 proc. Taniejąca miedź jest wynikiem wzrostu zapasów tego surowca (w magazynach londyńskiej giełdy), które podskoczyły wczoraj o 8 proc., co rozwiewa obawy o stronę podażową rynku.

Spadek pogłębiło również złoto, które przy drożejącym dolarze potaniało o 0,5 proc. do poziomu 662 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.