Spadły nastroje konsumentów i ceny domów w USA

Spadły nastroje konsumentów i ceny domów w USA
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-28 (18:00)

WYDARZENIE DNIA: Niewzruszony Mark Mobius, zarządzający funduszami Templeton, zachęca w wywiadzie dla Bloomberga, do kupna akcji i wykorzystania okresu przeceny. Indeks nastroju amerykańskich konsumentów mierzony przez Conference Board spadł do 105 pkt ze 111,9 pkt w lipcu.

Nastoje są najgorsze od czasu huraganu Katrina dwa lata temu, ale tym razem to nie pogoda martwi Amerykanów lecz spadające ceny domów i akcji. Według raportu S&P/Case-Shiller, ceny domów w II kwartale spadły w USA o 3,2 proc. w porównaniu do stanu sprzed roku. Tymczasem Mark Mobius, legendarny zarządzający funduszami Templetona zachęca inwestorów do kupna akcji. Uważa, że światowa gospodarka jest "bardzo zdrowa", a kłopoty branży kredytowej "prawie minęły". Powiedział, że do funduszy wciąż płyną środki od nowych klientów, wobec czego muszą zostać wydane na zakupy akcji.

SYTUACJA NA GPW

Kolejna mało ciekawa sesja ze spadkową końcówką. Wtorkowe notowania niewiele różniły się od poniedziałkowych, może tylko warto zwrócić uwagę na spadek obrotów, które na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN - o 250 ml PLN mniej niż wczoraj.

W trakcie dnia indeksy broniły się przed przeceną, ale zapał byków został ostudzony początkiem notowań w Stanach, gdzie indeksy mocno spadały, a inwestorzy boją się powrotu złych informacji z branży kredytowej, po tym jak kolejne doniesienia potwierdzają pogorszenie sytuacji w sektorze nieruchomości. Naszego rynku nie stać było na autonomię - spadaliśmy razem z innymi rynkami świata.
Podrożały dziś akcje 83. spółek, potaniały 204, przewaga obrotów jak cztery do jednego po stronie papierów taniejących.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie odreagowały dzisiaj po wzrostach z ostatniego tygodnia, a sesja przebiegła pod dyktando realizacji zysków. Przy braku ważniejszych publikacji, inwestorzy niecierpliwie oczekiwali na rozpoczęcie sesji w Stanach. Najwięcej traciły giełdy we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie indeks CAC40 skończył dzień 1,9 proc. niżej, a FTSE stracił 1,6 proc. Niemiecki DAX ograniczył się do przeceny o 0,7 proc., dzięki lepszemu od oczekiwań rynku wskazaniu niemieckiego indeksu koniunktury IFO. Jeszcze do późnego popołudnia spadki nie były tak głębokie, jednak niskie otwarcie w Stanach pogorszyło nastroje na europejskich parkietach. O 17:15, S&P tracił 1,2 proc., a Dow Jones zniżkował o 1 proc. w wyniku obniżenia ratingów dla amerykańskich banków przez agencję Merrill Lynch, które przypomniało inwestorom jak poważna jest sytuacja na rynku kredytów.

WALUTY

Euro ustabilizowało się na poziomie 1,365 USD i na razie brak chętnych do rozstrzygnięcia, czy odrobienie przez wspólną walutę połowy strat z poprzednich tygodni, wypełnia już potencjał zwyżki, czy też może uda podejść się nieco wyżej.

Podobnych wątpliwości nie mają inwestorzy operujący na rynku jena, który po silnym umocnieniu w ubiegłych tygodniach, w ostatnich dniach mocno tracił na wartości. Dziś przestał. Japońska waluta umocniła się o 0,95 proc. do dolara i 1 proc. do euro.

Mocniejszy jen oczywiście nie sprzyja złotemu. Kurs dolara wzrósł do 2,807 PLN, euro do 3,828 PLN, a franka do 2,34 PLN. Trzeba dodać, że złoty prezentuje się mimo wszystko nieźle, a zmiany nie są duże, choć trudno odkryć skąd ta siła złotego się bierze, skoro działania polityków (pensje minimalne, emerytury pomostowe) raczej osłabiają fundamenty finansów państwa, niż je uzdrawiają.

SUROWCE

Od rana ropa utrzymywała się w okolicy 71,00 USD za baryłkę, jednak po południu zaczęła tanieć. Przyczyną jej spadku o 1,2 proc. do 70,20 USD za londyńską baryłkę brenta jest niskie otwarcie za oceanem. Inwestorzy obawiają się o koniunkturę w Stanach, co przekłada się na taniejącą ropę pomimo, że jeszcze nie skończył się sezon wakacyjny w Stanach, a jutrzejszy raport może pokazać czwarty spadek zapasów tego surowca z rzędu.

Jeszcze silniej potaniała miedź, która odreagowała po serii pięciu wzrostowych sesji podczas ostatnich sześciu dni. Cena jednej tony tego metalu spadła na giełdzie w Londynie o 2,3 proc. do poziomu 7.250 USD, po informacji o 8-procentowym wzroście zapasów.

Ceny metali szlachetnych również zniżkowały, co można powiązać ze spadającymi cenami akcji. Rynek obawia się, banki będą wyprzedawały złoto aby pokryć straty związane z kryzysem rynku kredytowego. Uncja złota potaniała o 0,3 proc. do poziomu 665 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.